ile kosztuje ultrasonograf

Ile kosztuje ultrasonograf? Co składa się na cenę aparatu USG?

Czas wyprzedaży rocznika, oraz dobrych ofert na zakup aparatu USG trwa. W dzisiejszym wpisie poruszymy istotną kwestię składników ceny każdego aparatu USG. Zastanowimy się nad poprawną odpowiedzią na pytanie – Ile kosztuje ultrasonograf i postaramy się wytłumaczyć wszystkie jej składowe. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Koszt ultrasonografu – główne składowe, o których trzeba pamiętać

Z doświadczenia wiemy, że większość Klientów zainteresowanych zakupem aparatu USG, w pierwszej kolejności jest zainteresowana cennikiem urządzeń. Pytanie „ile kosztuje ultrasonograf” jest jednym z tych, które pojawiają się najczęściej. Czy jednak możliwym jest podanie konkretnej ceny jako odpowiedź na takie pytanie, bez chociażby wstępnego wywiadu?

Najczęściej w takim przypadku próbujemy podać zakres cenowy, zaznaczając że jest on szeroki, gdyż nie obejmuje swoim zasięgiem wszystkich potrzeb Klienta, które na takim etapie pozostają nieznane. Liczba głowic, potrzebne moduły oprogramowania, czy akcesoria – to główne składniki odpowiedzi. Poniżej przedstawimy najważniejsze wątki związane z kosztem ultrasonografu, które należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej.

Głowice i oprogramowanie – istotny czynnik determinujący koszt ultrasonografu

Skoro znamy już najważniejsze składowe ceny aparatu USG spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo głowice do aparatu USG oraz jego oprogramowanie wpływa na finalną cenę urządzenia. Czy koszt głowic do ultrasonografu może znacząco podnieść jego finalną cenę? Odpowiedź brzmi – tak. Oferta na aparat USG najczęściej składana jest jako zestaw jednostki ultrasonograficznej i jednej głowicy ultrasonograficznej – najczęściej jest to głowica liniowa, sektorowa lub tzw. convex. Jednak co w sytuacji, gdy potrzebna jest nam więcej niż jedna głowica, lub specyfika naszej pracy klinicznej wymaga zastosowania jednej z głowic specjalistycznych?

Specjalistyczne głowice do aparatu USG (np. endovaginalne stosowane w ginekologii lub wolumetryczne, śródoperacyjne czy laparoskopowe) istotnie podwyższają koszt aparatu USG, ze względu na swoją mniejszą powszechność jak i wyższe skomplikowanie technologiczne. Zakres cenowy tych elementów jest bardzo szeroki i tak naprawdę dopiero precyzyjna oferta określająca dany zestaw głowic ultrasonograficznych da nam realną odpowiedź na pytanie o finalnym koszcie zestawu.

wyprzedaż rocznika aparatów USG

Osobną kwestią jest oprogramowanie. Wielu producentów aparatów USG, w celu sztucznego obniżenia tzw. ceny pierwotnej mocno zubaża swoje jednostki w oprogramowanie specjalistyczne, w celu późniejszego ich ofertowania na etapie negocjacji z Klientem. Taka praktyka jest szczególnie powszechna w markach ultrasonograficznych klasy średniej niższej i budżetowej. W wypadku urządzeń Esaote, większość oprogramowania jest już dostępna w jednostce standardowej więc taka praktyka nie wstępuje.

Koszt nowego aparatu USG a rekondycjonowanego lub używanego – gdzie znajdziemy różnice?

