Zakup ultrasonografu

Zakup i instalacja ultrasonografu – jak wygląda ten proces w praktyce?

Wiele piszemy o przygotowaniach do zakupu ultrasonografu, analizach przed podjęciem decyzji, a także finansowaniu zakupu aparatu USG. Jednak do tej pory nie opisywaliśmy jak wygląda cały proces zakupu ultrasonografu i z czym się on wiąże. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy wyraźniej opisać proces zakupu i instalacji ultrasonografu z perspektywy użytkownika. Zapraszamy do lektury!

Zakup i instalacja ultrasonografu – wszystko zaczyna się od decyzji

Decyzja o zakupie ultrasonografu, zawsze poprzedzona jest analizą zapotrzebowania na tego rodzaju sprzęt. W większych klinikach i szpitalach określa się szczegółowo liczbę i parametry techniczne takie sprzętu, a także często ogłasza się przetargi na ich dostawę. Mniejsze kliniki samodzielnie budują swoją listę potrzeb i  samodzielnie poszukują dostawców ultrasonografów. Jednak sama decyzja o chęci zakupu aparatu USG uruchamia cały proces jego pozyskania, który składa się z kilku głównych etapów.

Wielu Klientów pyta nas na samym początku kontaktów o finalną cenę ultrasonografu. Nie jest ona możliwa do podania ze względu na sporą liczbę parametrów i czynników, które mają końcowy wpływ na cenę aparatu USG. W związku z tym poniżej znajdą Państwo informacje o tym, na podstawie jakich elementów można taką cenę określić, a także z czego składa się proces zakupu aparatu USG u autoryzowanych dystrybutorów ultrasonografów jakim jest np. KOSMED.

Dobór właściwej konfiguracji aparatu USG i jego wyposażenia

 

Gdy już podjęliśmy decyzję o zakupie ultrasonografu, musimy określić potrzeby, które aparat USG musi spełnić. Pierwszą i w sumie najprostszą będzie stwierdzenie czy potrzebujemy ultrasonografu stacjonarnego, czy jednak interesuje nas aparat USG przenośny. Ta decyzja jest istotna, gdyż determinuje istotne kwestie takie jak warunki do instalacji urządzenia, czy zakres funkcjonalny, który  ma posiadać ultrasonograf.

Kolejnymi kwestiami będzie konfiguracja sprzętowa samego ultrasonografu. Aparaty USG ESAOTE, mają konstrukcję modułową, a co za tym idzie, wraz z określoną specjalizacją kliniczną wybieramy właściwe do niej aplikacje ultrasonograficzne, głowice usg, akcesoria i…gotowe. Taka architektura umożliwia również szybką adaptację ultrasonografu, również po zakupie. To powoduje, że w trakcie konfiguracji możemy mieć komfort, że jeżeli o czymś zapomnieliśmy to w przyszłości zawsze możemy to uzupełnić.

 

Bezpłatna instalacja testowa ultrasonografu – jak ją wykorzystać?

 

Gdy zdecydowaliśmy się już na właściwy model aparatu USG jak również skonfigurowaliśmy jego wyposażenie i oprogramowanie kolejnym etapem jest tzw. instalacja ultrasonografu DEMO. W wypadku rekomendowanych dystrybutorów aparatów USG polega ona na kilkudniowym udostępnieniu możliwie zbliżonego do konfiguracji zakupowej ultrasonografu i jego instalacji w klinice docelowej Klienta. To rozwiązanie ma wiele zalet w kontekście podjęcia finalnej decyzji zakupowej.

Jedną z nich jest możliwość samodzielnego przetestowania ultrasonografu we własnej klinice. Dzięki temu, wykorzystując własne przypadki kliniczne i metodologię pracy mamy możliwość sprawdzenia czy dany model ultrasonografu i jego parametry w zakresie jakości obrazowania, funkcji specjalistycznych, głowic lub ergonomii pozwalają spełnić nasze oczekiwania i zadania kliniczne. Dzięki temu nie podejmując ryzyka zakupu aparatu USG bez weryfikacji możemy kompleksowo sprawdzić wybrany przez nas model ultrasonografu. To duża zaleta biorąc pod uwagę, że zakup aparatu USG jest dokonywany najczęściej na kilka lat.

