Czym różnią się tanie aparaty USG od drogich?
Na rynku aparatów USG w dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród wielu marek i rodzajów o różnych możliwościach oraz do różnych zastosowań. Oczywiście ceny aparatów USG też są zróżnicowane. Mogliście już przeczytać na naszym blogu z czego wynikają ceny aparatów USG. W tym artykule postaramy się wyjaśnić czym różni się tani aparat USG od tych droższych.
Rozpiętość cen aparatów USG na ryku jest dość duża – od nawet 40 tysięcy złotych za tani aparat USG chińskich producentów do kilkuset tysięcy za aparaty premium znanych marek. Z czego wynikają takie różnice cen oraz czym różni się tani aparat USG i drogi ultrasonograf w obrębie jednej marki oraz na przekroju całego rynku? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Różnice wynikające z półki cenowej w obrębie jednej marki.
Wszyscy producenci aparatów USG na rynku mają w swojej ofercie aparaty z różnych przedziałów cenowych. Wynikają one głownie z tego dla kogo jest przeznaczony dany aparat oraz jakie ma możliwości. Jeżeli chodzi o konkrety, różnice między tanim aparatem USG, a drogim aparatem tej samej marki są spowodowane:
- Różnicą między głowicami z jakimi mogą pracować te aparaty. Drogie aparaty będą oferowane z głowicami o większej penetracji, z większą liczbą elementów tworzących obraz oraz wykonane w technologii typu Single Cistal bądź podobnej. Wybór głowic dla drogich aparatów będzie większy.
- Więcej zaawansowanych technologii – droższe aparaty posiadają więcej zaawansowanych narzędzi diagnostycznych, a co za tym idzie mogą pokryć szersze spektrum diagnostyczne. Tani aparat USG ma często ograniczone funkcjonalności. W związku z tym będzie miał mniejsze możliwości użytkowania.
- Szerszy zakres zastosowań droższych aparatów. Droższe aparaty USG zazwyczaj sią uniwersalne, mogą być stosowane do wszystkich dziedzin diagnostyki obrazowej, podczas gdy tani aparat USG często służy tylko do określonych, ograniczonych zastosowań. Wyklucza to często transfer taniego aparatu USG między specjalistami, np. w obrębie jednej placówki medycznej, ze względu na te ograniczenia.
To główne różnice między aparatami ze skrajnych półek cenowych, ale należy jeszcze wspomnieć o mniej znaczących, ale jednak wpływających na cenę aspektach takich jak: wielkość monitora, ilość głowic czy okres gwarancji, albo to czy aparat jest stacjonarny czy przenośny. Warto również pamiętać, że występują koszty po zakupowe, takie jak serwis, dodatkowe wyposażenie itp. Trzeba mieć to na uwadze podczas podejmowania decyzji o wyborze aparatu i dokładnie sprawdzić koszt tych aspektów – w wypadku taniego aparatu USG, wielokrotnie ceny akcesoriów mogą być droższe, tak aby zrekompensować producentowi niższą cenę samej jednostki centralnej.
Różnice między aparatami w ujęciu ogólno-rynkowym
Różnice między ceną taniego aparatu USG, a ultrasonografem klasy wyższej poza obrębem jednej marki wynikają z kilku przyczyn.
Renomowane i prestiżowe marki typu ESAOTE, wiodące prym na rynku światowym, zawsze będą kosztować więcej. Różnica ta wynika nie tylko z samego pozycjonowania producenta na rynku, ale również z jakości oraz zaawansowania technologicznego i niepodważalnej pewności diagnostycznej. Tani aparat USG może nie sprostać wszystkim wymaganiom stawianym przez klinicystów. Renomę zdobywa się przez uznanie użytkowników, a to odbywa się poprzez gwarancję jakości.
Jakość zastosowanych materiałów również różni tani aparat USG od tych droższych. To bardzo ważne z jakich materiałów zostaną wyprodukowane aparaty, a w szczególności głowice, ponieważ to właśnie od tego zależy jakość otrzymywanego sygnału, a to przekłada się bezpośrednio na jakość diagnostyczną sprzętu. Od tego też zależy trwałość aparatu i jego podzespołów. Tanie aparaty usg są wyprodukowane z tańszych, mniej trwałych i gorszych jakościowo materiałów.