W wypadku ograniczonego budżetu na zakup aparatu USG, ciekawym rozwiązaniem wydaje się zakup aparatu USG rekondycjonowanego lub używanego z wtórnej dystrybucji oficjalnego dystrybutora danej marki ultrasonografów. Istotnym czynnikiem, który może być zarówno wadą jak i zaletą w wypadku odpowiedzi na pytanie „Ile kosztuje ultrasonograf” – jest transparentność oferty na taki aparat USG. W przypadku aparatów używanych, często oferta zawiera w sobie dokładną zawartość zestawu taką jak liczba głowic czy rodzaj oprogramowania. W ten sposób z jednej strony znamy dokładną cenę zestawu, a z drugiej mamy bardzo ograniczony wpływ na specyfikację ultrasonografu.

Innym rodzajem zakupu pod kątem kosztu ultrasonografu jest aparat USG rekondycjonowany. Specyfikę zakupu takiego urządzenia opisaliśmy niedawno w jednym z naszych poprzednich wpisów. Jednakże tutaj, podobnie jak w wypadku ultrasonografu używanego, mamy do czynienia z konkretną specyfikacją urządzenia. W przeciwieństwie do używanego aparatu USG, mamy tutaj zazwyczaj wpływ na liczbę dostępnych głowic (najczęściej rekondycjonowane ultrasonografy są z aktualnej generacji urządzeń, więc zachodzi kompatybilność) czy pewne moduły akcesoryjne.

Finansowanie ultrasonografu – sposób na racjonalizację kosztu zakupu aparatu USG

Skoro wiemy, że finalny koszt ultrasonografu może stanowczo różnic się od tego, który pierwotnie znajdziemy w ofercie na podstawie zwiększenia liczby głowic, czy oprogramowania w jaki sposób najlepiej sfinansować taki zakup? Czy kredyt na zakup ultrasonografu jest dobrym pomysłem, czy jednak warto poszukać innej alternatywnej formy finansowania takiego sprzętu medycznego? A może zakup aparatu USG za gotówkę jest najlepszym rozwiązaniem tego problemu?

Obecnie ponad dziewięćdziesiąt procent aparatów USG w Polsce jest nabywanych przy użyciu leasingu. O tym w jaki sposób technicznie podejść do zagadnienia leasingu aparatu USG pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów i gorąco zachęcamy do jego lektury. Ta formuła zakupu jest idealnym narzędziem do nabycia aparatu USG, również ze względu na fakt, że dobierając do urządzenia kolejne komponenty nie zwiększamy drastycznie miesięcznego obciążenia naszego budżetu, a jednocześnie możliwym jest doposażenie ultrasonografu, we wszystkie potrzebne komponenty bez konieczności wykonywania kompromisów ze względu na cenę fakturową aparatu USG.

Podsumowanie – Ile kosztuje ultrasonograf i dlaczego tak trudno jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie?

Podsumowując powyższe rozważania – dowodzą one jak trudna jest prosta odpowiedź na pytanie – ile kosztuje ultrasonograf. Ilość czynników wpływających na cenę aparatu USG jest tak duża, że nawet biorąc do porównania dwa identyczne modele ultrasonografu w różnych specyfikacjach – możemy uzyskać różnice rzędu nawet kilkudziesięciu procent pomiędzy nimi. Dlatego, aby móc poznać prawdziwy koszt aparatu USG – warto zwrócić się do doradców wybranego przez nas dystrybutora aparatów USG w celu przygotowania spersonalizowanej oferty.

Przygotowując się do zakupu aparatu USG, warto porównać więc oferty na zakup ultrasonografu, nie tylko pod kątem wyjściowej ceny bazowej jednostki, ale przede wszystkim aparatu USG, który znajduje się już w specyfikacji, właściwej dla naszych, indywidualnych potrzeb diagnostycznych. Tylko w ten sposób nasze porównanie cen poszczególnych ultrasonografów będzie miarodajne i zgodne z rzeczywistą wartością naszego potencjalnego zakupu. Porównanie wyłącznie cen ofertowych, dostępnych w Internecie nigdy nie da nam pełnego obrazu realnego kosztu nabycia – za wyjątkiem aparatów wyprzedażowych, o czym wspominaliśmy w jednym z poprzednich akapitów.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+