uzywany aparat USG

Kiedy warto zdecydować się na używany lub rekondycjonowany ultrasonograf? Poradnik dla poszukujących aparatu USG z ograniczonym budżetem.

Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają diagności, lub inne osoby poszukujące ultrasonografu, są kwestie budżetowe. Często środki na zakup aparatu USG są ograniczone i wtedy stajemy przed pytaniem – czy warto jest kupować ultrasonograf niższej klasy lub mniej znanej marki, czy lepiej jednak zdecydować się na zakup używanego ultrasonografu. W dzisiejszym poradniku przedstawimy możliwości i naszych zdaniem główne kryteria wyboru ultrasonografu. Zapraszamy do lektury!

Ograniczony budżet na zakup ultrasonografu – co zrobić w pierwszej kolejności?

 

Gdy stajemy przed koniecznością zakupu ultrasonografu, dysponując niskim budżetem na jego nabycie, właściwa analiza potrzeb z pewnością jest pierwszym i najważniejszym krokiem. Wiedząc, że mamy ograniczone środki na nabycie ultrasonografu, należy zawęzić nasze oczekiwania do tak zwanego MVP (eng. Minimal Value of the Product) czyli minimalnej wartości jaką powinien spełnić nasz ultrasonograf, aby jego zakup był racjonalny.

W drugiej kolejności należy odrzucić marki, posiadające w swojej ofercie jedynie ultrasonografy premium, a skoncentrować się na tych, które umożliwiają zakup aparatu USG w różnych segmentach cenowych.

 

Aparat USG mniej znanej marki – okazja czy ryzyko zakupowe?

 

Coraz częściej na polskim rynku możemy spotkać się z nowymi markami ultrasonograficznymi, które ekspansywnie zachęcają poszukujących aparatów USG do skorzystania właśnie z ich oferty. O ile konkurencja w segmencie ultrasonografów jest zdrowa i każdy przyszły użytkownik aparatu USG powinien móc porównać technologię, która będzie docelowo jest narzędziem pracy, w celu wyboru optymalnego rozwiązania, o tyle skorzystanie z oferty mocno egzotycznych marek ultrasonograficznych może rodzić za sobą konkretne ryzyka.

Po pierwsze nowe marki ultrasonograficzne najczęściej sprzedawane są przez stosunkowo nowe firmy dystrybucyjne. Wiąże się to najczęściej z ograniczonym zapleczem serwisowym dla tych urządzeń, a także brak dużego doświadczenia z tymi konkretnymi urządzeniami oraz najczęściej spotykanymi problemami. Oczywiście, często „nadrabia” się to ceną zakupu, ale należy mieć świadomość, że koszt poniesiony na zakup aparatu USG jest wieloskładnikowy.

Na cenę ultrasonografu składa się:

  • Urządzenie – czyli jednostka ultrasonograficzna
  • Akcesoria i peryferia – czyli głowice ultrasonograficzne, wózki jezdne, drukarki itp.
  • Specjalistyczne oprogramowanie diagnostyczne
  • Koszt obsługi gwarancyjnej w serwisie posiadającym autoryzację dla danej marki

Jeżeli dany aparat USG posiada atrakcyjną i odbierającą od standardu rynkowego cenę, może to oznaczać, że któryś z powyżej wymienionych punktów nie został we właściwy sposób zrealizowany, co może spowodować problemy na etapie zakupu, eksploatacji lub serwisowania, a także obsługi po gwarancyjnej.

 

Markowy ultrasonograf rekondycjonowany – co to właściwie jest?

 

Renomowani producenci ultrasonografów (a do takich należy np. marka ESAOTE) rozumie jednak potrzeby posiadania w swojej ofercie rozwiązań, które pozwolą na zakup aparatu USG osobom posiadającym ograniczony budżet. Jednym z tych sposobów są specjalne programy rekondycjonowanych aparatów USG, które mają wyjść naprzeciw osobom poszukującym ekonomicznego rozwiązania ultrasonograficznego.

