Zakup aparatu USG – kiedy warto dopłacić do klasy premium? Jak wybrać dobry ultrasonograf?
Wielokrotnie, podczas codziennej pracy spotykamy się ze stwierdzeniem, że aparat USG klasy premium to zbędny wydatek. Dodatkowo podawany jest argument, że ultrasonograf budżetowy jest w zupełności wystarczającą alternatywą dla często kosztownego w zakupie aparatu USG wysokiej klasy. Jak wybrać dobry aparat USG i czy warto zawsze dopłacać do ultrasonografu klasy wyższej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Klasa premium nie zawsze oznacza wysoką cenę aparatu USG!
To jeden z często powielanych mitów dotyczących marek premium w diagnostyce obrazowej. Większość osób, poszukujących aparatu USG w dobrej cenie, często omija marki postrzegane jako premium w obawie przed brakiem budżetu na zakup aparatu USG danego producenta. Często nie jest to prawda z kilku przyczyn.
Po pierwsze marki premium rozumieją konieczność pokrycia jak najszerszego grona odbiorców. W związku z czym producenci tacy jak ESAOTE posiadają w swojej ofercie aparaty „entry level”. Są to ultrasonografy, które kosztują mniej niż 80 000 PLN i umożliwiają szczególnie początkującym użytkownikom zapoznanie się z możliwościami jakie oferuje technologia danej marki.
Po drugie – znani i rozpoznawalni producenci oferują także programy tzw. aparatów USG rekondycjonowanych. Oznacza to, że używane aparaty USG są wysyłane do fabryki producenta, a tam przywracane do stanu praktycznie nowego, łącznie z wymianą powłok – co powoduje, że ich wydajność i możliwości diagnostyczne są bardzo zbliżone do możliwości i wydajności aparatu USG, który jest fabrycznie nowy. Tego typu inicjatywy umożliwiają dostęp do aparatów USG danej marki odbiorcom, którzy nie posiadają budżetu na zakup nowego ultrasonografu klasy premium, ale chcieliby korzystać z jej możliwości technologicznych.
Jak wybrać dobry ultrasonograf? Kiedy więcej oznacza mniej?
Na to pytanie staraliśmy się już odpowiadać w części naszych dotychczasowych artykułów. Jednak co jest najważniejsze w kontekście dopasowania aparatu USG do własnych potrzeb? Z pewnością wielu lekarzy diagnostów rozpoczyna swoje poszukiwania od budżetu na zakup aparatu USG i próbuje w tym zakresie odnaleźć ofertę, która będzie dopasowana do tych preferencji. Ta ścieżka jednak z góry ogranicza możliwość wyboru aparatów USG, które tylko pozornie wydają się nam droższe, a mogą zaoferować znacznie więcej.
W celu manipulacją wysokości ceny ofertowej, część producentów aparatów USG niższych klas podaje cenę jedynie za samą jednostkę ultrasonograficzną, bez specjalistycznych modułów oprogramowania lub zestawu głowic. To powoduje, że bez wnikliwej analizy ofert trudno jest je porównywać między sobą. W wypadku aparatów USG klasy premium większość dystrybutorów dostarczy nam ofertę idealnie skrojoną na miarę bez dodatkowych kosztów, co pozwoli na przeprowadzenie rzetelnej analizy porównawczej.
Kiedy warto dopłacić do ultrasonografu klasy premium?
Na to pytanie z pewnością próbuje sobie odpowiedzieć wiele osób, które planują zakup ultrasonografu w najbliższej przyszłości. Czy cena aparatu USG klasy premium uzasadnia jego wyższą jakość w konkretnych przypadków klinicznych?
Co do zasady zakup aparatu USG klasy premium jest uzasadniony w większości przypadków, gdy rozmawiamy o zakupie ultrasonografu, który ma pełnić funkcję diagnostyki w obrębie danej specjalizacji klinicznej. Kardiologia, Neurologia czy Ginekologia mają swoje konkretne, wymagane cechy diagnostyczne ultrasonografu i większość marek premium jest w stanie spełnić nie tylko „na papierze” stron katalogu, ale także poprzez wieloletnią pracę nad technologią diagnostyczną. Doświadczenie wielu dekad rozwoju diagnostyki obrazowej wielokrotnie odróżnia marki premium, od marek budżetowych, które często braki w obszarach technologicznych nadrabiają atrakcyjniejszą ceną. Chociaż i w tym przypadku, tak jak napisaliśmy na początku – nie jest to twardą i jednoznaczną regułą.
W jaki sposób podjąć decyzję o zakupie konkretnego ultrasonografu?
Decyzja o zakupie ultrasonografu powinna opierać się przede wszystkim na faktach. Oznacza to, że poza własnymi oczekiwaniami należy podjąć wysiłek w celu weryfikacji działania rozważanych przez nasz urządzeń w praktyce. Wielu renomowanych dystrybutorów aparatów USG klasy premium jak również niższych oferuje możliwość wykonania bezpłatnej instalacji testowej wybranego ultrasonografu. Poza oczywistymi zaletami takimi jak możliwość interakcji z aparatem USG, dodatkowo możemy sprawdzić czy konkretne funkcjonalności na których nam szczególnie zależy działają zgodnie z oczekiwaniami.
Innym czynnikiem jest możliwość wybrania korzystnego finansowania aparatu USG. W Polsce osiem na dziesięć ultrasonografów jest finansowanych przy pomocy leasingu i w wypadku tej formuły możliwości są zdecydowanie największe. Zakup w tej formie opisywaliśmy szeroko w osobnym artykule i serdecznie zapraszamy do jego lektury.
Podsumowanie – zakup aparatu USG. Jak wybrać dobry ultrasonograf?
Podsumowując, odpowiedzi na pytanie jak wybrać dobry ultrasonograf jest tak wiele jak zadowolonych ze swojego wyboru użytkowników. Z pewnością kluczowym i determinującym taki wybór czynnikiem będą cena aparatu USG jak również jego możliwości diagnostyczne – dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. Z pewnością myśląc o tym drugim ultrasonografy klasy premium wydaję się racjonalnym wyborem pod kątem pokrycia wszystkich wymaganych potrzeb klinicznych przy zachowaniu wysokiej jakości obrazowania ultrasonograficznego.
Dodatkowo, myśląc o cenie aparatu USG nie zawsze można przyjąć za pewnik stereotyp, że marki premium takie jak ESAOTE są bezpośrednio powiązane z wysokim kosztem zakupu. Producenci tego segmentu często proponują rozwiązania takie jak rekondycjonowane aparaty USG, a także aparaty USG, które spełniają podstawowe wymagania kliniczne w atrakcyjnej cenie, a następnie mogą zostać rozbudowane o potrzebne komponenty już po zakupie w ramach otwartej architektury oprogramowania i modułowości. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy myślimy o zakupie aparatu USG długoterminowo i nie planujemy częstych wymian sprzętu do diagnostyki obrazowej.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Nowoczesny, bezhelowy rezonans magnetyczny Philips MR 5300 1.5T w Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w Śremie – Ekologiczna Innowacja zrealizowana przez KOSMED - 6 listopada 2024
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024