Aparat USG – na ile lat starczy?
Wiele osób planujących zakup aparatu USG zastanawia się nad tym ile czasu będzie mogło spokojnie bezawaryjnie eksploatować ultrasonograf we własnej klinice. Jest to często jedno z istotnych pytań jakie zadają sobie lekarze diagności przed dokonaniem wyboru zakupowego w zakresie sprzętu do diagnostyki obrazowej. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – na ile wystarczy aparat USG wyższej marki i jak długi jest jego przewidywany czas eksploatacji. Zapraszamy do lektury!
Średni czas użytkowania aparatów USG w Polsce
Jedną z najciekawszych danych, które pomogą w odpowiedzi na pytanie na ile starczy aparat USG – czyli jak długi będzie jego okres eksploatacji jest średni czas wykorzystywania ultrasonografu w Polsce. Nie ma w Polsce globalnych danych dotyczących wszystkich marek, jednak zgodnie z naszym doświadczeniem sprzedażowym i obsługowym możemy stwierdzić, że średni okres użytkowania aparatu USG klasy premium to 8 lat.
Na tle krajów Europy Zachodniej jest to tendencja spadkowa tj. zmniejszają się okresy miedzy wymianami, a Polska jest jednym z liderów aktualności parku technologicznego wśród krajów Europy Wschodniej. Oznacza to, że polscy diagności coraz chętniej podążają za najnowszymi trendami ultrasonograficznymi, przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo odpowiedzialnego okresu pomiędzy wymianami aparatów USG na kolejne generacje. Cechą charakterystyczną polskiego użytkownika jest również lojalność w stosunku do marki – większość lekarzy diagnostów wykorzystuje aparaty USG jednej marki przez więcej niż jedną „generację”.
Właściwy serwis podstawą długoletniego użytkowania aparatu USG
Oczywiście jedną z najważniejszych i kluczowych czynności, o które należy dbać przez cały okres eksploatacji aparatu USG jest dbałość o regularne serwisowanie ultrasonografu. Oczywistą oczywistością jest fakt konieczności wykonywania regularnych przeglądów w okresie gwarancyjnym, gdyż stanowią one podstawę do podtrzymania okresu gwarancyjnego aparatu USG. Oznacza to, że regularne przeglądu ultrasonografu pozwalają na zachowanie bezpłatnej możliwości naprawy sprzętu na wypadek awarii w okresie gwarancyjnym.
Osobną kwestią jest wybór właściwego miejsca do serwisowania danego modelu ultrasonografu. W wypadku serwisu gwarancyjnego oczywistym wyborem jest autoryzowany serwis producenta. Wbrew obiegowej opinii warto także rozpatrzeć wybór tego miejsca w kontekście opieki pogwarancyjnej, o czym opowiemy szerzej poniżej.
Opieka pogwarancyjna to ważny czynnik wydłużenia eksploatacji ultrasonografu
Jednym z najistotniejszych czynników, odpowiadających za wydłużenie czasu eksploatacji aparatu USG jest właściwa opieka pogwarancyjna. Częstym trendem, szczególnie wśród użytkowników tańszych modeli i marek ultrasonograficznych jest znaczące ograniczenie prac konserwacyjnych ultrasonografu po zakończonym okresie gwarancji. Takie zachowanie może mieć istotny wpływ na niezawodność techniczną aparatu USG co przekłada się na krótszy czas użytkowania takiego urządzenia w danej klinice.
Sytuację dodatkowo przez wiele lat utrudniał stereotyp mówiący o wysokich kosztach serwisowania ultrasonografów w autoryzowanych serwisach producentów. Nie jest to jednak prawdą. Serwisy autoryzowane, często pracujące przy krajowych przedstawicielstwach danej marki (jak np. w przypadku ESAOTE) monitorują koszty tego typu usług i starają się dopasowywać swoją ofertę do średnich cen rynkowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Warto więc, rozważając długoletnią eksploatację aparatu USG rozważyć jego serwisowanie po okresie gwarancyjnym w autoryzowanym serwisie producenta.
Okres wymiany aparatu USG nie jest stały – wynika z prawidłowej eksploatacji aparatu USG
W trakcie naszej pracy z użytkownikami aparatów USG – lekarzami diagnostami, często otrzymujemy pytania dotyczące tego „ile realnie dany ultrasonograf wytrzyma”. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi gdyż czynniki wpływające na ten parametr, poza właściwym serwisowaniem i przestrzeganiem okresów między przeglądowych to tylko jeden z czynników. Najważniejsze pozostałe zalecenia przekładające się na długowieczność ultrasonografu to:
- Wykonywanie regularnie aktualizacji systemowych aparatu USG na podstawie wydawanych łatek do oprogramowania ultrasonograficznego
- Dbałość o prawidłowe wykorzystanie podzespołów – utrzymywanie odpowiednich warunków do wykorzystywania aparatu USG wpływa na jego żywotność
- Higiena korzystania z aparatu USG – odpowiednia konserwacja podzespołów (w szczególności głowic) i elementów funkcjonalnych – usuwanie zabrudzeń i innych zanieczyszczeń jest istotne dla trwałości elementów funkcjonalnych jak np. monitor diagnostyczny
Powyższe czynniki mają istotne znaczenie dla okresu użytkowania aparatu USG. Należy mieć je na uwadze planując długoterminową eksploatację ultrasonografu.
Podsumowanie – aparat USG – ile lat można go bezproblemowo użytkować?
Podsumowując, okres użytkowania aparatu USG klasy wyższej nie jest z góry przewidziany przez producenta, wbrew obiegowej opinii. Czas przydatności do eksploatacji wynika przede wszystkim z jakości samego użytkowania aparatu USG jak również z poprawnego serwisowania danego ultrasonografu. Ostatni czynnik dotyczy zarówno okresu trwania gwarancji producenta jak również tego, który następuje po nim i powinien być realizowany z tym samym poziomem uważności jak w wypadku nowego aparatu USG.
W wypadku aparatów USG marki ESAOTE z pewnością pomocny wydaje się obecny w Polsce autoryzowany serwis producenta. Poza klasyczną opieką serwisową zapewnia również pełne wsparcie użytkownika przez cały cykl życia danego modelu aparat USG również po jego wycofaniu z bieżącej oferty sprzedaży. To istotny atut, gdyż niezależnie od wieku urządzenia, użytkownik ultrasonografu ESAOTE może liczyć na pomoc nie tylko w obszarze niezbędnych napraw ale również bieżących aktualizacji czy możliwości rozbudowy aparatu USG.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024