Markowy ultrasonograf rekondycjonowany to aparat USG, który po zakończonym okresie użytkowania przez pierwszego użytkownika, został powtórnie sprowadzony do fabryki producenta. Tam poprzez różnego rodzaju zabiegi techniczne, jak i te w zakresie oprogramowania został doprowadzony do stanu fabrycznie nowego ultrasonografu oraz objęty programem ochrony gwarancyjnej na najważniejsze podzespoły. Oznacza to, że za niższą od standardowej cenie lekarz diagnosta ma możliwość nabycia aparatu USG, który będzie cechował się właściwościami fabrycznymi oraz będzie przygotowany do pracy przez specjalistów zajmujących się wytwarzaniem aparatów USG danego typu.

Jest to spora przewaga nad klasycznym ultrasonografem używanym, również ze względu na wspomnianą wyżej ochronę gwarancyjną.

 

Używany aparat USG – czym różni się od rekondycjonowanego ultrasonografu?

 

Zasadniczo z pozoru może się wydawać, że używany i rekondycjonowany ultrasonograf to sprzęt tej samej kategorii ponieważ jest to sprzęt…używany. Nic bardziej mylnego. Używany aparat USG sprzedawany przez dystrybutora marki, przechodzi przegląd oraz odtwarza się jego stan techniczny do możliwie zbliżonego do aparatu USG nowego. Inną kwestią jest zakup ultrasonografu z tzw. Drugiej ręki (bezpośrednio od użytkownika). W takiej sytuacji często nie mamy pewności co do stanu technicznego lub wad ukrytych aparatu USG.

W takiej sytuacji dużo lepiej jest zwrócić się do dystrybutora marki w celu złożenia zapytania o możliwość zakupu używanego aparatu USG. Często wtedy możemy otrzymać ofertę zakupu rekondycjonowanego ultrasonografu na atrakcyjnych warunkach cenowych, co porównując do opcji zakupu używanego aparatu USG z rynku bezpośredniego jest dużo atrakcyjniejszą propozycją.

 

Niższej klasy markowy aparat USG czy rozbudowany ultrasonograf egzotycznej marki? Co wybrać?

 

Oczywiście istnieje też znaczna grupa Klientów, której zależy na zakupie ultrasonografu nowego. Mając ograniczony budżet na jego zakup stają przed dylematem nabycia aparatu USG mniej znanej marki. To podejście za zarówno wady jak i zalety. Takie aparaty USG w ograniczonym budżecie na jego zakup mogą zaoferować użytkownikowi wiele przydatnych funkcji, których markowe odpowiedniki są spotykane jedynie w klasie premium.

Z drugiej strony musimy mieć świadomość, że analogiczne funkcjonalności będą miały różną efektywność porównując ją między markami. Po dodaniu argumentu problemów z dostępnością do serwisu (często nowi dystrybutorzy korzystają np. z serwisu za granicą, albo serwisu, który zajmuje się na co dzień inną marką).

Rozwiązaniem jest zakup niższej klasy aparatu USG wyżej pozycjonowanej marki. To gwarantuje nam wysoką jakość obsługi serwisowej, oraz samego wykonania ultrasonografu, mimo węższego zakresu funkcjonalności.

 

Podsumowanie – kiedy należy zdecydować się na rekondycjonowany lub używany ultrasonograf? Jak dokonać właściwego wyboru?

 

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o najlepszy wybór pomiędzy rekondycjonowanym, a nowym ultrasonografem. Najistotniejszym w odpowiedzi na to pytanie będzie oczywiście budżet i konkretne potrzeby kliniczne, jakie ma spełnić dany aparat USG. Jednak biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenia, rekomendujemy analizę możliwości zakupu ultrasonografu renomowanej marki.

Dzięki temu niezależnie od dokonanego wyboru, ominą nas problemy, związane z serwisowaniem i obsługą takiego aparatu USG, które z pewnością mogą stanowić o niższej efektywności użytkowania ultrasonografu.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+