Z czego wynika cena aparatu USG?
Ultrasonograf w ostatnich czasach stał się narzędziem diagnostycznym, bez którego nie sposób wyobrazić sobie współczesnej diagnostyki. Dzięki swojej funkcjonalności, popularności oraz dostępności nowych aparatów USG coraz więcej prywatnych gabinetów lekarskich, małych przychodni czy oddziałów szpitalnych, w których dotychczas nie korzystano z ultrasonografów, decyduje się na zakup sprzętu do szybkiej diagnostyki obrazowej. Przy wyborze odpowiedniego aparatu USG na myśl przychodzi pytanie: z czego wynika cena ultrasonografu.
Na Polskim rynku można się doliczyć ponad 200 modeli nowych ultrasonografów różnej klasy oraz cenie. Jeżeli mowa o klasie aparatu USG należy przez to rozumieć jakość m.in. odwzorowania struktur wewnętrznych pacjenta na ekranie monitora, jakość oraz czułość Dopplerów (Kolorowego, Pulsacyjnego, Ciągłego) czy chociażby możliwość wykonywania badań zwiększających słuszność postawionej diagnozy, w dalszej części wpisu ten wątek będzie szerzej poruszany.
Ponadto aparat z najwyższej klasy będzie miał możliwość zastosowania znacznie większej ilości głowic ultrasonograficznych (w tym specjalistycznych) niż aparaty tańsze oraz będzie reprezentował dużo wyższe parametry techniczne. W związku z ogromną ilością różnych modeli dostępnych na Polskim rynku ultrasonograficznym można się spotkać z szerokim zakresem cenowym za poszczególne urządzenia. Dodatkowo podczas wyboru odpowiedniego urządzenia okazuje się, że cena ultrasonografu jednego modelu ma dużą rozpiętość – co przy wyborze odpowiedniego aparatu dla własnej działalności może przyprawić o zawrót głowy. Polecam zapoznać się z poprzednim artykułem – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego ultrasonografu, dzięki któremu łatwiej będzie określić cenę aparatu USG.
Czynniki mające wpływ na cenę aparatu USG
Przeznaczenie ultrasonografu
Im bardziej wszechstronny ultrasonograf, im szersze spektrum badań może wykonywać, tym więcej aplikacji, głowic, specjalistycznych narzędzi diagnostycznych co wiąże się ze wzrostem ceny. Patrząc jednak na zagadnienie przeznaczenia aparatu usg, można dojść do wniosku, że większa specjalizacja w określonej dziedzinie spowoduje, że cena ultrasonografu będzie wyższa. Spowodowane jest to wyposażeniem urządzenia w dodatkowe opcje, które spowodują powstanie precyzyjnego narzędzia z wieloma zaawansowanymi opcjami. Np. echokardiograf może zostać wyposażony w specjalną głowicę do badań przezprzełykowych. Cena głowicy aparatu usg wynosi ok 10.000,00 zł – u różnych producentów. Innym przykładem może być ultrasonograf do badań ortopedycznych, który można wyposażyć w specjalistyczne głowice, nawet 24 MHz, dodatkowe moduły, przez co cena ultrasonografu będzie wyższa.
Producent ultrasonografu – za markę nie zawsze się płaci
Na rynku USG występują urządzenia renomowanych producentów wytwarzających sprzęt z materiałów najwyższej jakości dzięki czemu użytkownicy przez długi okres (nawet 8-10 lat) mogą użytkować system bezawaryjnie. Oferowane są również urządzenia tanie- wytwórców produkujących urządzenia w Chinach czy Korei. Zastosowanie odpowiedniego procesu produkcyjnego, poprzecinanego licznymi kontrolami podzespołów, jakość materiałów użytych do produkcji, a także myśl technologiczna w wielu przypadkach poparta uzyskiwaniem praw patentowych ma istotny wpływ na końcową cenę ultrasonografu.
Model aparatu USG – jak wybrać ultrasonograf optymalny cenowo, a jednocześne wydajny?
Często ultrasonografy ze średniej klasy doskonale radzą sobie w codziennej praktyce będąc koniem roboczym, który bardzo dobrze wywiązuje się z postawionych przed nim celów.
Większość producentów ma w swoim portfolio szeroką gamę urządzeń, od tańszych po bardziej zaawansowane. Wybierając konkretny model, należy odpowiedzieć na szereg pytań związanych z miejscem wykonywania badań ich rodzajem, ilością. Należy zwrócić uwagę, na fakt, iż aby wykonywać szerokie spektrum różnych badań nie koniecznie trzeba inwestować w aparat z najwyższej półki cenowej. Często ultrasonografy ze średniej klasy doskonale radzą sobie w codziennej praktyce będąc koniem roboczym, który bardzo dobrze wywiązuje się z postawionych przed nim celów.
