Zakup aparatu USG w 2022 roku – co czeka kupujących ultrasonograf w tym roku?
Zakup aparatu USG jest poważną decyzją, która rzutuje zarówno na finanse jak i na sposób działania danej kliniki. W obliczu narastającej inflacji oraz ogólnego wzrostu cen warunki inwestycyjne w Polsce powodują, że często wiele osób odkłada istotne zakupy na później, co wiąże się z negatywną oceną obecnej sytuacji ekonomicznej lub obawami przed zewnętrznymi czynnikami rynkowymi. Czy warto więc spieszyć się z decyzją i myśleć o zakupie aparatu USG w 2022 roku? Zapraszamy do lektury!
Zakup ultrasonografu w 2022 roku – czy się opłaca?
Wobec trudnych czynników rynkowych wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, czy opłacalnym jest zakup aparatu USG w tym roku. Potencjalni klienci wskazują wiele czynników takich jak niepewność ekonomiczna, rosnąca inflacja czy niejasny termin zakończenia pandemii koronawirusa. Czy zatem zakup ultrasonografu z tej perspektywy jest opłacalny? W jaki sposób określić czy warto ponieść ryzyko i dokonać tego zakupu właśnie w 2022 roku.
W poniższym artykule postaraliśmy się zebrać najważniejsze wątpliwości i informacje dotyczące czynników mogących mieć wpływ na zakup aparatu USG w 2022 roku.
Leasing aparatu USG w 2022 roku, a Polski Ład
W związku z rządowymi zmianami w systemie podatkowym (zwane Polskim Ładem) nastąpiły też pewne zmiany dotyczące leasingu samochodów i możliwości ich sprzedaży bez dodatkowego opodatkowania. Proponowane przez ustawodawcę zmiany wywołały jednak zamieszanie nie tylko w branży leasingów samochodowych ale również w całym segmencie leasingowym. Czy zmiany w tak zwanym Polskim ładzie dotkną także leasingów aparatów USG?
Zgodnie z aktualną komunikacją ustawodawcy, nie planuje się zmian w leasingach urządzeń i sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej. Zmiany dotyczące sprzedaży samochodu osobowego po wykupie z leasingu dotyczą jedynie tego przedmiotu i nie mają przełożenia na inne kontrakty leasingowe. W związku z powyższym osoby planujące zakup aparatu USG w leasingu nie muszą obawiać się dodatkowych obciążeń podatkowych wynikających z tej, wybranej przez siebie formy finansowania zakupu ultrasonografu.
Inflacja, a zakup ultrasonografu w 2022 roku – czy będzie miała wpływ na ceny?
Pandemia koronawirusa spowodowała kilkuletnie problemy gospodarcze, które są szeroko opisywane przez media zajmujące się ekonomią jak i te dotyczące głównego nurtu. Efektem tych perturbacji jest zjawisko inflacji i zauważalny, silny wzrost cen w praktycznie wszystkich segmentach gospodarki. Zjawisko to widoczne jest również w branży medycznej, która bazując na pół przewodnikach przeżywa zakłócenie łańcucha dostaw, a co za tym idzie czas oczekiwania na produkty elektroniczne znacząco się wydłuża.
W wypadku ESAOTE, zabezpieczenia logistyczne oraz duża skala działalności powoduje, że nie odczuwamy podwyżek cen aparatów USG w tak dużym stopniu jak u mniejszej konkurencji. Wysoki wolumen urządzeń pozwala także na znacznie efektywniejsze zarządzanie problematyką ceny i jej wzrostem w okresie inflacji, niż w wypadku konkurencji. Należy wziąć to pod uwagę decydując się na zakup aparatu USG w tym roku.
Nowości w ultrasonografii w 2022 roku, a pandemia koronowirusa
Mimo trudnych czasów związanych z pandemią koronawirusa jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki i technologii były i są technologie medyczne. W związku z powyższym wielu producentów sprzętu medycznego przygotowało kilka znaczących premier i zapowiedzi nowych generacji sprzętu ultrasonograficznego. ESAOTE już ogłosiło premierę nowych aparatów USG – MyLab X9 oraz MyLab X75, o czym pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.
Jak widać na powyższym przykładzie producenci aparatów USG i sprzętu do diagnostyki obrazowej nie zwalniają tempa i prezentują nowe osiągnięcia technologiczne, które przekładają się na kolejne premiery aparatów USG. Z pewnością 2022 rok może obfitować w wiele ciekawych premier nowych ultrasonografów, które z pewnością warto obserwować.
Podsumowanie – zakup aparatu USG w 2022 roku – czy można planować nabycie ultrasonografu?
Podsumowując, mimo negatywnych prognoz ekonomicznych dotyczących np. wzrostu inflacji w Polsce warunku na zakup aparatu USG są nadal dobre. Przyczynia się do tego kwestia braku wpływu nowych regulacji podatkowych, zwanych Polskim Ładem, a także brak zmian przepisach dotyczących leasingu sprzętu medycznego. To istotne z punktu widzenia osób zastanawiających się nad tą formą finansowania i poszukujących dodatkowego atutu z zakupu ultrasonografu, jakimi są uzyskane w ten sposób korzyści podatkowe.
Dodatkowo, niezależnie od panującej obecnie kolejnej fali pandemii koroanwirusa renomowani producenci aparatów USG, do jakich z pewnością zalicza się marka ESAOTE wprowadza nowe modele ultrasonografów, które uzupełniają ofertę w zakresie diagnostyki obrazowej. Powoduje to, że mimo obecnie powszechnego problemu na rynku z półprzewodnikami oraz mikrochipami ESAOTE kontynuuje ekspansję na rynku – co z pewnością należy do dobrych prognostyków branży ultrasonograficznej w 2022 roku.
W związku z powyższym, pomimo pozornie trudniejszych warunków ekonomicznych, rekomendujemy dalsze rozpatrywanie zakupów ultrasonografów w 2022 roku.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024