Aparat USG – pięć cech, które musi posiadać każdy ultrasonograf wykorzystywany do walki z COVID-19
Ostatnio na naszym blogu sporo piszemy na temat zastosowania aparatów USG w walce z koronawirusem. Rozpatrywaliśmy przypadki zastosowania ultrasonografów na SOR i OIOM, a także pisaliśmy o możliwych zastosowaniach aparatu USG w kontekście realnego zagrożenia epidemiologicznego. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy wskazać najważniejsze cechy jakie powinien posiadać ultrasonograf, który jest wykorzystywany do walki z koronawirusem. Zapraszamy do lektury!
Po pierwsze: zdolność sprawnej diagnostyki płuc i układu oddechowego
Specyfika panedemii koronawirusa wymaga koncentracji na badaniach diagnostycznych płuc. Czy możliwe jest badanie płuc przy pomocy aparatu USG? Koncentrowaliśmy się na rozwiązaniu tego zagadnienia w jednym z naszych poprzednich artykułów do lektury którego serdecznie zapraszamy. W jaki sposób jednak wykorzystać aparat USG w walce z epidemią?
W wypadku aparatów USG marki ESAOTE tą możliwość gwarantuje praca na częstotliwościach fundamentalnych, która przy wykorzystaniu głowicy liniowej lub convex powoduje możliwość wykonania diagnostyki płuc.
Po drugie: wysoka mobilność i niezależność energetyczna
Na oddziałach intensywnej terapii oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych to kolejna kluczowa kwestia dotycząca zastosowania aparatów USG w kontekście walki z koronawirusem. Mobilność i możliwość pracy na baterii pozwala w większości przypadków na pracę przy łóżku pacjenta co ma kluczowe znaczenie na oddziałach zakaźnych przy szybkiej diagnostyce danego przypadku.
Przenośne aparaty USG marki ESAOTE pozwalają na wyposażenie ich w baterie uniezależniające ultrasonograf od stałego źródła zasilania. Dzięki temu aparat USG może pracować w niemal każdych warunkach klinicznych i być realnie wsparciem dla lekarzy walczących z epidemią koronawirusa.
Po trzecie: elastyczność w zakresie aplikacji diagnostycznych
Od dawna współczesny aparat USG przestał być jedynie urządzeniem diagnostyki obrazowej. Współczesny aparat USG to jedno wielkie centrum aplikacji diagnostycznych. Powoduje to łatwość adaptacji do zmieniających się oczekiwań w zakresie diagnostyki, szczególnie w sytuacji takiej jak epidemia koronawirusa. Aparat USG stanowiący w takiej sytuacji podstawę wstępnej diagnostyki dzięki tej architekturze jest w stanie dostosować się do bieżących oczekiwań.
Ultrasonografy marki ESAOTE są skonstruowane zgodnie z filozofią platformizacji sprzętu do diagnostyki obrazowej. Poszczególne moduły oprogramowania mogą być uzupełniane w zależności od potrzeb klinicznych nawet kilka lat po zakupie aparatu USG. Dzięki temu podejściu ultrasonograf jest ciągle technologicznie dostosowany do oczekiwań diagnostycznych, a często aktualizowane oprogramowanie zachowuje adekwatność przez długi czas.
Po czwarte: odpowiednio zbilansowana cena aparatu USG
W dobie postępujących zmian w życiu gospodarczym coraz częściej olbrzymie znaczenie mają warunki cenowe, po których kupowany jest sprzęt medyczny. Dotyczy to także ultrasonografów, które poza spełnianiem konkretnych wymagań klinicznych muszą być także opłacalne ekonomicznie. W okresie trudnych zmian gospodarczych wygenerowanych przez koronawirusa bardzo ważnym czynnikiem staje się konieczność zapewnienia wysokiej efektywności kosztowej nowych aparatów USG.
W ofercie ultrasonografów marki ESAOTE znajdziemy zarówno aparaty USG klasy premium, które z powodzeniem spełnią nawet najbardziej skomplikowane wymagania diagnostyczne, jak również ultrasonografy klasy ekonomicznej, które solidnie będą w stanie pełnić funkcję aparatu USG dla podstawowej opieki zdrowotnej. Ta szeroka oferta przyczynia się do zwiększonych możliwości dla lekarzy diagnostów w zakresie wyboru odpowiedniego narzędzia do walki z koronawirusem.
Po piąte: szybkość działania ultrasonografu niezależnie od warunków klinicznych
W wypadku konieczności wykonywania dużej liczby badań diagnostycznych (co jest częstym zjawiskiem podczas pandemii koronawirusa) konieczna jest efektywna, czyli szybka praca aparatu USG. Wiele cykli diagnostycznych może obciążać architekturę aparatu USG, co przekłada się na jego mniej wydajne działanie w szerszym ujęciu czasowym. Istotne jest, aby ultrasonograf miał możliwość szybkiego działania w każdych warunkach klinicznych, również w tych gdzie wymagana jest praca na zasilaniu bateryjnym.
Przenośne aparaty USG marki ESAOTE posiadają możliwości i cechy pozwalające znacząco przyspieszyć pracę ultrasonografu. Są to między innymi funkcje szybkiego uruchamiania się nawet w czasie 15 sekund od naciśnięcia przycisku. Inną cechą jest wyposażenie aparatu USG w wysokiej jakości podzespoły takie jak platforma graficzna AMD Ryzen, która wspomaga szybkie i dokładne renderowanie obrazu ultrasonograficznego. To niewątpliwa zaleta, gdy w czasie trudnej walki z koronawirusem od każdego rodzaju sprzętu medycznego oczekuje się szybkości działania przy jednoczesnym zachowaniu niezawodności diagnostycznej.
Podsumowanie – co musi posiadać ultrasonograf wykorzystywany do walki z koronawirusem?
Podsumowując, ultrasonograf wykorzystywany do walki z koronawirusem z pewnością musi łączyć w sobie wiele cech, które mogą wydawać się trudne do połączenia. Z jednej strony pojawiają się wysokie oczekiwania w zakresie jakości diagnostycznej w zakresie układu oddechowego, a z drugiej konieczną elastyczność w zakresie aplikacji do diagnostyki przy zachowaniu odpowiedniej ceny aparatu USG. Dodatkowe czynniki to mobilność ultrasonografu i jego niezależność energetyczna.
Z pozoru, trudno jest znaleźć aparat USG, który spełni te z pozoru wzajemnie wykluczające się cechy. W wypadku ultrasonografów ESAOTE istnieją na szczęście rozwiązania, pozwalające na połączenie tych czynników. Dzięki otwartej architekturze, połączonej z możliwością elastycznego dopasowania się do codziennych potrzeb klinicznych, ten typ aparatów USG może być idealnym zastosowaniem dla lekarzy zmagających się obecnie z pandemią Koronawirusa.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Nowoczesny, bezhelowy rezonans magnetyczny Philips MR 5300 1.5T w Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w Śremie – Ekologiczna Innowacja zrealizowana przez KOSMED - 6 listopada 2024
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024