jak dobrze kupić aparat USG

Jak dobrze kupić aparat USG? Poradnik dla początkujących diagnostów

Ostatnio wiele piszemy na naszym blogu na temat tego jak dobrze kupić aparat USG dedykowany konkretnej specjalizacji medycznej. Jednak niewiele mówi się o tym jak dobrze kupić aparat USG w sytuacji, gdy jest on pierwszym ultrasonografem dla np. młodego diagnosty, który dopiero wchodzi w świat diagnostyki obrazowej. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć jak dobrze kupić aparat USG tak, by był on właściwy dla początkującego diagnosty. Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze – dobrze kupić aparat USG nie oznacza kupić go drogo

 

W wielu dziedzinach życia wydaje się, że dobry zakup jakiegokolwiek zaawansowanego sprzętu medycznego musi wiązać się z wyborem zakupowym skoncentrowanym na cenie. Często słyszymy opinię, że dobrze kupiony aparat USG musi być drogi, a jednocześnie najlepiej, żeby był możliwie z jak najwyższej półki technologicznej. Nic bardziej mylnego. Dobrze kupić aparat USG oznacza, że nabywamy ultrasonograf który spełnia wymagania konkretnego diagnosty lub specjalizacji medycznej.

Tak więc na przykład fizjoterapeuci nie potrzebują aparatu USG klasy premium i dla nich dobrze kupionym aparatem USG będzie solidny przenośny ultrasonograf, który umożliwi diagnostykę obrazową pacjentów w każdych warunkach – np. w niewielkich gabinetach, prywatnych mieszkaniach czy nawet podczas wydarzeń sportowych na boiskach. Taki ultrasonograf z pewnością nie będzie zaliczał się do drogich aparatów USG a w pełni będzie odpowiadał na definicję dobrze kupionego ultrasonografu.

 

Po drugie – zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu ultrasonografu – przetestuj go w praktyce

 

W wielu przypadkach dobrze kupiony aparat USG oznacza w pełni świadomy zakup aparatu USG po przeprowadzeniu właściwych testów. Co to właściwie oznacza? Większość renomowanych producentów ultrasonografów, oferuje możliwość bezpłatnego przetestowania danego modelu ultrasonografu we własnych warunkach klinicznych. Taka szansa praktycznego sprawdzenia możliwości aparatu USG, pozwala młodemu diagności na przykład na zorientowanie się, czy jest w stanie obsłużyć wszystkie funkcje ultrasonografu lub w pełni wykorzystać jego potencjał diagnostyczny.

Warto pytać przedstawicieli wybranych marek ultrasonograficznych o możliwość bezpłatnego testu aparatu USG w danej klinice. Powoduje to, że mamy dużo bardziej rozbudowane możliwości weryfikacji potencjałów diagnostycznych danego urządzenia, co przełoży się na docelową satysfakcję z użytkowania.

 

Po trzecie – wybierz ultrasonograf od znanego producenta, aby nie mieć problemów serwisowych w przyszłości

 

To jedna z najczęstszych bolączek większości młodych diagnostów, którzy przy zakupie kierują się przede wszystkim możliwie najniższą ceną. W ten sposób „trafiają w ramiona” egzotycznych marek azjatyckich, które często nie oferują poza samym urządzeniem żadnego pakietu wsparcia dla swoich nabywców takich jak serwis czy dobrze zorganizowana opieka gwarancyjna. To istotne aspekty, które z poziomu samej transakcji zakupu aparatu USG mogą być niedostrzegalne, jednak z biegiem czasu i w trakcie cyklu życia ultrasonografu brak należytego wsparcia producenta i dystrybutora może stać się dotkliwy

Aby dobrze kupić aparat USG staraj się wybierać producentów i dystrybutorów mających swoje stałe przedstawicielstwo w Polsce. To pozwoli uniknąć komplikacji serwisowych w przyszłości, które mogą mieć wpływ na jakość użytkowania ultrasonografu w kolejnych latach.

 

Po czwarte – sprawdź czy producent aparatów USG lub jego dystrybutor organizują kursy ultrasonograficzne

 

Jako początkujący diagnosta jest w pełni zrozumiałym, że wraz z zakupem nowego aparatu USG będziesz chciał poszerzać swoją wiedzę na temat diagnostyki obrazowej. Dzięki takiemu podejściu będziesz w stanie lepiej wykorzystać możliwości zakupionego przez siebie ultrasonografu, a także podwyższyć swoje kompetencje w zakresie ogólnych zagadnień dotyczących ultrasonografii. Tego typu możliwości otwierają różnego rodzaju kursy ultrasonograficzne, organizowane przez szkoły ultrasonografii przy wsparciu dystrybutorów i producentów aparatów USG.

Przed zakupem ultrasonografu, warto sprawdzić czy dystrybutor ultrasonografów współpracuje z instytucjami organizującymi kursy ultrasonograficzne. To powoduje możliwość skorzystania z ultrasonografu danej marki jeszcze przed zakupem pod okiem doświadczonych wykładowców, którzy z pewnością wyjaśnią wszystkie tajniki wykorzystywania danego rodzaju aparatu USG.

 

 

Po piąte – skonfiguruj aparat USG dokładnie pod to czego potrzebujesz w swojej codziennej pracy

 

Wielu początkujących diagnostów popełnia dość powtarzalny błąd przy zakupie aparatu USG. Gdy znajdują okazyjną ofertę zakupu aparatu USG, który jak się wydaje spełniać będzie ich wymagania, decydują się na spontaniczny zakup. W ten sposób nabywają ultrasonograf, który jedynie w jakiejś części będzie spełniał wymagania kliniczne pod daną specjalizację, a jednocześnie może mieć ograniczoną funkcjonalność w określonych filarach działalności młodego diagnosty.

Kupując aparat USG – nie spiesz się. Zakup ultrasonografu to decyzja na najbliższych kilka lat, co powoduje, że powinna być to transakcja przemyślana i rozważna. Pamiętaj, że renomowani producenci sprzętu do diagnostyki obrazowej oferują możliwość rozbudowy ultrasonografu o kolejne funkcjonalności, jednak przed zakupem warto upewnić się co do takiej możliwości. Ponadto dokładnie określ swoje potrzeby w zakresie diagnostyki obrazowej, tak by dobrze kupić aparat USG, który spełni Twoje oczekiwania w codziennej pracy.

 

Podsumowanie – jak kupić aparat USG?

 

Podsumowując, zakup aparatu USG dla początkującego diagnosty z pewnością nie jest zadaniem łatwym i wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu ale również rozwoju wiedzy w dziedzinie diagnostyki obrazowej. Jednak zakup pierwszego aparatu USG przez początkującego diagnostę nie jest z pewnością wyzwaniem niemożliwym do zrealizowania przy odrobinie dobrej woli i chęci odrobienia „pracy domowej” oraz zachowaniu odpowiedniego sposobu podejścia do tego zagadnienia.

Przede wszystkim na początek należy dobrze oszacować swój budżet na zakup ultrasonografu, tak by nie przekroczyć określonych założeń finansowych – to istotne z punktu widzenia generowania ewentualnych frustracji zakupowych. Dodatkowo pamiętać należy o teście aparatu USG przed zakupem, a także zadbanie o właściwą warstwę edukacyjną polegającą na odbyciu właściwego szkolenia w zakresie obsługi ultrasonografu.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+