aparat usg rekon

Rekondycjonowane i używane aparaty usg – kiedy naprawdę warto zastanowić się nad ich zakupem?

Konieczność optymalizacji kosztów, lub chęć posiadania wyższych możliwości diagnostycznych, przy ograniczonym budżecie, często skłania lekarzy diagnostów, lub osoby decyzyjne do wyboru używanego ultrasonografu. Co jednak warto wziąć pod uwagę przy jego zakupie, lub skąd taki aparat usg nabyć? O tym w dzisiejszym artykule.

Rekondycjonowany ultrasonograf – co to w zasadzie oznacza?

 

Często w ofertach używanych ultrasonografów, można spotkać się z terminem aparatu USG rekondycjonowanego. Jest to ultrasonograf, który był użytkowany przez pewien czas, a następnie trafił do serwisu aparatów USG w celu przywrócenia jego parametrów i oprogramowania do wartości fabrycznych. W zakresie takich prac często znajduje się odnowienie powłok zewnętrznych, aktualizacja oprogramowania, wymiana zużytych podzespołów oraz niekiedy uwspółcześnienie niektórych elementów taki jak np. głowice do ultrasonografu. Te wszystkie działania mają za cel maksymalne przywrócenie wartości pierwotnej aparatu USG zarówno pod kątem jego ceny, jak i możliwości dalszego działania dla kolejnego użytkownika.

Czy warto więc korzystać z ofert na zakup aparatów USG klasyfikowanych jako rekondycjonowane? Odpowiedź brzmi – to zależy. Jakość wykonania takiej operacji, zależy głównie od znajomości konkretnego modelu ultrasonografu, oraz jego cyklu użytkowego. Doświadczony serwisant, będzie wiedział jaki zakres części wymaga sprawdzenia i ewentualnej wymiany w zależności od wieku i zużycia urządzenia. Stąd zalecamy skorzystanie z ofert aparatów USG rekondycjonowanych, wystawianych przez autoryzowane serwisy lub dystrybutorów – przedstawicieli producentów ultrasonografów w Polsce. Dzięki temu, poza poprawnym procesem rekondycjonowania, uzyskamy często gwarancję na taki aparat USG. Oczywiście jej czas i zakres będzie niższy niż w wypadku aparatu USG nowego, niemniej nawet częściowa ochrona gwarancyjna jest atutem wartym rozważenia w kontekście potencjalnego zakupu ultrasonografu.

 

Używany aparat usg – skąd i kiedy kupić?

 

Gdy zdecydujemy się na zakup używanego ultrasonografu, lub rekondycjonowanego aparatu USG należy znaleźć odpowiednie źródło pozyskania takiego aparatu USG. Najlepszym adresem do wykonania takiego zakupu jest… oficjalny dystrybutor danej marki ultrasonografów, posiadający autoryzację w Polsce. Dlaczego? Ponieważ wszystkie aparaty USG używane, znajdujące się w ofercie danego dystrybutora, najprawdopodobniej pierwotnie zostały pierwotnie nabyte pod tym samym adresem. To powoduje, że wraz z nabyciem takiego używanego ultrasonografu, uzyskujemy dostęp do pełnej historii serwisowania danego aparatu USG, a także możliwości dokonania pełnego serwisu, zgodnego z instrukcjami producenta.

Dobrą okazją do nabycia używanego aparatu USG, są nie tylko dedykowane oferty, znajdujące się na witrynach internetowych producentów, ale także okresowe wyprzedaże aparatów USG.

 

Wyprzedaż aparatów USG – na co zwrócić uwagę ?

 

Interesującym źródłem zakupu tańszego aparatu USG, są także okresowe wyprzedaże prowadzone przez oficjalnych dystrybutorów. Często takie działania są organizowane, ze względu na wymianę generacji modelowej – kiedy dany aparat USG zastępuje inne urządzenie, podobnej klasy w danej gamie modelowej. W takiej sytuacji, możemy zakupić nowy aparat USG starszej generacji w cenie ultrasonografu używanego. Jest to szczególnie atrakcyjna oferta dla tych, którzy nie szukają najnowszych rozwiązań technicznych, a sprawdzonych urządzeń, które można nabyć w atrakcyjnej cenie.

Jeżeli jednak interesują nas najnowsze modele aparatów USG, warto także zwrócić uwagę na wyprzedaże ultrasonografów. Często można na nich znaleźć rekondycjonowane aparaty usg typu demo, które zaliczają się do najnowszej generacji ultrasonografów, oferowanych przez danego producenta. Innym elementem oferty wyprzedażowej, mogą być aparaty USG w mniej typowych konfiguracjach lub po prostu takie, które zaliczają się do danego roku modelowego i są sprzedawane w ramach tzw. Wyprzedaży rocznika.

 

Kiedy zakup rekondycjonowanego aparatu USG lub używanego ultrasonografu ma sens?

 

Oferty wyprzedażowe jak i aparaty USG rekondycjonowane można wziąć pod uwagę gdy dysponujemy ograniczonym budżetem. Przeceny względem fabrycznie nowych aparatów USG potrafią dojść wyjściowo do trzydziestu procent, a często w wybranych przypadkach możemy wynegocjować wyższą wartość np. poprzez dobór dodatkowych głowic, lub akcesoriów do danego ultrasonografu.

Również konieczność szybkiego zakupu aparatu USG jest okazją, pozwalającą na wybór aparatu USG „ z półki”. Aparat USG demo, pod warunkiem prawidłowej konserwacji, powinien spełnić większość wymagań, a dodatkowo ten typ aparatu USG jest objęty określoną gwarancją producenta, więc w przeciwieństwie do klasycznego, używanego aparatu USG możemy uzyskać opiekę dystrybutora nad zakupioną przez nas jednostką, na warunkach podobnych do zakupu nowego ultrasonografu.

 

Podsumowanie – nowy aparat USG vs używany ultrasonograf – co wybrać?

 

W dzisiejszym artykule, staraliśmy się pomóc rozwiązać najczęstsze dylematy, pojawiające się przy okazji konieczności zakupu używanego aparatu USG. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki warto zadać sobie pytanie dotyczące tego, czy faktycznie wyższa funkcjonalność danego ultrasonografu, jest argumentem, pozwalającym na swobodne podjęcie decyzji o zakupie używanego aparatu USG. Współcześnie wybór jest nie do końca oczywisty, ponieważ różnice klas między urządzeniami wyraźnie się zacierają, gdyż aparaty USG teoretycznie niższej klasy posiadają już cechy, które do niedawna przypisuje się jedynie aparatom USG klasy premium.

Osobną kwestią są ultrasonografy rekondycjonowane. Tutaj kluczową kwestią jest źródło pochodzenia takiego aparatu USG. Gdy decydujemy się na zakup tego typu aparatu USG od oficjalnego dystrybutora, ryzyko takiej transakcji jest niewielkie, biorąc pod uwagę konserwację oraz stan urządzenia. Inną kwestią są urządzenia, pochodzące z tak zwanego drugiego obiegu, pochodzące z tak zwanej drugiej dystrybucji. Tutaj kwestia realnego stanu aparatu USG jest kwestią indywidualną i bez doświadczenia w zakresie serwisu aparatów USG trudno jest w pełni ocenić realny stan ultrasonografu.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+