Cztery pytania, jakie musi sobie zadać każdy, kto chce zakupić ultrasonograf
Podczas rozmów z lekarzami diagnostami często otrzymujemy wiele pytań dotyczących specyfikacji danego ultrasonografu lub jego dopasowania do danej specjalizacji klinicznej. Postanowiliśmy, zgodnie z tytułem dzisiejszego artykułu wyłonić cztery najważniejsze pytania, jakie powinien zadać sobie każdy, kto poszukuje ultrasonografu, zanim podejmie działania mające na celu odnalezienie idealnego aparatu USG. Zapraszamy do lektury!
Pytanie pierwsze: Jaki budżet chcę przeznaczyć na zakup ultrasonografu?
To podstawowe pytanie, które determinuje klasę ultrasonografu, który planujemy nabyć. Czy jednak, dysponując ograniczonym budżetem za zakup aparatu USG, powinniśmy od razu nasze spojrzenia kierować w stronę marek budżetowych? Nie do końca. Po pierwsze, renomowani producenci ultrasonografów oferują w swojej gamie modelowej również aparaty USG w klasie budżetowej, których jakość wykonania i zaawansowanie technologiczne często przewyższa konstrukcje oferowane przez producentów marek budżetowych.
Po drugie, znane marki ultrasonograficzne, często organizują oferty wyprzedażowe oraz programy zakupów aparatów USG używanych. Są to specjalne oferty opierające się na idei ultrasonografów rekondycjonowanych, które przez autoryzowane serwisy, lub wręcz w fabrykach są przywracane do stanu fabrycznego. Taka oferta może być interesującym rozwiązaniem dla osób poszukujących dobrego aparatu USG, a dysponujących raczej ograniczonym budżetem na jego zakup.
Pytanie drugie: Jak będę wykorzystywać aparat USG w codziennej pracy?
To kolejny istotne pytanie, determinujące typ ultrasonografu, który planujemy zakupić. Biorąc pod uwagę potrzeby poszczególnych specjalizacji klinicznych, producenci aparatów USG dostosowują poszczególne modele ultrasonografów do tych potrzeb. Konfiguracja ultrasonografu pod konkretną specjalizację kliniczną we współczesnych aparatach USG odbywa się zarówno poprzez dopasowanie określonego typu głowic ultrasonograficznych jak i akcesoriów, jak również za pomocą specjalistycznych aplikacji ultrasonograficznych.
Współczesne aparaty USG są de facto centrami aplikacji ultrasonograficznych, których instalacja umożliwia adaptację takiego ultrasonografu do konkretnych potrzeb klinicznych. Taka filozofia, stosowana na przykład w aparatach USG ESAOTE powoduje, że dany model ultrasonografu może znaleźć zastosowanie w wielu specjalizacjach klinicznych, właśnie za pomocą tego dopasowania. Dzięki temu odpowiedź na pytanie jak będzie wykorzystywany aparat USG sprowadza się do właściwej konfiguracji ultrasonografu przed zakupem.
Pytanie trzecie: Jak bardzo, jako lekarz jestem zaawansowany w wykorzystywaniu diagnostyki obrazowej?
To pytanie jest ważne z punktu widzenia logiki budowy danego ultrasonografu. W renomowanych, markowych aparatach USG istnieją rozwiązania, które wspomagają w edukacji lekarza diagnosty lub wspierają go w procesie wykonywania badania. Dodatkowo renomowane marki ultrasonograficzne, takie jak ESAOTE często biorą udział w projektach edukacyjnych, takich jak warsztaty ultrasonograficzne lub wykłady o tej tematyce, organizowane przy udziale autorytetów i ekspertów w tej dziedzinie.
Jest to jeden z elementów, który z pewnością należy wziąć pod uwagę również na etapie wybierania ultrasonografu. Udział w warsztacie ultrasonograficznym, którego partnerem jest wybrany przez nas producent ultrasonografu, pozwala nam nie tylko nabyć lub poszerzyć wiedzę ultrasonograficzną, ale także sprawdzić działanie aparatu USG w praktycznej sytuacji klinicznej.
Pytanie czwarte: Jak długo planuję wykorzystywać zakupiony ultrasonograf?
Na to pytanie możemy odpowiedzieć już teraz, korzystając z danych statystycznych. Przeciętny czas „życia” ultrasonografu w danej placówce medycznej to osiem lat. To długi interwał czasu, który wymaga od aparatu USG trwałości i bezawaryjnego działania, a gdy już takowa wystąpi – starannego i szybko reagującego, autoryzowanego serwisu. Biorąc pod uwagę strukturę rynku ultrasonograficznego w Polsce, te wymagania są w stanie spełnić renomowane marki ultrasonograficzne, które mimo nie posiadania najtańszych ofert na zakup aparatu USG, mogą zaproponować ultrasonografy pozwalające na długotrwałe użytkowanie.
Ważną, a często pomijalną kwestią podczas zakupu ultrasonografu jest pytanie o dostępność autoryzowanego serwisu na terenie naszego kraju. Często młode marki, nie posiadając odpowiedniego zaplecza technicznego, decydują się na powierzenie serwisowania ultrasonografów firmie zewnętrznej co utrudnia proces kontroli jakości tego typu napraw i przeglądów gwarancyjnych. Warto więc w momencie zakupu ultrasonografu dopytać o to, jak skonstruowany jest proces serwisowania aparatów USG.
Podsumowanie – o czym należy pamiętać w momencie zakupu ultrasonografu?
Podsumowując, właściwe przygotowanie do zakupu ultrasonografu to jeden z istotnych czynników, które pozwalają na dokonanie właściwego wyboru w tej materii. Zarówno właściwa analiza własnych potrzeb wykorzystania ultrasonografu, jak także warunki budżetowe i poziom zaawansowania użytkownika, to czynniki, które powinny bezpośrednio wpływać na wybór konkretnego modelu aparatu USG. Jednocześnie równie istotnym pozostaje fakt interwału czasu w jakim planujemy wykorzystywać ultrasonograf. Wieloletnia eksploatacja będzie wymagała wyboru aparatu USG znanej marki, która będzie gwarancją nie zakłóconej większymi problemami eksploatacji.
Jednocześnie podejmując decyzję o zakupie ultrasonografu, zachęcamy do zapoznania się z wybranymi modelami poprzez instalację testową danego modelu aparatu USG, którą oferuje większość obecnych na rynku renomowanych producentów i dystrybutorów aparatów USG. Zapoznanie się z możliwościami diagnostycznymi ultrasonografu w praktyce z pewnością spowoduje, ze nasz wybór będzie o wiele bardziej świadomy niż w wypadku wyboru aparatu USG jedynie na podstawie informacji od producenta.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Nowoczesny, bezhelowy rezonans magnetyczny Philips MR 5300 1.5T w Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w Śremie – Ekologiczna Innowacja zrealizowana przez KOSMED - 6 listopada 2024
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024