z czego składa się aparat USG?

Z czego składa się aparat USG? Jakie komponenty są ważne dla każdego diagnosty?

Aparat USG to złożony sprzęt do diagnostyki obrazowej. Jakość poszczególnych komponentów ma istotny wpływ na finalny wynik badania ultrasonografem, oraz jego wiarygodność. Na jakie komponenty warto zwrócić uwagę w kupowanym aparacie USG i dlaczego poszczególne komponenty powinny mieć wysoką jakość? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jednostka diagnostyczna – szybkie działanie i możliwość rozbudowy

 

Jednostka ultrasonograficzna to podstawa każdego ultrasonografu. Współcześnie jest to zaawansowany komputer, który posiada wysoką moc obliczeniową i jednocześnie pozwala na renderowanie obrazu ultrasonograficznego, pochodzącego z głowic usg. Z czego składa się więc jednostka ultrasonograficzna i co wpływa na jej wydajność? Przede wszystkim będzie to procesor i układ graficzny, który odpowiada za przetwarzanie i wyświetlanie obrazu.

W wysokiej klasy aparatach USG najczęściej stosuje się komponenty renomowanych producentów takich jak AMD czy Intel, które stanowią podstawę każdej jednostki ultrasonograficznej. W momencie dokonywania zakupu aparatu USG należy zwrócić szczególną uwagę na jakość komponentów jednostki ultrasonograficznej ponieważ mimo możliwych aktualizacji oprogramowania są to elementy, które będą pracowały w ultrasonografie przez cały jego okres życia.

 

Monitor – wysoka rozdzielczość umożliwiająca prawidłowy odczyt obrazów

 

Aby móc w pełni przedstawić z czego składa się aparat USG nie można także zapominać o monitorze, który stanowi integralną część komponentów, z których zbudowany jest aparat USG. Jego rozdzielczość, sposób podświetlenia matrycy, a także częstotliwość odświeżania może mieć realny wpływ na interpretację obrazu ultrasonograficznego.

Współcześnie, większość producentów stosuje nowoczesne matryce, renomowanych producentów. Jednak w celu uzyskania pewności co do jakości obrazu ultrasonograficznego, warto rozważyć fizyczne przetestowanie aparatu USG pod tym kątem na przykład wykorzystując do tego celu możliwość bezpłatnej instalacji testowej ultrasonografu.

 

Głowice USG  – jakość informacji diagnostycznych przekazywanych do wyświetlenia

 

O rodzajach głowic ultrasonograficznych pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, jednak w wypadku odpowiedzi na pytanie z czego składa się aparat USG należy stwierdzić, że głowice ultrasonograficzne to jeden z kluczowych składników systemu diagnostycznego. Jakość obrazowania i dokładność rejestrowanego obrazu ultrasonograficznego to zasługa głównie jakości głowicy ultrasonograficznej.

Oczywiście w zależności od wybranej konfiguracji aparatu USG możemy posiadać ultrasonograf, który składa się m.in. ze standardowych głowic liniowych, ale także z różnego rodzaju głowic specjalistycznych taki jak np. waginalna czy convex. Ich zastosowanie będzie uzasadnione w przypadku wyboru aparatu USG przeznaczonego do konkretnej specjalizacji klinicznej.

Oprogramowanie ultrasonografu – serce systemu

 

Poza samym sprzętem i jego fizycznymi komponentami, aby udzielić pełnej odpowiedzi na to z czego składa się aparat USG musimy wziąć pod uwagę jeszcze jeden element. Współcześnie sercem każdego systemu do diagnostyki obrazowej jest oprogramowanie ultrasonograficzne, które jest odpowiedzialne za prawidłowe gromadzenie i obróbkę danych, które zapisuje głowica ultrasonograficzna. Poza głównym oprogramowaniem diagnostycznym większość marek ultrasonograficznych ofertuje także komponenty oprogramowania dedykowane pod określoną specjalizację kliniczną.

W związku z powyższym, kupując aparat USG dedykowany fizjoterapii będziemy dysponować innym oprogramowaniem ultrasonograficznym niż ten sam model ultrasonografu, który jest skonfigurowany do pracy w kardiologii czy np. neurologii. Oprogramowanie to bardzo ważny element składowy aparatu USG i należy mieć na uwadze konieczność szczegółowego opisania docelowego zastosowania ultrasonografu w celu prawidłowej konfiguracji sprzętu pod określoną specjalizację kliniczną.

 

Podsumowanie – z czego składa się aparat USG? Na jakie komponenty należy zwrócić uwagę?

 

Podsumowując, aparat USG to zestaw wielu komponentów, które wspólnie składają się na skuteczne i efektywne narzędzie do diagnostyki obrazowej. Jednostka diagnostyczna, monitor, właściwie dobrane głowice ultrasonograficzne, a także oprogramowanie to komponenty, które wspólnie stanowią o tym z czego składa się aparat USG i jaka będzie jego docelowa jakość diagnostyczna. Należy o tym pamiętać dokonując wyboru aparatu USG do instalacji we własnej klinice.

Oczywiście, właściwe przeszkolenie diagnosty, który będzie odpowiedzialny za wykonywanie badań diagnostycznych jest tak samo istotne jak sam aparat USG. Większość renomowanych producentów i dystrybutorów ultrasonograficznych organizuje specjalistyczne kursy i szkolenia pozwalające na zdobycie odpowiednich umiejętności w obsłudze aparatu USG danej marki. Rekomendujemy korzystanie z takich możliwości w celu zdobycia możliwości pełnego wykorzystania potencjału danego aparatu USG.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+