leasing ultrasonografu

Leasing aparatu USG – jak sfinansować zakup ultrasonografu?

Zgodnie z danymi o polskim rynku ultrasonografów ponad dziewięćdziesiąt procent kupowanych w Polsce aparatów USG jest finansowanych w formie leasingu. Dlaczego większość użytkowników wybiera tę formę finansowania i jakie są jej podstawowe korzyści? Czy uzyskanie oferty na leasing aparatu USG jest skomplikowane i czy można to przeprowadzić w tym samym miejscu, gdzie kupujemy ultrasonograf? Zapraszamy do lektury!

Leasing aparatu USG – dlaczego wszyscy wybierają tę formę finansowania zakupu ultrasonografu?

 

Jak wspomnieliśmy we wstępie tego artykułu współcześnie najchętniej wybieraną formą finansowania zakupu ultrasonografów oraz innego sprzętu medycznego jest leasing. Jest to oczywista forma zakupu biorąc pod uwagę różnego rodzaju korzyści, które stoją za chociażby możliwością umieszczenia każdej raty leasingowej w poczcie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej (rata leasingowa z każdej faktury stanowi KUP – Koszt uzyskania przychodu i jest rozliczana w 100% swojej wartości – w przeciwieństwie np. do wykorzystywania samochodu służbowego do celów firmowych).

Dodatkowo możliwość rozbicia kosztu zakupu aparatu USG na wygodne do spłaty raty leasingowe powoduje, że dla mniejszych klinik zakup ultrasonografu poprzez jego leasing pozwala na zmniejszenie jednostkowego finansowego obciążenia, które mogłoby być znaczące w sytuacji zakupu sprzętu medycznego.

Leasing ultrasonografu – od czego zacząć, by móc skorzystać z tej formy finansowania ultrasonografu?

 

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać aby móc zakupić aparat USG przy pomocy leasingu to…wybór właściwego modelu ultrasonografu. Wraz z procesem zakupu, dobieramy właściwą specyfikację techniczną aparatu USG, konfigurację oprogramowania diagnostycznego, a także dokonujemy rozszerzenia specyfikacji zakupu o niezbędne akcesoria do ultrasonografu. Gdy przedstawiciel dystrybutora dokona konfiguracji aparatu USG odpowiedniego do naszych potrzeb, wtedy rozpoczyna się właściwa procedura ubiegania się o leasing finansowy lub operacyjny – w zależności od potrzeb i możliwości klienta.

Warto też na etapie konfiguracji aparatu USG zastanowić się nad możliwym doposażeniem aparatu USG, gdyż jednostkowo cena takich dodatków w nieznaczny sposób wpłynie na finalną cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za aparat USG w rozumieniu leasingu – często rata ulegnie zmianie o kilkadziesiąt złotych.

 

Czy można leasingować używane aparaty USG?

 

Oczywiście leasing aparatów USG nie dotyczy jedynie ultrasonografów fabrycznie nowych. Leasing ultrasonografów jest możliwy również w przypadku sprzętu używanego, lub rekondycjonowanego. W takiej sytuacji najlepiej jest zdecydować się na zakup używanego aparatu USG z renomowanego źródła lub bezpośrednio od dystrybutora, który często posiada w swoich zasobach używane ultrasonografy na przykład pozostawione w rozliczeniu przez klientów nabywających nowy sprzęt. Jest to zatem okazja do nabycie używanego ultrasonografu, a następnie zakup tego urządzenia w formie leasingu.

Warto w tym kontekście zwrócić także uwagę na aparaty USG rekondycjonowane. Nie odbiegają one od stanu fabrycznego, a mogą stanowić tańszą alternatywę i podlegają procedurze leasingowej.

 

Leasing finansowy lub operacyjny aparatu USG – na czym polegają różnice?

 

Leasing operacyjny w wypadku wpisania wpisania przedmiotu do ewidencji środków trwałych nakłada na firmę leasingującą obowiązki posiadania tej ewidencji oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W wypadku leasingu finansowego te obowiązki są konieczne do wykonania po stronie firmy, która jest leasingobiorcą.

W wypadku kosztów uzyskania przychodów w wypadku obu leasingów występują istotne różnice. Do KUP leasingobiorca ma prawo zaliczyć czynsz inicjalny, raty oraz opłaty eksploatacyjne, które są udokumentowane fakturami VAT. Przy leasingu finansowym zakres obejmuje również codzienne koszty użytkowania oraz część odsetkową raty za ultrasonograf.

 

Czy warto skorzystać z oferty leasingowej za pośrednictwem dystrybutora ultrasonografów?

 

Jedną z metod na uzyskanie leasingu aparatu USG jest złożenie wniosku leasingowego w jednym z banków, które następnie zadecydują o przyznaniu finansowania. Jednak najlepszym sposobem na zakup ultrasonografu w formie leasingu jest skorzystanie z preferencyjnej oferty jaką posiada dystrybutor. Najczęściej dystrybutorzy aparatów USG współpracują z dedykowanymi doradcami finansowymi, którzy są w stanie przedstawić z tego względu dedykowaną ofertą na zakup ultrasonografu w tej formie finansowania.

Jednocześnie ważnym argumentem jest tempo prac potrzebnych do wykonania w celu uzyskania leasingu na aparat USG. W wypadku bezpośredniej współpracy z dystrybutorem na tym polu tempo procedowania wniosku jest dużo wyższe, tak samo jak reaktywność na zmiany (np. w specyfikacji aparatu USG). Dzięki temu cała transakcja przebiega szybciej i moment docelowej instalacji aparatu USG w klinice następuje o wiele sprawniej, niż w klasycznym procesie pozyskiwania finansowania.

 

Podsumowanie – leasing ultrasonografu – jak sfinansować zakup aparatu USG?

 

Podsumowując, leasing ultrasonografu jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania zakupu aparatu USG. Leasing aparatu USG jest także elastyczną formą finansowania, dzięki której poprzez manipulację parametryzacją takich komponentów jak wysokość wkładu własnego (tzw. Czynszu inicjalnego), okresem leasingowania czy wartością wykupu końcowego możemy ustawić wysokość raty leasingowej, odpowiedniej do potrzeb każdego lekarza.

Leasing aparatu USG najlepiej uzyskać za pośrednictwem dystrybutora, tak jak opisywaliśmy w jednym z akapitów naszego dzisiejszego artykułu. W wypadku aparatów USG marki ESAOTE, znajdujących się w dystrybucji KOSMED posiadamy dedykowanego doradcę finansowego, który jest w stanie dobrać leasing ultrasonografu, zgodnie z zadanymi parametrami zakupu przez potencjalnego Klienta. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych ultrasonografów, z których każdy może zostać zakupiony w formie leasingu.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+