aparat USG cena

Aparat USG cena – jak ją ustalić? Ile kosztuje aparat USG

Cena aparatu USG składa się z wielu komponentów, które stanowią o finalnym koszcie ultrasonografu. Jak obecnie wygląda krajowy rynek ultrasonografów i w jakiej cenie można zakupić aparat USG właściwy dla potrzeb diagnostycznych określonej kliniki lub lekarza diagnosty. Ile zasadniczo należy zapłacić za aparat USG danej klasy i jakie koszty dodatkowe czekają na nas w tym procesie? Zapraszamy do lektury!

Aparat USG cena – składniki wyceny aparatu USG

 

To jedno z najczęstszych pytań, jakie otrzymujemy od naszych klientów. Z czego składa się cena aparatu USG? Na to pytanie odpowiadaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Jednak podsumowując ten wątek – najważniejsze elementy, składające się na wycenę aparatu USG to:

  • Jednostka ultrasonograficzna – jej klasa i liczba bazowych funkcjonalności ma wpływ na cenę ultrasonografu
  • Liczba wybranych głowic ultrasonograficznych – im bardziej specjalistyczne głowice, tym cena ultrasonografu jest wyższa
  • Oprogramowanie do aparatu USG – aplikacje rozbudowujące funkcjonalności ultrasonografu zwiększają jednocześnie finalną wycenę aparatu USG

 

Balansowanie powyższymi czynnikami spowoduje uzyskanie finalnej wyceny za zakup aparatu USG.

 

Ultrasonograf – cena za jaką kupujemy aparat USG nie jest całkowitym kosztem zakupu aparatu USG

 

Poza samą ceną, która jest składnikiem powyższej wypisanych punktów kosztem zakupu aparatu USG są również inne czynniki, które bezpośrednio nie wpisują się w cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za ultrasonograf. Jedną z nich jest obsługa serwisowa aparatu USG po zakupie oraz zakup materiałów eksploatacyjnych. Takie koszty nie stanowią dużego składnika w procesie zakupu aparatu USG, ale nie podlegają np. finansowaniu leasingiem co przekłada się na to, że koszty te należy przewidzieć jako konieczne do opłacania przy pomocy gotówki.

Ważnym elementem kosztu będzie także rozbudowa ultrasonografu podczas całego cyklu życia. Dodatkowe moduły oprogramowania czy głowice, to elementy które trzeba wziąć pod uwagę planując zakup aparatu USG – mają one wpływ na całkowity, realny koszt.

 

Jakie przedziały cenowe możemy spotkać najczęściej w wypadku ultrasonografów?

 

W wypadku rozmowy o cenie aparatu USG możemy analizować trzy, najczęściej występujące w Polsce przedziały cenowe. Pierwszym z nich jest segment budżetowy, gdzie mamy do czynienia z aparatami USG, których ceny zaczynają się już od trzydziestu tysięcy złotych. Są to jednak ultrasonografy z które mogą posłużyć jedynie do podstawowych zastosowań diagnostycznych, a w najniższym przedziale cenowym nie posiadają takich funkcjonalności jak kolorowy doppler czy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, umożliwiającej odczyt wysokiej jakości obrazu ultrasonograficznego.

Kolejny przedział, najbardziej popularny w Polsce to tak zwane aparaty USG klasy średniej. Ich cena najczęściej oscyluje w przedziale pomiędzy 50 a 150 tysięcy złotych. Są to aparaty USG, które są już w stanie wykonywać większość zadań diagnostycznych przy zachowaniu wysokiego standardu obrazowania, który będzie zadowalał większość użytkowników.

Po drugiej stronie skali mamy ultrasonografy klasy premium, których cena niejednokrotnie znacznie przekracza 150 tysięcy złotych. Są to zaawansowane aparaty USG, które spełniają najwyższe wymagania klinik specjalistycznych – w szczególności w zakresie funkcjonalności oraz oprogramowania. Takie aparaty USG przeznaczone są najczęściej dla dużych ośrodków medycznych, które posiadają silnie sprecyzowane oczekiwania diagnostycznie.

 

Czy aparat USG jest drogi? Co wpływa na podwyższenie ceny ultrasonografu?

 

Odpowiedź na pytanie czy aparat USG jest drogim urządzeniem medycznym wcale nie jest taka prosta. Aparat USG klasy budżetowej może kosztować dużo poniżej 50 tysięcy złotych, niemniej w zależności od potrzeb jego konfiguracja może spowodować podwyższenie tej ceny do niemal dwukrotności wartości wyjściowej. Co więc wpływa na podwyższenie ceny ultrasonografu?

 Z pewnością jedną z głównych przyczyn jest oprogramowanie oraz głowice ultrasonograficzne. W zależności od wybranej konfiguracji aparaty USG wyposażone w dużą liczbę głowic specjalistycznych lub wysoko wyspecjalizowane oprogramowanie ultrasonograficzne wyceniane są znacząco wyżej, niż podstawowe modele ze standardową w takich przypadkach głowicą liniową. Należy to brać pod uwagę analizując cenę aparatu USG.

Podsumowanie – aparat USG cena – jak ją ustalić?

 

Podsumowując – cena aparatu USG jest zależna zarówno od jakości samego ultrasonografu jak i również producenta czy końcowego wyposażenia. Najczęściej spotykanym przedziałem cenowym w Polsce jest segment budżetowy i średni, gdzie ceny za pojedynczy ultrasonograf oscylują od nawet trzydziestu tysięcy złotych do około stu pięćdziesięciu tysięcy. Są to najczęściej występujące przedziały cen w Polsce i z pewnością najwięcej ofert aparatów USG będziemy przeglądać właśnie w tym segmencie cen.

Tak jak pisaliśmy powyżej – cena aparatu USG to szereg różnych czynników i często zdarza się, że wyjściowa cena ultrasonografu znacząco różni się od tej transakcyjnej – podobnie jak w wypadku konfiguracji samochodu osobowego – dodatki i ponadstandardowe funkcjonalności powodują właśnie to zjawisko. Należy przy tym pamiętać, że każdorazowo cena aparat USG jest ustalana indywidualnie i nie należy porównywać cen transakcyjnych w kontekście zakupu własnego aparatu USG w sposób bezpośredni.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+