Nowoczesny ultrasonograf – czym różnią się współczesne aparaty USG od swoich poprzedników?
Nowoczesne ultrasonografy bardziej swoją konstrukcją przypominają nowoczesne komputery z gigantyczną mocą obliczeniową, niż aparaty USG, które jeszcze do niedawna stanowiły większość wyposażenia klinik medycznych i szpitali. Czym różni się nowoczesny ultrasonograf od tradycyjnej konstrukcji i w których kierunkach zmierza rozwój diagnostyki obrazowej? Zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu.
Nowoczesny ultrasonograf to kompleksowa platforma do diagnostyki obrazowej
Jeszcze do niedawna aparat USG kojarzył się głównie z narzędziem, przesyłającym obraz ultrasonograficzny za pośrednictwem głowicy USG na ekran monitora. Obecny rozwój technologiczny, który nastąpił wraz z rozwojem technologii diagnostycznej pozwala na zmianę myślenia o aparacie USG nie tylko w kontekście samego badania ultrasonograficznego, ale także możliwości urządzenia, jakim jest nowoczesny ultrasonograf. Aparat USG jest współcześnie platformą diagnostyczną, której możliwości znacząco wybiegają poza klasyczne możliwości diagnostyki obrazowej.
Poza bazowymi funkcjonalnościami, związanymi z diagnostyką ultrasonograficzną nowoczesne ultrasonografy posiadają moduły analizy danych, czy dodatkowych badań, pozwalających na uzyskanie znacznie pełniejszego obrazu stanu pacjenta niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pozwala to na redukcję innych badań, a co za tym idzie czasu jaki upływa od przyjęcia pacjenta do pełnej diagnostyki pozwalającej na określenie jego stanu i podjęcie leczenia.
Nowoczesny ultrasonograf to wydajny i szybki komputer oparty o system operacyjny, który umożliwia jego skalowanie
Współczesny aparat USG to nowoczesny, wydajny komputer oparty o nowoczesną bazę systemową. W przypadku nowoczesnych ultrasonografów wysokiej klasy najczęstszą podstawą systemową jest Windows 10. Pozwala on na swobodne skalowanie aplikacji opartych na tym środowisku, jak również sprawną aktualizację wszystkich już istniejących funkcjonalności. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu tej architektury każda nowa aplikacja może powstawać znacznie szybciej niż pisana natywnie, umożliwiając szybkie wyposażanie nowoczesnych ultrasonografów w najbardziej aktualne rozwiązania w dziedzinie diagnostyki obrazowej.
Od strony sprzętowej widoczne są również zmiany, nakierowane na unowocześnianie części sprzętowej nowoczesnego ultrasonografu. W wypadku aparatów USG marki ESAOTE powszechne jest stosowanie procesorów graficznych marki AMD (serii Ryzen), które gwarantują wysoką wydajność w zakresie renderowania obrazu ultrasonograficznego, przy jednocześnie optymalnej architekturze sprzętowej, pozwalającej na jej skalowanie – nie ma dzięki temu obaw, że określony ultrasonograf nie będzie w stanie obsłużyć aplikacji, które powstaną w ciągu najbliższych kilku lat. Takie rozwiązania współcześnie stosuje wielu producentów ultrasonografów – w celu zapewnienia dłuższego okresu kompatybilności swoim aparatom USG.
Nowoczesny aparat USG pozwala na rozbudowę, również po samym zakupie ultrasonografu
Zgodnie z tym co napisaliśmy w poprzednim akapicie aparat USG stał się obecnie nowoczesną platformą ultrasonograficzną umożliwiającą skalowanie do potrzeb określonych grup docelowych oraz poszczególnych lekarzy diagnostów. W sercu tej filozofii stoi złożenie, że użytkownik po zakupie nowoczesnego ultrasonografu po pewnym okresie użytkowania będzie potrzebował rozbudować aparat USG o nowe funkcjonalności. Zanim kluczowi producenci zaczęli stosować otwartą architekturę swoich ultrasonografów, jedynym rozwiązaniem dla użytkownika była konieczność zakupu nowego aparatu USG.
Obecnie takie rozwiązanie nie jest konieczne. Użytkownicy mogą doposażać aparaty USG w nowe aplikacje, akcesoria i dodatki w trakcie całego cyklu użytkowania ultrasonografu. Pozwala to na znaczące wydłużenie czasu użytkowania aparatu USG przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości jego wsparcia.
Nowoczesny ultrasonograf to dedykowane oprogramowanie dla danej specjalizacji medycznej
Nowoczesny aparat USG to nie tylko narzędzie do diagnostyki obrazowej, ale także centrum aplikacji ultrasonograficznych, pozwalających na dopasowanie możliwości ultrasonografu nie tylko na poziomie głowic usg, ale także poprzez odpowiedni set up oprogramowania diagnostycznego. Dzięki temu jeden model ultrasonografu może zostać skonfigurowany zarówno jako aparat USG do diagnostyki ogólnej jak i specjalistyczny ultrasonograf, dedykowany konkretnej dziedzinie medycyny np. do kardiologii lub ginekologii.
W wypadku marek ultrasonograficznych klasy wyższej jak np. ESAOTE doradcy ultrasonograficzni są w stanie precyzyjnie skonfigurować aparat USG idealnie pod dane potrzeby diagnostyczne. Taka konfiguracja dotyczy zarówno wyposażenia nowoczesnego ultrasonografu w stosowne głowice specjalistyczne, jak również wyposażenia go w oprogramowanie, niezbędne dla danej specjalizacji klinicznej. Rozwój w tej dziedzinie umożliwia pełne dopasowanie ultrasonografu do potrzeb nie tylko określonej praktyki medycznej, ale także potrzeb konkretnego lekarza diagnosty.
Podsumowanie – nowoczesny ultrasonograf – co to tak właściwie oznacza
Podsumowując, nowoczesny ultrasonograf to już nie tyko urządzenie przeznaczone do diagnostyki obrazowej, a kompletne centrum informacji o pacjencie. Rozwój systemów, które składają się na aparat USG, a także ich szerokie zastosowanie pozwala patrzeć na ultrasonograf jako kompleksowe narzędzie do zbierania informacji na temat pacjenta nie tylko przez pryzmat standardowego badania w zakresie diagnostyki obrazowej, ale także dostarczenia kompleksowej informacji na temat stanu pacjenta.
Nowoczesny aparat USG to nie tylko urządzenie, ale także centrum aplikacji diagnostycznych, które umożliwiają szeroką rozbudowę możliwości badania pacjenta np. w obszarze onkologicznym (poprzez specjalny moduł biopsji, obecny w większości współczesnych aparatów USG wysokiej klasy). W wypadku aparatów USG marki ESAOTE widoczny jest dynamiczny rozwój technologii diagnostycznych, pozwalający na myślenie o nowoczesnym aparacie USG jako o narzędziu realizującym wiele potrzeb, dotyczących kompleksowego badania pacjenta.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024