zakup-aparatu-usg-premium

Pięć kroków do dobrego zakupu ultrasonografu marki premium

W dzisiejszych czasach jakość sprzętu medycznego stanowi jeden z kluczowych czynników zakupowych, które wspomagają proces decyzji każdego lekarza. Wysoka jakość samego aparatu USG jak i jakości jego obrazowania zaraz obok ceny stanowią najważniejszy argument do zakupu ultrasonografu. Jak więc podejść do zakupu aparatu USG, gdy najważniejsza jest przede wszystkim jakość, a cena stanowi jedynie uzupełnienie do ciekawej oferty ultrasonografu klasy premium? Zapraszamy do lektury!

Krok 1 – określenie własnych oczekiwań wobec ultrasonografu

 

Pierwszym i najważniejszym krokiem dotyczącym zakupu ultrasonografu klasy premium, jest określenie najważniejszych oczekiwań klinicznych jakie powinien spełniać taki aparat USG. Ważne jest jasne rozpisanie zadań, jakie powinien spełniać taki aparat USG, a także komponentów, które będą potrzebne do ich realizacji. Przykładem takiego elementu jest na przykład komplet głowic ultrasonograficznych, które będą różne dla poszczególnych specjalizacji klinicznych.

Inną kwestią będą oczekiwania co do wydajności, szybkości czy czasu pracy na baterii w wypadku aparatów USG przenośnych. Ważne jest jak najdokładniejsze określenie parametrów, które są istotne z punktu widzenia danego użytkownika, gdyż oczekiwania kliniczne w różnych specjalizacjach mogą być bardzo różne.

 

Krok 2 – wybór odpowiednich marek aparatów USG do porównania

 

Kiedy określimy już oczekiwania względem aparatu USG, warto jest zawęzić swoje oczekiwania do producentów, którzy posiadają w gamie modele, odpowiednie do ich spełnienia. W wypadku renomowanych producentów aparatów USG klasyfikacja jest stosunkowo krótka i zakup ultrasonografu klasy premium to de facto wybór pomiędzy kilkoma producentami aparatów USG. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na zakup ultrasonografu tej klasy, wybierając producenta?

Przede wszystkim należy spojrzeć na doświadczenie danego producenta w produkcji aparatów USG wysokiej klasy. Zdobyte, wieloletnie doświadczenia w tym segmencie pozwalają na stworzenie dopracowanego produktu, który będzie stał w opozycji do ultrasonografów tańszych producentów, gdzie sposobem na zdobycie przewagi rynkowej będzie raczej…niska cena.

Krok 3-  wskazanie konkretnych modeli ultrasonografów do wyboru

Kiedy już zawęzimy nasze poszukiwania do konkretnych producentów aparatów USG należy przeanalizować ich gamę modelową oraz stwierdzić, które modele aparatów USG klasy premium potencjalnie spełnią nasze oczekiwania. Najczęściej każdy z renomowanych producentów posiada w swojej gamie przynajmniej kilka modeli aparatów USG klasy premium. Po tym wyborze najlepiej sprawdzić możliwości diagnostyczne tych aparatów, aby następnie móc rozesłać właściwe zapytania do producenta aparatów USG.

Ustalenie konkretnych modeli, które nas interesują z pewnością skróci czas samego wyboru właściwego aparatu USG, a także przyspieszy możliwość przetestowania aparatu USG we własnych warunkach klinicznych.

 

Krok 4 – testy aparatów USG we własnych warunkach klinicznych

 

Większość renomowanych producentów aparatów USG umożliwia test swoich ultrasonografów we własnych warunkach klinicznych, przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie aparatu USG. Taki test jest bezpłatny i niezobowiązujący do finalnego zakupu sprzętu medycznego, a pozwala na pełne zaznajomienie się z możliwościami urządzenia oraz sprawdzenie jego możliwości w codziennej pracy diagnostycznej. To ważna możliwość, szczególnie gdy mamy do czynienia z ultrasonografem zaliczanym do klasy premium.

Proces umawiania bezpłatnej instalacji testowej aparatu USG jest zależny zazwyczaj od konkretnego dystrybutora aparatów USG, niemniej w wypadku ultrasonografów premium większość dystrybutorów nie ma w tym względzie szczególnych ograniczeń. Dostępność tzw. Demo (czyli aparatów USG przeznaczonych do testów podczas instalacji próbnych) jest różna w zależności od danego modelu aparatu USG, niemniej nie powinniśmy zbyt długo czekać na możliwość wykonania takiego testu.

 

Krok 5 – wybór finansowania i podjęcie decyzji o zakupie aparatu USG

 

Ostatnim etapem w wyborze aparatu USG marki premium jest z pewnością podpisanie umowy i podjęcie decyzji o zamówieniu konkretnego modelu aparatu USG. W momencie podejmowania tego kroku należy szczególną uwagę przyłożyć to takich kwestii jak prawidłowa specyfikacja finalna danego modelu aparatu USG. Musi być ona zgodna z tym, co ustaliliśmy ze sprzedawcą, a co za tym idzie w pełni wypełniająca nasze oczekiwania względem ultrasonografu. Po podjęciu takiego kroku, należy przejść do kolejnego jakim jest wybór sposobu finansowania zakupu aparatu USG.

W Polsce, najchętniej wybieranym sposobem na zakup ultrasonografu jest leasing, który obecnie jest wybierany przez dziewięciu na dziesięciu użytkowników aparatów USG. Dzięki temu koszty zakupu ultrasonografu rozkładają się na przystępne raty, a sama transakcja staje się przez to mniej obciążająca dla codziennego budżetu kliniki w której będzie zainstalowany aparat USG.

 

Podsumowanie – jak kupić dobry ultrasonograf marki premium?

 

Podsumowując, mimo pozornej łatwości w zakupie aparatu USG marki premium należy zauważyć, że ze względu na ogromny wybór marek i modeli ultrasonografów może powodować pewne trudności w zakupie właściwego aparatu USG marki premium. Dlatego właściwe zaplanowanie tego działania, może przyczynić się do skutecznej analizy możliwości poszczególnych ultrasonografów, a następnie dokonania właściwego wyboru aparatu USG, który spełni nasze potrzeby kliniczne. Warto mieć to na uwadze, gdy zastanawiamy się nad zakupem ultrasonografu.

W segmencie aparatów USG klasy premium występują zazwyczaj marki o dużej tradycji i ugruntowanej pozycji na rynku sprzętu do diagnostyki obrazowej. Jedną z takich marek jest z pewnością ESAOTE, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce od wielu lat jest spółka KOSMED. W segmencie premium, tego producenta możemy znaleźć zarówno aparaty USG linii X, które zaliczane są do kategorii średniej – wyższej, jak również pełnoprawne urządzenia klasy wyższej taki jak aparat USG MyLab 9 Platform. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z tymi urządzeniami i skorzystania z możliwości bezpłatnego testu tych aparatów USG we własnych warunkach klinicznych.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+