Przenośny ultrasonograf czy Stacjonarny aparat USG?
Głównym kryterium, podczas określania rodzaju ultrasonografu powinno być określenie rodzaju prowadzonej działalności. Jeżeli przewiduje ona przemieszczanie się z ultrasonografem, chociażby między gabinetami lub oddziałami szpitalnymi, wybór aparatu USG przenośnego jest dobrym wyborem, ponieważ aparat taki posiada małą wagę – łatwość przewożenia oraz mniejsze gabaryty, dzięki czemu można łatwiej manewrować między łóżkami pacjentów. Niewątpliwym atutem tego rodzaju urządzeń jest możliwość pracy na baterii. Jeśli chodzi o parametr taki jak cena aparatu usg, to przenośność urządzenia nie ma istotnego wpływu na cenę.
Głowice USG
Jeżeli chodzi wpływ wyposażenia na cenę ultrasonografu największe znaczenie ma ilość oraz rodzaj potrzebnych głowic. Większość renomowanych producentów ma w swoim asortymencie szeroki wachlarz głowic. Dodatkowe wyposażenie ultrasonografu o głowice specjalistyczne może zwiększyć jego wartość o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jakość oferowanego aparatu w dużym stopniu zależy od oferowanych głowic.
Istotnym elementem jest również miejsce produkcji oraz serwis pogwarancyjny, nie wszystkie firmy oferują naprawę uszkodzonych głowic co podraża obsługę posprzedażową ultrasonografu.
Nie jest to wpis na temat wyboru odpowiedniej głowicy do odpowiedniego badania ale istotną informacją jest to, że ultrasonografy do podstawowego badania, w większości przypadków powinien być wyposażony w 2 głowice: liniowa (do badań struktur powierzchownych, naczyń), convexowa (do badań jamy brzusznej) a w przypadku badań kardiologicznych w głowicę sektorową i liniową. W celu zwiększenia specjalizacji można doposażać ultrasonograf w dodatkowe głowice jak chociażby oraz np.: wolumetryczne (do badań 3D/4D), przezprzełykowe, śródoperacyjne, dopplerowskie etc.
Należy liczyć się z tym, że cena głowicy specjalistycznej jest wyższa niż „standardowej”. Mając sprecyzowaną ilość potrzebnych głowic, przy wyborze odpowiedniego ultrasonografu należy wziąć pod uwagę ilość gniazd w aparacie, do których można te głowice podpiąć. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie takiej samej ilości gniazd wbudowanych w aparat co ilość niezbędnych głowic. Standardowa ilość gniazd głowic w aparacie wynosi 3 do 4. Aparaty posiadający wyjścia na 4 konektory są zazwyczaj aparatami klasy Premium, w związku z czym cena ultrasonografu w takiej konfiguracji jest wyższa.
Dodatkowe moduły w ultrasonografie – czy zwiększają jego cenę?
Ważnym czynnikiem z perspektywy ceny ultrasonografu jest ilość zainstalowanych aplikacji oraz modułów. Przez słowo aplikację należy rozumieć rodzaje badań do jakich przygotowany jest aparat: brzuszne, naczyniowe, mięśniowo-szkieletowe, kardiologiczne, ginekologiczno- położnicze etc. Dzięki nim, system jest nie tylko odpowiednio ustawiony pod względem obrazu podstawowego czy dopplerowskiego ale posiada odpowiednie zestawy pomiarów, znaczników ciała (tzw. Body mark) czy chociażby raportów. Takie rozwiązanie przyspiesza pracę badającego, zwalniając go z konieczności przystosowywania parametrów obrazu do badanej struktury.
W dobie możliwości dowolnej konfiguracji ultrasonografu, dostosowania go do potrzeb indywidualnych niektórzy producenci oferują możliwość „zbudowania” aparatu tylko z takich modułów jakie będą realnie wykorzystywane w danej klinice,
Dzięki temu jeden model może być aparatem do badań przesiewowych a w innym miejscu ten sam model może być urządzeniem bardzo specjalistycznym dedykowanym dla konkretnego specjalisty. Dodatkowo Esaote jako marka, nadaje swoim produktom pozycjonowanym jako tańsze, cech ultrasonografów klasy premium, czego dobrym przykładem jest jeden z nowych aparatów – MyLab Omega
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024