Oprogramowanie i narzędzia diagnostyczne determinują to w jaki sposób będziemy korzystać z aparatu i z jaką pewnością będziemy podejmowali decyzje diagnostyczne. Odpowiednie oprogramowanie to niezwykle istotny aspekt w kwestii odpowiedniej obróbki sygnału ultradźwiękowego oraz poprawności wykonywanych pomiarów. Rozbudowany Software daje więcej możliwości edycji obrazu i postprocessingu, dzięki czemu możemy lepiej dostosować obraz do naszych potrzeb i preferencji. Droższe aparaty często wyposażone są w narzędzia ułatwiające bądź automatyzujące dokonywanie pomiarów. Dlatego tak ważne jest, aby oprogramowanie było solidne i wiarygodne, a takie kosztuje i jest oferowane głównie przez liderów rynku. Tanie aparaty USG posiadają tylko podstawowe pakiety obliczeniowe bez zaawansowanych pomiarów automatycznych.
Nowe technologie to coś co charakteryzuje te droższe aparaty. Nowoczesne rozwiązania, wymagające wielu badań, testów i pracy doświadczonych inżynierów oraz lekarzy, znacznie ułatwiające pracę i poprawiają możliwości diagnostyczne. Często są niedostępne w tanich aparatach usg.
Użyte podzespoły wpływające na szybkość działania i jakość obrazu takie jak procesor czy układ graficzny albo nawet rodzaj i wielkość monitora wpływają na cenę i po droższych aparatach możemy się spodziewać szybkiego procesora i mocnego układu graficznego – większej płynności, szybkości działania nawet w trudnych warunkach oraz większego i lepszego monitora. Tani aparat usg będzie posiadał komponenty, które przede wszystkim będą skutkowały osiągnięciem niższej ceny rynkowej, a nie maksymalizacji wydajności.
Głowice, jeden z najważniejszych elementów w drodze do uzyskania obrazu ultrasonograficznego. Głowice droższych aparatów są wykonane z najwyższej jakości kryształów piezoelektrycznych tworzących fale ultradźwiękowe, są trwałe, lekkie i wygodne w użytkowaniu. Bardzo korzystnym dla producenta aparatów USG jest posiadać własną fabrykę głowic, co pozwala na testowanie i udoskonalanie ich znacznie sprawniej. Często zdarza się, że aparat USG jest po jakimś czasie doposażony w kolejne głowice. Paradoksalnie bywa tak, że głowice do tanich aparatów usg są zaskakująco drogie, ponieważ cena aparatu jest czynnikiem ułatwiającym decyzję zakupową, natomiast koszty po zakupie znacznie wzrastają, o czym wspominaliśmy już we wcześniejszej części artykułu.
Doświadczenie, które pozwala niektórym producentom tworzyć aparaty w oparciu o wieloletnie badania i współprace z najlepszymi klinicystami. To też domena głównie renomowanych marek, które oferują aparaty klasy premium. Warto zaopatrywać się u producentów, którzy wiedzą co robią, w szczególności jeśli chodzi o życie i zdrowie człowieka.
Podumowanie – jaki aparat usg warto wybrać?
Podsumowując możemy dojść do wniosku, że różnic między drogimi a tanimi aparatami usg jest dość dużo, jednak nie oznacza to, że zawsze warto wybierać te najdroższe, ale żeby rozsądnie dobierać aparat do swoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że czasem lepiej dopłacić i cieszyć się komfortem pracy, trwałością sprzętu i mniejszymi kosztami po zakupowymi, a także bogatszymi możliwościami rozbudowy urządzenia o kolejne możliwości diagnostyczne, poprzez zakup odpowiednich głowic lub akcesoriów.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, również marka Esaote przygotowuje ultrasonografy w kilku wariantach cenowych. Dodatkowo realizuje swoją nową strategię produktową, polegającą na nadawaniu urządzeniom z niższego zakresu cenowego cech aparatów usg, z tak zwanej wyższej półki.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024