Nowoczesny ultrasonograf – jakie cechy powinien posiadać?

W dzisiejszych czasach postęp technologiczny następuje w niezwykle dynamicznym tempie. Kolejne rozwiązania sprzętowe i w zakresie oprogramowania ultrasonograficznego zastępują te tradycyjne, czyniąc z przeciętnego ultrasonografu sprzęt do diagnostyki obrazowej, funkcjonujący na zupełnie innym poziomie, niż tradycyjne ultrasonografy. Jakie wiec cechy powinien posiadać nowoczesny ultrasonograf i co zmieniło się w technologii diagnostyki obrazowej przez ostatnie lata? Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze – współczesny ultrasonograf to centrum aplikacji diagnostycznych, a nie tylko sprzęt od obrazowania ultrasonograficznego

 

To najważniejsza zmiana w zakresie myślenia o ultrasonografie, promowana wśród renomowanych producentów aparatów USG, do jakich zalicza się ESAOTE. Wraz z postępującą digitalizacją sprzętu medycznego, zmienia się również podejście do jednostek ultrasonograficznych. Obecnie każdy z nowoczesnych ultrasonografów, to w zasadzie platforma diagnostyczna, która jest nośnikiem aplikacji ultrasonograficznych, wykorzystujących funkcje sprzętowe aparatu USG.

To podejście pozwala na skalowanie możliwości ultrasonografu, poprzez dodawanie kolejnych aplikacji ultrasonograficznych, wykorzystujących jego architekturę. Dodając funkcjonalność stałego podłączenia do internetu, otrzymujemy wręcz nieograniczone możliwości, limitowane jedynie rozwojem technologicznym producenta.

 

Po drugie – nowoczesny ultrasonograf to innowacyjne funkcje diagnostyczne

 

Poza samym rozwojem koncepcji aplikacji ultrasonograficznych, producenci aparatów USG intensywnie pracują nad rozwojem określonych funkcjonalności, które definiują wartość diagnostyczną ultrasonografu. Wraz z rozwojem takich funkcji zastosowania aparatu USG rozszerzają się na kolejne warstwy diagnozy i poprawiają jej ogólną wartość.

Przykładem takiej funkcji diagnostycznej w ultrasonografach marki ESAOTE jest QIMT – analiza Intima Media wykorzystująca w czasie rzeczywistym sygnał wysokiej częstotliwości. Metoda QIMT jest kolejną generacją pomiaru Intima Media w czasie rzeczywistym stosowaną w celu uzyskania wysokiej precyzji i odtwarzalności we wczesnym wykrywaniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Oparta na bezpośredniej analizie sygnałów częstotliwości radiowych, technika ta jest „złotym środkiem” do określenia średnicy, zmian w średnicy i pomiaru IMT o wysokiej rozdzielności przestrzennej. Rozwiązanie to dostępne jest na przykład w ultrasonografie MyLab 9 Platform.

 

Po trzecie – współczesny aparat USG to także sprzęt rozszerzający klasyczną definicję ultrasonografii

 

Wraz z rozwojem współczesnej ultrasonografii rozszerza się również definicja zastosowań aparatu USG w procesach diagnostycznych. Producenci ultrasonografów, tacy jak ESAOTE cały czas pracują nad rozszerzaniem możliwości diagnostycznych aparatów USG w celu zwiększenia ich użyteczności w codziennej pracy kliniki medycznej. Skutkuje to ciągłym poszukiwaniem nowych metod zastosowania ultrasonografu poza klasycznym procesem diagnostycznym.

Jednym z przykładów takiego zastosowania jest ciągłe doskonalenie technologii tak zwanej wirtualnej biopsji. W aparatach USG ESAOTE ta funkcja to zaawansowana biopsja również w bardzo trudnym podejściu: wirtualna biopsja umożliwia lekarzom wykonywanie procedur przezskórnych przez nałożenie informacji śledzenia igły na obraz ultrasonograficzny w czasie rzeczywistym, co istotnie poprawia jej skuteczność.

 

Po czwarte – nowoczesny ultrasonograf to zaawansowana adaptacja do specjalizacji klinicznych

 

Czwartym i jakże istotnym elementem każdego nowoczesnego ultrasonografu jest łatwość jego adaptacji, zarówno podczas pierwszej konfiguracji, jak również podczas zmiany zastosowania w trakcie pracy w docelowej placówce medycznej. W zmieniającym się dynamicznie producenci aparatów USG muszą wyjść naprzeciw oczekiwaniu, że aparat USG pracujący w danej klinice medycznej może kilka razy zmienić swoje zastosowanie w ciągu swojego życia operacyjnego. W jaki sposób zapewnia się zatem taką możliwość?

wyprzedaż rocznika aparatów USG

Poza wspomnianym wcześniej podejściu aplikacyjnym do budowy architektury oprogramowania ultrasonografów, renomowani producenci aparatów USG, takich jak ESAOTE stosują rozwiązania polegające na długoterminowym wsparciu swoich ultrasonografów. Często aktualizacje oprogramowania, połączone z możliwością zakupu nowych głowic lub aplikacji ultrasonograficznych znacząco przedłuża życie aparatu USG, co czyni go dłużej użytecznym i jednocześnie otwartym na zmiany w często zmieniającym się środowisku pracy. Łatwość adaptacji do nowych potrzeb klinicznych to jedna z cech szczególnych nowoczesnych ultrasonografów, a jednocześnie ta cecha wraz z rozwojem technologii diagnostycznych będzie coraz bardziej przybierać na znaczeniu.

 

Podsumowanie – nowoczesny ultrasonograf – jakie cechy powinien posiadać?

 

Podsumowując, jak widać po przedstawionych powyżej argumentach, nowoczesny ultrasonograf wymyka się klasycznym definicjom aparatu USG. Współczesny ultrasonograf to zaawansowane centrum aplikacji diagnostycznych, posiadający znacznie szersze zastosowanie niż klasyczna i dobrze znana diagnostyka obrazowa. Producenci aparatów USG, tacy jak ESAOTE stopniowo dążą do rozszerzenia i skalowania funkcji diagnostycznych ultrasonografów. Jednocześnie stopniowo podnoszone są możliwości adaptacji tych aparatów USG do poszczególnych zastosowań i specjalizacji klinicznych.

Koszt takiej adaptacji wraz z rozwojem technologicznym stopniowo maleje, dzięki zawieraniu coraz większej liczby funkcjonalności w aplikacjach ultrasonograficznych. Przekłada się to na szybkość i efektywność dostarczenia konkretnemu diagnoście aparatu USG, który w możliwie pełnym zakresie spełnia jego potrzeby. Nowoczesny ultrasonograf definiowany jest właśnie poprzez łatwość wspomnianej wyżej adaptacji do potrzeb, jak również przez nowoczesne funkcjonalności jak wymieniona wcześniej wirtualna biopsja. Rozszerzanie zakresu możliwości ultrasonografu powoduje, ze staje się on coraz bardziej niezbędnym narzędziem diagnostycznym w każdej nowoczesnej placówce medycznej.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+