Czym różnią się aparaty USG klasy średniej i wysokiej w obrębie jednej marki ultrasonograficznej?

Gama urządzeń ultrasonograficznych w wypadku producentów klasy premium często zbudowana jest dwupoziomowo. Na pierwszym z nich są aparaty USG, które stanowią nijako wstęp do użytkowania danej marki ultrasonograficznej i są kwalifikowane jako klasa średnia. Powyżej z kolei znajduje się tak zwana klasa premium – czyli inaczej mówiąc wyższa, która jest już demonstratorem najnowszych osiągnięć technologicznych danej marki ultrasonograficznej. Jakie są więc najistotniejsze różnice pomiędzy nimi? Zapraszamy do lektury.

Czym różnią się aparaty USG klasy średniej od wysokiej? Tym dla kogo są dedykowane

 

Zacznijmy od najważniejszego składnika właściwie diagnozującego aparatu USG, czyli od jego użytkownika. Klasa aparatu USG nie tylko oznacza poziom zaawansowania technologicznego danego segmentu, ale także określoną dostępność funkcjonalności dla diagnostów znajdujących się na określonym etapie własnej kariery diagnostycznej.

Aparat USG klasy średniej lub średniej wyższej będzie więc lepszym rozwiązaniem dla osoby, która jest na początkowym lub średnio zaawansowanym etapie, a aparat USG klasy premium będzie idealnym zakupem dla kogoś, kto będzie potrafił wykorzystać pełną gamę jego zaawansowanych możliwości diagnostycznych. Oczywiście można przyjąć filozofię zakupu aparatu USG „na zaś” aczkolwiek nie rekomendujemy tej praktyki, ze względu na niezdefiniowane przyszłe potrzeby diagnostyczne.

 

Klasa średnia aparatów USG to inne przeznaczenie w stosunku do ultrasonografów klasy premium

 

Kolejną istotną kwestią, która pomaga wybrać pomiędzy aparatem USG klasy średniej, a ultrasonografem typu premium jest jego docelowe przeznaczenie. W zależności od wybranej specjalizacji i wyboru określonego typu oprogramowania – dany ultrasonograf może pełnić różne funkcje. Co do zasady im szerzy zakres potrzebnych funkcjonalności danego ultrasonografu tym lepiej jest decydować się na sprzęt wyższej klasy, ze względu na bogatsze możliwości jego konfiguracji, ale także doposażenia w konkretne moduły w przyszłości (już po zakupie aparatu USG)

Z kolei w sytuacji, gdy poszukujemy solidnego aparatu USG np. do diagnostyki ogólnej lub do podstawowej diagnostyki specjalistycznej z pewnością ultrasonograf klasy średniej powinien być dla takiego użytkownika pierwszym wyborem. Możliwość rozbudowy aparatów USG takich segmentów również pozwala na wyższe poziomy specjalizacji, jednak przy pierwotnym założeniu diagnostycznym będzie on zdecydowanie bardziej racjonalnym wyborem.

Różnica w cenie pomiędzy aparatami USG klasy średniej oraz wysokiej

 

Z pewnością jedną z kluczowych, z perspektywy użytkownika różnic pomiędzy aparatami USG jest ich cena końcowa. Różnica między aparatami USG klasy średniej, oraz wysokiej często dochodzi nawet do czterdziestu procent (w warunkach konkretnych specyfikacji technicznych i dodatków). Jednak odpowiednio doposażony aparat USG klasy średniej jest w stanie swoją ceną często „dociągnąć” do wyceny najprostszej konfiguracji ultrasonografu premium.

W związku z powyższym należy pamiętać o prawidłowym określeniu oczekiwań względem aparatu USG i dobierać model aparatu USG tak, by w wersji podstawowej potrafił już spełnić najważniejsze oczekiwania użytkownika. W przeciwnym razie trzeba będzie doposażać aparat USG w kolejne moduły, a jego cena może przekroczyć oczekiwania zakupowe użytkownika, podczas gdy wybór innego modelu może (mimo startowej wyższej ceny takiego aparatu USG) okazać się tańszy niż pozornie bardziej ekonomiczny wybór.

 

Aparat USG klasy premium w obrębie jednej marki może zaliczać się do klasy średniej w innej

 

Systematyka zaliczania poszczególnych modeli aparatów USG do danej klasy sprzętu diagnostycznego nie jest regulowana żadnymi globalnymi normami. Tworzenie „półek” na których umieszcza się poszczególne aparaty USG jest kwestią indywidualną każdej marki ultrasonograficznej. Porównując często poszczególne aparaty USG pomiędzy sobą możemy odnieść uzasadnione wrażenie, że różnice w technologiach stosowanych w nominalnych premium, szczególnie marek budżetowych są czymś zupełnie standardowym w ultrasonografach klasy średniej w gamach producentów klasyfikowanych jako tych operujących w wyższym segmencie. Jak więc porównywać ze sobą takie aparaty USG?

Przede wszystkim nie należy zwracać wogle uwagi na pozycjonowanie aparatu USG w gamie danego producenta. Tak jak wspomnieliśmy powyżej ta klasyfikacja jest jedynie wewnętrzna i odnosi się do oferty ultrasonograficznej danego producenta.

 

Podsumowanie – czym różnią się aparaty USG klasy średniej i wysokiej w obrębie jednej marki ultrasonograficznej?

Podsumowując, aparat USG klasy średniej wcale nie musi być gorszym zakupem od ultrasonografu klasy premium. Poza oczywistą różnicą w cenie, najważniejszym czynnikiem jest docelowe zastosowanie i określone jasno wymagania kliniczne. Te z kolei przekładają się na listę funkcjonalności, które dany aparat USG musi posiadać, aby móc je spełnić. Nie zawsze taki ultrasonograf musi posiadać wszystkie najnowsze osiągnięcia techniki diagnostyki obrazowej.

Z pewnością wybór aparatu USG powinien być dokonany ze specjalistą pracującym po stronie dystrybutora ultrasonografów danej marki. Taka współpraca z pewnością przełoży się na właściwe określenie potrzeb w zakresie niezbędnych technologii diagnostycznych, a docelowo także na wybór właściwego aparatu USG, który będzie w stanie spełnić wszystkie oczekiwania w zakresie codziennej pracy z ultrasonografem.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+