Ile kosztuje dobry aparat USG? Czy można po cenie poznać, że mamy do czynienia z ultrasonografem wysokiej klasy?

O cenie, którą należy zapłacić za aparat USG pisaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu. Jednak nigdy nie poruszaliśmy wątku pytania ile tak naprawdę należy zapłacić za ultrasonograf wysokiej klasy? Czy cena aparatu USG będzie odgrywała rolę w kontekście identyfikacji ultrasonografu klasy premium ? W jaki sposób podejść do odczytywania takiej ceny? Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje dobry aparat USG? To zależy do czego ma służyć

 

W naszej codziennej pracy często spotykamy się z pytaniami, które dotyczą ceny zakupu ultrasonografu. Pytanie o koszt nabycia dobrego aparatu USG jest jednym z nich. Odpowiedź na to pytanie jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, niż podanie jednej, konkretnej kwoty w cenniku. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę cel zastosowania aparatu USG. Może być to rozumiane zarówno jako konkretna specjalizacja medyczna, jak również określony zestaw badań diagnostycznych, które dany ultrasonograf ma wykonywać. Szczególnie istotne jest tutaj jasne określenie wymagań, gdyż pod tym kątem należy dobrać właściwy zestaw głowic ultrasonograficznych, a także możliwości w zakresie konfiguracji oprogramowania, jakie ma być używane w ciągu całego cyklu życia danej konfiguracji aparatu USG.

Oczywiście, podobnych procesów dokonuje się w trakcie zakupu aparatu USG od mniej znanej marki, która z pewnością zaoferuje niższą cenę zakupu. Jednak jest to motywowane najczęściej z góry założonym krótszym czasem życia produktu, jak również gorszą obsługą serwisową, co może przełożyć się w przyszłości na dodatkowe koszty związane z eksploatacją aparatu USG.

Dobry aparat USG nie zawsze oznacza wysokich wydatków

 

Kontynuując rozważania na temat ceny, jaką należy zapłacić za konkretny, dobry aparat USG należy zawalczyć ze stereotypem dotyczącym ceny ultrasonografu dobrej marki. Wiele osób unika składania zapytań dotyczących zakupu aparatu USG do producentów kojarzonych z ultrasonografami wysokiej klasy głównie z obawy przed brakiem możliwości realnego nabycia takiego aparatu USG po otrzymaniu oferty. Często jednak producenci dobrych ultrasonografów mają również ofercie modele przystępne cenowo, które są właśnie przeznaczone dla użytkowników poszukujących ultrasonografu w ograniczonym budżecie, ale oczekujących wysokiej jakości obrazowania i użytkowania takiego aparatu USG.

Jeżeli jednak nadal taki zakup przekracza nasze możliwości finansowe, z pewnością można skorzystać z opcji zakupu dobrego aparatu USG używanego, lub rekondycjonowanego. Renomowani producenci aparatów USG posiadają takie oferty, z których można skorzystać za pośrednictwem lokalnych dystrybutorów. To także interesująca opcja, związana z zakupem aparatu USG niekoniecznie z pierwszej ręki.

 

W jaki sposób przygotować się finansowo na zakup dobrego aparatu USG?

 

Jednym z najczęściej i najchętniej wybieranym przez klientów sposobem na zakup aparatu USG jest jego leasing. Taki model finansowania zakupu dobrego ultrasonografu wybiera ośmiu na dziesięciu użytkowników w Polsce. O oczywistych zaletach leasingu ultrasonografu pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Jak jednak dobrze skalkulować nasze możliwości nabycia aparatu USG w formie leasingu? Przede wszystkim należy nie zwracać tak bardzo uwagi na cenę zakupu aparatu USG w rozumieniu kwoty brutto na fakturze. Główną i najważniejszą cechą będzie parametryzacja składników leasingu, a więc czynszu inicjalnego, wysokości raty, a także wartości wykupu. Dzięki leasingowi, dobry aparat USG wcale nie musi oznaczać dużego miesięcznego obciążenia.

Innymi formami zakupu dobrego aparatu USG może być kredyt na zakup ultrasonografu, lub zakup takiego sprzętu za gotówkę, niemniej w Polskich warunkach jest to o wiele rzadziej i mniej chętnie wybierana forma finansowania sprzętu medycznego, głownie ze względu na niższą opłacalność związaną np. z amortyzacją ultrasonografu na przestrzeni lat użytkowania.

 

Czy istnieje cena progowa, która wskazuje że mamy już do czynienia z aparatem USG klasy premium?

 

To często pojawiające się w naszych rozmowach z Klientami pytanie. Czy istnieje kryterium ceny, które pozwala określić czy mamy już do czynienia z dobrym aparatem USG? W jaki sposób ją określić. Wielu ekspertów w dziedzinie rynku ultrasonograficznego wskazuje kwotę stu tysięcy złotych jako tą, z którą należy liczyć się w momencie zakupu aparatu USG klasy premium. Czy jest to jednak prawda? Z jednej strony, kwota ta jest pewnego rodzaju referencją wyjściową, która nie określa w żaden sposób wyposażenia ultrasonografu, ani jego finalnej konfiguracji. Z drugiej strony konkurencja rynkowa i różnego rodzaju oferty specjalne (wyprzedaże rocznika, aparaty rekondycjonowane) zaburzają obraz ceny progowej za aparat USG.

Jak zatem podejść do tego tematu?  Naszym zdaniem zakup dobrego aparatu USG powinien koncentrować się przede wszystkim na jasnym określeniu, tak jak napisaliśmy powyżej, swojego budżetu na jego nabycie. Kolejnym krokiem powinna być analiza rynku ultrasonograficznego i wybór stosownego do potrzeb urządzenia ultrasonograficznego. Cena referencyjna za dobry aparat USG jest w takim wypadku trudna do wyznaczenia ze względu na szereg parametrów zakupu, które należy wziąć pod uwagę przy kalkulacji finalnej ceny, za jaką przyjdzie nam zakupić dobry ultrasonograf.

 

Podsumowanie – ile kosztuje dobry aparat USG?

 

Podsumowując, dobry aparatu USG i koszt jego zakupu to zjawisko, które wymyka się jasnej kwalifikacji, podobnie jak w wielu innych produktach, które muszą odpowiadać na bardzo precyzyjne oczekiwania swoich użytkowników. Zarówno wydając kwoty poniżej 100 000 złotych jak o i o wiele powyższej tej sumy możemy znaleźć dobry aparat USG, które będzie spełniał określone oczekiwania i zadania kliniczne. Jednak biorąc je właśnie pod uwagę należy szczegółowo zastanowić się nad tym jakie zadania powinien wykonywać nasz aparat USG. Im precyzyjniej dobierzemy nasze oczekiwania – tym łatwiej będzie nam wybrać dobry aparat USG w racjonalnej cenie.

W wypadku producentów aparatów USG klasy premium (tak jak w wypadku ESAOTE), które z powodzeniem można nazwać dobrymi ultrasonografami, ceny początkowych modeli w gamie zaczynają się grubo poniżej wspomnianej wyżej bariery 100 000 złotych. Dysponując częścią tej kwoty możemy już nabyć aparat USG wysokiej klasy, spełniający podstawowe wymagania klinicznie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wyprzedażową, która z pewnością pozwoli Państwu znaleźć coś dla siebie.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+