Tani aparat USG – czy zawsze budżetowy ultrasonograf oznacza niską jakość obrazowania?
W okresie kryzysu ekonomicznego w praktycznie każdym segmencie życia szukamy oszczędności. Niższe przychody nie zawsze pozwalają na wydatki inwestycyjne, zgodne z naszymi oczekiwaniami. Często musimy decydować się na tańsze zamienniki sprzętu lub wyposażenia, który musi spełniać podstawowe funkcje. Również w mniejszych klinikach, ze względu na zwiększony dystans społeczny pacjenci wolą korzystać z teleporad i ograniczają wizyty diagnostyczne. Czy zatem oszczędność i zakup aparatu USG klasy budżetowej zawsze oznacza mizerną jakość obrazowania i problemy z właściwym działaniem nawet podstawowych funkcjonalności? Zapraszamy do lektury!
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Ile przeciętnie kosztuje aparat USG klasy budżetowej?
-
Jak dobrze kupić ultrasonograf klasy budżetowej?
-
Kiedy warto zdecydować się na zakup ultrasonografu budżetowego?
Aparat USG klasy budżetowej – co to właściwie oznacza?
Na rynku istnieje wiele definicji aparatów USG klasy budżetowej. Najczęstsza z nich jest określana poprzez cenę takiego ultrasonografu. Aparat USG klasy budżetowej w Polsce to sprzęt diagnostyczny, którego cena zakupu wynosi mniej niż 60 000 złotych brutto. Ta granica jest w Polsce uznawana za górne widełki taniego aparatu USG. Budżetowy ultrasonograf oznacza także najczęściej wyposażenie jedynie w głowicę liniową oraz podstawowe oprogramowanie ultrasonograficzne.
W wypadku ultrasonografów tańszych marek często też widoczne są takie rozwiązania ekonomizujące cenę takich jak czarno biały wyświetlacz, ograniczona liczba portów na głowice i inne rozwiązania, które mają obniżyć końcową cenę aparatu USG.
Kiedy warto zdecydować się na zakup taniego aparatu USG?
Najbardziej oczywistą odpowiedzią jest z pewnością taka, że gdy dysponujemy ograniczonymi środkami, wtedy musimy zdecydować się na zakup taniego aparatu USG. Jednak w tym pytaniu może się także zawierać takie, które dopytuje o okres roku, w którym zakup niedrogiego aparatu USG jest najbardziej opłacalne. W cyklu rocznym sprzedaży ultrasonografów, podobnie jak w innych branżach często występują różnego rodzaju akcje marketingowe, takie jak wyprzedaże rocznika, czy promocje okresowe.
Warto więc obserwować oferty producentów i dystrybutorów renomowanych marek aparatów USG, by móc skorzystać z oferty wyprzedażowej ultrasonografów znanej marki po to by uzyskać możliwość nabycia aparatu USG nawet wyższej klasy niż poszukiwana w atrakcyjnej cenie.
Tani aparat USG od renomowanego producenta – czy warto?
Kolejne pytanie nad którym warto się zastanowić jest to, czy warto dysponując ograniczonym budżetem kupować tani aparat USG do renomowanego producenta. Oznacza to zakup najprostszego urządzenia ultrasonograficznego z linii danego producenta. W ogólnym pojęciu można spotkać się ze sformułowaniem, związanym z takim zachowaniem jako „przepłacaniem za markę”. Czy jednak tego typu pogląd jest słuszny i dysponując niewielkim budżetem na zakup budżetowego aparatu USG powinniśmy się decydować na „rozbudowany” ultrasonograf od mniej znanego producenta? Nic bardziej mylnego.
Aparat USG linii podstawowej od renomowanego producenta takiego jak np. ESAOTE to mimo wszystko technologia wywodząca się z wielu lat rozwoju systemów ultrasonograficznych. Mimo ograniczeń, związanych z linią modelową w obszarze funkcjonalności budżetowego aparatu USG od renomowanego producenta możemy spodziewać się najwyższej możliwej jakości, a przede wszystkim transparentnych warunków gwarancyjnych oraz serwisowych. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup taniego aparatu USG.
W jaki sposób kupić tani aparat USG?
Zaczynając od nieśmiertelnej analizy potrzeb, która powinna być naszym pierwszym krokiem w kontekście zakupu aparatu USG. W kontekście nabycia budżetowego ultrasonografu, taka analiza powinna być o wiele dokładniejsza ze względu na konieczność dokonywania niezbędnych kompromisów. Powinniśmy wyszczególnić tak zwane MVP (minimal product values – minimalna wartość produktu), czyli listę minimalnych funkcjonalności, jakie powinien posiadać dany aparat USG w taki sposób, by móc wypełnić potrzeby diagnostyczne, do których najczęściej będzie wykorzystywany tani aparat USG.
Dzięki takiej analizie będziemy w stanie wykonać nie tylko określone badania, ale także oszczędzimy sporo czasu i pieniędzy na sprawdzanie aparatów USG, które albo nie posiadają niezbędnego dla nas oprogramowania lub cech, albo takich, które mimo posiadania takich możliwości są poza naszym zasięgiem cenowym. Warto wziąć to pod uwagę w kontekście procesu analizy potrzeb, która prawidłowo wykonana przyspieszy proces zakupu ultrasonografu klasy budżetowej. Im tańszy aparat USG tym analiza powinna być dokładniejsza.
Podsumowanie – czy warto kupować tanie aparaty USG?
Podsumowując – tani czy budżetowy ultrasonograf nie zawsze oznacza aparatu USG, który nie posiada cech wystarczających do wykonywania podstawowych założeń diagnostyki obrazowej w danej klinice. To także możliwość świadczenia elementarnych badań ultrasonografem przy niskim koszcie pozyskania i inwestycji w zakup i eksploatację aparatu USG. Należy przy tym zadbać o kilka czynników, które zdeterminują zakup taniego ultrasonografu bez ryzyka pozyskania niskiej jakości urządzenia diagnostycznego.
Zgodnie z tym co napisaliśmy w powyższej części naszego artykułu, należy unikać najtańszych rynkowych propozycji od nieznanych producentów ultrasonograficznych. Tego typu urządzenia ultrasonograficzne często nie gwarantują wysokiej jakości obrazowania, a także posiadają wysoką zawodność techniczną, która powoduje zwiększone koszty serwisowania ultrasonografu, a co za tym idzie realny koszt zakupu i eksploatacji wcale nie będzie tak niski, jakby się mogło wydawać.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024