 

Wybór odpowiedniej formy finansowania ultrasonografu – kredyt na aparat USG, leasing ultrasonografu czy zakup za gotówkę?

 

Gdy już zdecydujemy po odbyciu instalacji testowej o zakupie ultrasonografu, przychodzi moment wyboru formy finansowania aparatu USG. W Polsce ponad 90% transakcji zakupu aparatu USG odbywa się poprzez leasing. Wynika to zarówno z korzyści finansowych, o których pisaliśmy w artykule na temat finansowania aparatów USG jak również na podstawie wygody wykorzystania tej formy finansowania. Niskie raty oraz możliwość odliczenia pełnych kosztów to jedna z podstaw wyboru leasingu jako sposobu na zakup ultrasonografu.

wyprzedaż rocznika aparatów USG

Inną opcją jest kredyt na zakup ultrasonografu. Jest on stosowany głównie w sytuacji, gdy dana klinika nie istnieje na rynku zbyt długo i ma problem z uzyskaniem formy finansowania leasingiem. Jest on mniej korzystny podatkowo dla przedsiębiorców i klinik, ale jego uzyskanie jest z pewnością proceduralnie prostsze. Zakup ultrasonografu za gotówkę – choć spotykany, zdarza się niezwykle rzadko i jest raczej incyentalny.

Osobną kwestią jest zakup ultrasonografów ze środków pozyskanych w ramach programów Unijnych. Niedawno omawialiśmy ten temat w jednym z poprzednich wpisów.

 

Przygotowanie pomieszczenia i warunków instalacji ultrasonografu

 

Gdy już zdecydowaliśmy o konkretnym modelu ultrasonografu, a także zapewniliśmy właściwe jego finansowanie (z pozytywnym skutkiem) czas zająć się ostatnim etapem zakupu aparatu USG – czyli instalacją docelowego egzemplarza w docelowej klinice. W jaki sposób należy przygotować się do tego działania? Przede wszystkim, w wypadku aparatu USG stacjonarnego należy zaplanować warunki instalacji, oraz sposób jego użytkowania.

Musimy rozsądzić takie kwestie jak – docelowa mobilność ultrasonografu – czy będzie on przemieszczany pomiędzy pokojami, czy pomieszczenie diagnostyczne będzie stałe? Jak wyglądają przyłącza elektryczne? Czy umeblowanie pomieszczenia pozwala na swobodą pracę aparatu USG? Czy umeblowanie uwzględnia niezbędne wyposażenie pozwalające na przeprowadzenie właściwie badania ultrasonograficznego? Te wszystkie ważne kwestie warto skonsultować z dystrybutorem i ekipą instalacyjną tak, by wybrać idealne rozwiązanie do instalacji aparatu USG w klinice.

 

Podsumowanie – zakup i instalacja ultrasonografu – ile trwa ten proces?

 

Podsumowując, jak opisaliśmy powyżej zakup i instalacja ultrasonografu to proces składający się z kilku etapów. Przy sprawnym działaniu obu stron – dystrybutora aparatów USG oraz Klienta całość można zamknąć w przedziale jednego miesiąca kalendarzowego, natomiast w praktyce proces ten zajmuje od dwóch do czterech miesięcy. Wynika to zarówno z samego procesu wyboru właściwego ultrasonografu, jak również wyboru i uzyskania wybranego finansowania aparatu USG.

Oczywiście cały proces można znacząco skrócić, np. decydując się na zakup aparatu USG rekondycjonowanego np. znajdującego się w specjalnych programach producentów. W wypadku ESAOTE program ten nazywa się ESAOTE REFURBISHED CAMPAIGN. Zakłada on odtworzenie możliwości aparatu USG używanego do stanu fabrycznego i nałożenie nań 24 miesięcznej gwarancji. W wypadku wyboru już skonfigurowanego aparatu USG używanego lub ultrasonografu rekondycjonowanego, czas instalacji może się skrócić do zaledwie kilku tygodni.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+