Szeroka oferta ultrasonografów – czy zawsze więcej aparatów USG do wyboru w ofercie oznacza lepiej?

Wielu producentów aparatów USG obecnych na rynku posiada często podobne rozwiązania technologiczne, ale zupełnie inne podejście do konstruowania oferty ultrasonograficznej. Część z nich stawia na bardzo szeroką i horyzontalną ofertę ultrasonografów, z kolei inni mają w swojej gamie jedynie kilka modeli sprzętu do diagnostyki obrazowej. Która filozofia jest słuszna i czy szeroka oferta ultrasonografów ma znaczenie w kontekście wyboru aparatu USG? Zapraszamy do lektury!

Szeroka oferta ultrasonografów – co to oznacza w praktyce

 

Aby móc zrozumieć czy szeroką ofertę aparatów USG można zdefiniować przez pryzmat liczby ultrasonografów dostępnych w sprzedaży trzeba cofnąć się do samej filozofii ich sprzedaży i instalacji. Ultrasonograf nie jest urządzeniem, które w większości przypadków kupuje się „z półki”. Zakup aparatu USG wymaga konsultacji merytorycznej z doradcą, zbadania potrzeb ale i instalacji testowej, która pozwoli na sprawdzenie działania takiego aparatu USG w praktyce.

Szerokość oferty aparatów USG danego producenta można definiować jako dopasowanie poszczególnych „wariantów” konkretnego modelu ultrasonografu do danych potrzeb klinicznych. I tak więc ten sam aparat USG może być sprzedany w konfiguracji dedykowanej do kardiologii, ginekologii czy diagnostyki ogólnej. Różnicę stanowić będą moduły oprogramowania oraz głowice, dopasowane do określonych podstaw.

Inna definicja to oczywiście podejście stricte liczbowe. Czyli szerokość oferty mierzona liczbą odrębnych jednostek ultrasonograficznych w ofercie danego producenta. I tu często prym wiodą właśnie młodzi producenci aparatów USG, którzy nie mając jeszcze rozbudowanej technologii przygotowują dużą liczbę dedykowanych modeli z ograniczoną możliwością personalizacji.

 

Czy wąska oferta aparatów USG oznacza niską jakość producenta ultrasonograficznego?

 

Bardzo często, szczególnie w Polsce można spotkać się ze stwierdzeniem, że jeżeli jakiś producent nie posiada szerokiej oferty sprzętu ultrasonograficznego to nie jest on godny zaufania. Dzieje się tak, ze względu na stereotyp, który można sprowadzić do stwierdzenia, że jeżeli istnieje dużo produktów danej firmy, to można przypuszczać, że jest ona duża i ma spore zaplecze logistyczne. Nic bardziej mylnego.

Współcześnie, tak jak napisaliśmy powyżej renomowani producenci starają się tworzyć kompleksowe rozwiązania diagnostyczne w postaci uniwersalnych ultrasonografów. Takie aparaty USG mogą być personalizowane w zależności od potrzeb użytkownika – tak jak opisywaliśmy powyżej. Dzięki temu oferta „wyjściowych” ultrasonografów nie musi być wcale szeroka, a wręcz celowo jest ograniczana tak, by zapewnić przejrzystość wyboru dla docelowego użytkownika.

 

Jak poruszać się w wąskiej i szerokiej ofercie aparatów USG z perspektywy lekarza diagnosty?

 

Jak zatem poruszać się w gąszczu ofert aparatów USG różnych producentów, posiadających rozbieżne filozofie konstruowania ofert ultrasonograficznych? Przede wszystkim należy jasno sprecyzować swoje oczekiwania. Specjalizacja kliniczna, potrzebne funkcjonalności, a także niezbędne do pracy głowice – to informacje, które warto mieć przy sobie już na wstępnym etapie, gdyż pozwolą na zacieśnienie potencjalnych aparatów USG i producentów, którzy posiadają ultrasonografy w konfiguracjach dedykowanych tym specjalizacjom.

Po drugie jasne określenie budżetu i możliwości zakupowych, pozwoli nam na decyzję, czy swoją uwagą kierujemy do producentów typowo budżetowych czy tych oferujących aparaty USG klasy średniej lub premium. To istotne, gdyż z jednej strony pozwoli na uniknięcie zbędnej frustracji, a po drugie posiadany budżet ułatwi pracę doradcy, który w danej marce szybciej dobierze aparat USG, nawet mając do dyspozycji szeroką ofertę ultrasonografów.

 

Zmiany w szerokiej ofercie aparatów USG – czy są zauważalne?

 

Jedną z cech charakterystycznych dla szerokiej oferty ultrasonografów jest mniej widoczna dynamika zmian w gamie aparatów USG. Wprowadzenie nowości w postaci jednego, czy dwóch aparatów USG nie zmienia wiele w ogólnym obrazie produktowym danego producenta. W takiej sytuacji też, ze względu na mniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi modelami aparatów USG trudno o jednoznaczne wskazanie postępu technologicznego. Sytuację tą można porównać do obecnego rynku smartfonów. Producenci co roku aktualizują swoje flagowe modele co powoduje, że zaciera się widoczny postęp technologiczny w kolejnych generacjach telefonów.

W wypadku aparatów USG jest podobnie. Częste aktualizacje ofertowe są szczególnie charakterystyczne dla młodych marek ultrasonograficznych. Pojawiając się na rynku muszą one „równać” technologicznie do starszych i dłużej istniejących na rynku graczy. Dzieje się tak, poprzez wprowadzanie kolejnych generacji lub „liftingów” danych modeli aparatów USG. Oferta dzięki temu wizualnie staje się bardzo szeroka i trudno jest stwierdzić, który z aparatów USG jest najwłaściwszym wyborem.

 

Podsumowanie – czy szeroka oferta aparatów USG jest lepsza niż wąska?

 

Podsumowując, szerokość oferty aparatów USG danego producent nie ma większego wpływu i powiązania wprost z jakością obrazowania pojedynczego ultrasonografu, który w takiej ofercie się znajduje. Ponadto liczba aparatów USG w gamie nie ma żadnego wpływu na finalną ocenę danego producenta sprzętu do diagnostyki obrazowej. Poruszając się w ofercie należy zwracać uwagę na konkretny model ultrasonografu i sprawdzić czy spełnia on nasze konkretne wymagania diagnostyczne.

Szeroka oferta aparatów USG przekłada się na możliwość większego wyboru, ale obserwujemy w markach takich jak ESAOTE zmianę profilu konstrukcji oferty na taką, która składa się z kilku linii produktowych i serii aparatów USG. Są one dedykowane różnym poziomom zaawansowania lekarzy diagnostów w zakresie ich obsługi i wykorzystywania określonych funkcji ultrasonograficznych. Dzięki temu oferta aparatów USG jest bardziej przejrzysta i pozwala na właściwy wybór ultrasonografu odpowiadającego określonym wymaganiom klinicznym.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+