5 cech idealnego ultrasonografu

Pięć cech, które powinien posiadać idealny ultrasonograf

Często, gdy wybieramy sprzęt medyczny taki jak nowy ultrasonograf, trudno jest nam porównać oferty względem siebie. Wiele różnych aparatów USG, które teoretycznie funkcjonują w tym samym segmencie typu lub ceny ze względu na ogromną dywersyfikację pozostałych cech wymyka się klasycznemu porównaniu między określonymi modelami. Wobec tych trudności postanowiliśmy wskazać pięć najważniejszych cech, jakie powinien posiadać ultrasonograf dla każdego diagnosty, niezależnie od specjalizacji. Zapraszamy do lektury!

Cecha Pierwsza – Wysoka jakość wykonania ultrasonografu

 

Jest to absolutnie podstawowa kwestia w kontekście zakupu ultrasonografu do naszej kliniki. Przeciętny czas użytkowania nowego ultrasonografu w Polsce dochodzi niejednokrotnie do 8 lat. W związku z tym jakość wykonania i niezawodność ultrasonografu jest jednym z najważniejszych czynników zakupowych zaraz po finalnej cenie aparatu USG (o niej będziemy pisać w dalszej części tego artykułu)

Ważna jest zarówno jakość wykonania podzespołów z jakich zbudowany jest ultrasonograf jak również pracującego na nim oprogramowania. Komponenty mechaniczne muszą wykazywać się wysoką trwałością i bezawaryjnością przez długie lata. Z kolei oprogramowanie ultrasonografu, powinno mieć otwartą architekturę (jak np. w wypadku aparatów USG ESAOTE) i umożliwiać aktualizację funkcjonalności w całym cyklu życia ultrasonografu.

 

Cecha Druga – Obrazowanie wysokiej rozdzielczości, wyświetlane na wysokiej klasy monitorze

 

Główną funkcją ultrasonografu jest…obrazowanie ultrasonograficzne. Za jego jakość poza głowicą ultrasonograficzną odpowiedzialne są procesor graficzny oraz monitor. W wypadku procesora graficznego, renomowani producenci ultrasonografów stawiają na współpracę ze znanymi twórcami takimi jak AMD (w wypadku platformy Ultra, stosowanej przez ESAOTE). Powoduje to, że jakość obrazowania ultrasonograficznego jest obsługiwana przez podzespoły stworzone przez specjalistów od renderowania obrazu, co przekłada się na jego finalną jakość.

wyprzedaż rocznika aparatów USG

Monitory w ultrasonografach podążają za trendami technologicznymi w tej dziedzinie. We współczesnych ultrasonografach mamy do czynienia z nowoczesnymi matrycami typu IPS oraz OLED, które oferują wysoką jakość wyświetlania, porównywalnym ze współczesnymi telewizorami lub monitorami komputerowymi, podwyższając znacząco czytelność obrazu ultrasonograficznego.

 

Cecha Trzecia – Kompatybilność z szeroką gamą głowic ultrasonograficznych

 

Wraz z planem zakupu ultrasonografu, pojawiają się potrzeby dotyczące zastosowania ultrasonografu w konkretnych specjalizacjach klinicznych, wykraczających poza diagnostykę ogólną. Sercem tego podejścia, poza samym oprogramowaniem ultrasonografu, są głowice do aparatu USG. Większość dobrych producentów ultrasonografów oferuje szeroką gamę głowic ultrasonograficznych właściwych do zastosowania w określonych specjalizacjach.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na kwestię kompatybilności takich głowic z określonymi wersjami ultrasonografów. Oznacza to analizę architektury oprogramowania aparatu USG i stwierdzenia czy np. zakup głowicy transwaginalnej wymaga jednoczesnego nabycia specjalistycznego oprogramowania dla ginekologii. Mimo pozornej oczywistości odpowiedzi na to pytanie, jest to mocno zależne od konkretnego producenta ultrasonografów.

 

Cecha Czwarta – Możliwość konfiguracji ultrasonografu pod konkretną specjalizację medyczną

 

Kolejną istotną cechą idealnego ultrasonografu, jest jego podatność na konfigurację pod konkretną specjalizację kliniczną. Ta cecha dotyczy zarówno konfiguracji czysto sprzętowej jak i w zakresie oprogramowania diagnostycznego, lub dedykowanych aplikacji ultrasonograficznych dla poszczególnych specjalizacji medycznych. Producenci ultrasonografów, tacy jak ESAOTE, mają świadomość takich potrzeb i każdy z produkowanych ultrasonografów jest de facto platformą, oferującą bogate możliwości personalizacji.

Możliwość konfiguracji idealnego ultrasonografu powinna być dostępna w dwóch płaszczyznach:

  • Pierwotnej – czyli tej, która jest wykonywana wraz z zakupem ultrasonografu
  • Wtórnej – czyli w sytuacji, gdy po jakimś okresie czasu pojawia się potrzeba „wyspecjalizowania” aparatu USG – istnieje możliwość aktualizacji oprogramowania i dokupienia właściwych peryferiów

To szczególnie ważne, gdy np. dany ultrasonograf będzie wykorzystywany do diagnostyki ogólnej, a w ramach optymalizacji kosztów planuje się z czasem rozbudowę takiej jednostki ultrasonograficznej, a nie inwestycję w drugą. Producenci ultrasonografów są często świadomi takiej polityki w placówkach medycznych i Ci o wyższej renomie dostosowują się do tych wymagań.

 

Cecha Piąta – Korzystny balans ceny i jakości diagnostycznej, którą oferuje ultrasonograf

 

W większości przypadków jednym z najważniejszych kryteriów wyboru ultrasonografu jest jego cena końcowa. To ona bardzo często determinuje to jaki aparat USG finalnie zagości w naszej klinice. Aby jednak w pełni świadomie operować parametrem ceny, należy we właściwy sposób je porównywać. Dystrybutorzy poszczególnych marek w różny sposób podają cenę ultrasonografu. Często, w celu zachęcenia potencjalnego Klienta, ultrasonograf prezentowany jest w podstawowej konfiguracji oprogramowania wraz z jedną głowicą ultrasonograficzną (najczęściej jest to najprostsza głowica liniowa).

Ten zabieg, powoduje, że początkowa cena ultrasonografu może wydawać się atrakcyjna i często na jej podstawie podejmujemy decyzję o zawężeniu naszych opcji do konkretnych modeli ultrasonografów. To typowy błąd w procesie wyboru ultrasonografu, gdyż porównaniu powinny podlegać w pełni skonfigurowane modele ultrasonografów. W zależności od polityki cenowej producenta, konfiguracja specjalistyczna może stanowić nawet ponad połowę początkowych kosztów nabycia ultrasonografu! Warto o tym pamiętać porównując ceny ultrasonografów do siebie.

 

Podsumowanie – jak wybrać idealny ultrasonograf?

 

Podsumowując, wybór idealnego ultrasonografu, nie jest łatwym wyzwaniem we współczesnej sytuacji rynkowej. Duża liczba ofert znaczącej liczby producentów, połączona z coraz bardziej zaawansowanymi technologiami sprawia, że aby móc w jakikolwiek sposób porównywać oferty ultrasonografów, należy zamawiać tak zwane instalacje testowe – czyli w sposób świadomy, przez kilka dni pracować z danym modelem ultrasonografu w swoich własnych warunkach klinicznych. W ten sposób uzyskamy nie tylko wiedzę, w zakresie codziennej pracy z ultrasonografem danego typu i marki, ale także poznamy jego mocne i słabe strony, w kontekście naszych, indywidualnych oczekiwań.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+