konfiguracja aparatu USG

Jak właściwie skonfigurować swój aparat USG? Od czego zacząć dobór akcesoriów i dodatków?

Zgodnie z tym o czym często wspominamy na swoim blogu, współczesne aparaty USG często mają wiele możliwości konfiguracji pod konkretne oczekiwania kliniczne. Możliwości personalizacji ultrasonografu jest wiele – dotyczą zarówno warstwy oprogramowania i jego modułów jak również akcesoriów, które poprawiają lub dostosowują ergonomię ultrasonografu w codziennej pracy. W dzisiejszym artkule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, o czym należy pamiętać konfigurując swój nowy aparat USG. Zapraszamy do lektury!

Konfiguracja ultrasonografu – pamiętaj o podstawowych potrzebach

 

Najważniejsze pytania jakie należy sobie postawić w momencie zakupu i konfiguracji aparatu USG to pytanie o nasze najważniejsze potrzeby w zakresie wykorzystywania ultrasonografu. Odpowiedź na pytanie zarówno o specjalizację kliniczną, tryb pracy (stacjonarny czy mobilny), a także częstotliwość pracy z aparatem USG może determinować podstawy konfiguracji naszego docelowego aparatu USG. Są to tak samo ważne parametry jak założony budżet na zakup aparatu USG.

Gdy już na powyższe pytania mamy przygotowaną i przemyślaną odpowiedź, nasza konfiguracja aparatu USG powinna być prostsza w przeprowadzeniu dla Ciebie i Twojego potencjalnego doradcy. Pamiętaj o tym, że właściwa analiza potrzeb klinicznych związanych z codziennym użytkowaniem rozwiązuje większość problemów na początkowym etapie zakupu ultrasonografu. Warto więc przemyśleć te elementy jak najszybciej!

 

Dodatki do aparatu USG – pomyśl o tym co realnie ma wpływ na codzienną pracę

 

Poza modułami diagnostycznymi oraz konfiguracją oprogramowania istotnym elementem są także akcesoria fizyczny oraz peryferia jakie użytkownicy wykorzystują do codziennej pracy z aparatem USG. Oczywiście najczęstsze komponenty konfiguracji to głowice do aparatu USG najczęściej specjalistyczne w zależności od przyjętej konfiguracji klinicznej. Jednak oferta peryferiów nie zamyka się jedynie do powyższych.

Warto pomyśleć także o takich elementach jak drukarka do ultrasonografu, wózki jezdne czy podstawki do głowic. Takie elementy, pozornie wydające się zbędnym wydatkiem mocno mogą ułatwić codzienną pracę z aparatem USG. Dodatkowo właściwa konfiguracja tych akcesoriów może poprawić nie tylko ergonomię pracy ale także jej wydajność (przykładowo wózek jezdny do aparatu mobilnego, może powodować zwiększenie szybkości pracy z aparatem USG pozostającym w trybie stacjonarnym).

 

Budżet a konfiguracja ultrasonografu – gdy należy wybierać

 

Jednym z najistotniejszych elementów podczas zakupu aparatu USG i jego konfiguracji jest budżet przeznaczony na ultrasonograf. Jego ograniczenia determinują możliwość rozbudowy aparatu USG o dodatkowe funkcjonalności, albo zakupu dodatków poprawiających jakość codziennej pracy z ultrasonografem. Jednocześnie w wypadku renomowanych marek premium nie zawsze niemożność wykonania docelowej konfiguracji aparatu USG w momencie zakupu wyklucza taką możliwość w przyszłości.

W markach takich jak ESAOTE istnieje możliwość doposażenia aparatu USG również po jego zakupie. W obecnej filozofii marek premium ultrasonograf to raczej platforma do diagnostyki niż zamknięte urządzenie. To powoduje, że możliwość instalacji dodatkowych modułów oprogramowania czy dokupienia akcesoriów nie jest ograniczona do momentu nabycia samej jednostki diagnostycznej. Dzięki temu dużo łatwiej jest nabyć taki ultrasonograf np. w bazowej konfiguracji z tytułu ograniczeń budżetowych, a jakiś czas później doposażyć go w funkcjonalności, które są nam potrzebne już po zakupie ultrasonografu.

 

Jak skonfigurować podstawowy aparat USG do codziennej pracy?

 

Z pewnością jednym z najczęstszych pytań, które są zadawane doradcom podczas zakupu aparatu USG jest to, w jaki sposób skonfigurować aparat USG do codziennej pracy i do diagnostyki ogólnej. Z pewnością tutaj zamiast konfiguracji ultrasonografu istotnym jest wybór samego modelu aparatu USG, którego funkcjonalności dopasowane są zarówno do charakteru diagnostyki jak i częstotliwości jej wykonywania.

Nie bez znaczenia jest także potrzebny stopień mobilności danego aparatu USG. Wybór pomiędzy aparatem USG stacjonarnym, a przenośnym może zdeterminować całościowy sposób konfiguracji ultrasonografu, co przekłada się także na cenę aparatu USG jak i zakres jego możliwości diagnostycznych. Należy o tym pamiętać wybierając swoją konfigurację ultrasonografu.

 

Podsumowanie – jak właściwie skonfigurować swój ultrasonograf?

 

Podsumowując, właściwa konfiguracja aparatu USG nie jest zadaniem łatwym, a także prostym – szczególnie przy potencjalnym, szerokim zastosowaniu ultrasonografu w docelowej klinice. Z pewnością należy przy tym pamiętać o właściwych priorytetach, które powinny towarzyszyć nam przy całym procesie dopasowywania aparatu USG do naszych potrzeb klinicznych. Dodatkowym wsparciem może być tutaj pomoc profesjonalnego doradcy, który w ramach konfiguracji ultrasonografu podzieli się swoim doświadczeniem i wsparciem.

W wypadku konfiguracji aparatu USG dobrej i znanej marki, producenci często przygotowują gotowe „presety” dla określonych specjalizacji klinicznych. Dotyczy to w szczególności tych specjalizacji, które są uważane za specjalizację konkretnego producenta lub marki ultrasonograficznej. Jeżeli nasz wybór marki aparatu USG opiera się właśnie na takim parametrze, to z pewnością w takiej sytuacji warto skorzystać z takiej konfiguracji wstępnej. To ułatwi proces konfiguracji aparat USG, a także poprawi późniejszą satysfakcje z użytkowania danego aparatu USG.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+