Aparat USG stacjonarny – kiedy warto wybrać taki ultrasonograf?

Od wielu lat na rynku aparatów USG istnieje podział na ultrasonografy stacjonarne oraz mobilne. Ze względu na rozwój technologii i postępującą miniaturyzację podzespołów, mobilne ultrasonografy mają coraz szersze możliwości diagnostyczne oraz generują coraz lepszą jakość obrazowania. Kiedy zatem warto zdecydować się mimo wszystko na stacjonarny aparat USG i jak podejść do jego zakupu? Zapraszamy do lektury!

Stacjonarny ultrasonograf – gdy potrzebujemy zaawansowanych możliwości diagnostycznych

 

Biorąc pod uwagę architekturę stacjonarnych aparatów USG i brak konieczności kompromisów technologicznych, wynikających z konieczności miniaturyzacji poszczególnych podzespołów, stacjonarny ultrasonograf może wykorzystywać wszystkie nowe i zaawansowane możliwości diagnostyczne, które mogą być jeszcze niedostępne dla aparatów USG przenośnych. To powoduje, że gdy poszukujemy rozbudowanych zdolności do diagnozowania – stacjonarny aparat USG, przy obecnym rozwoju technologii wydaje się najlepszym wyborem.

Dodatkowo należy zauważyć, że stacjonarny ultrasonograf posiada bogatsze możliwości personalizacji pod konkretne oczekiwania użytkownika. Omówimy tą cechę w dalszej części artykułu.

 

Stacjonarny aparat USG wcale nie oznacza braku mobilności

 

Wiele osób zadaje pytanie o to, czy stacjonarny aparat USG nie ma możliwości przemieszczania się. Odpowiedź brzmi – ultrasonograf stacjonarny również posiada możliwość poruszania się, wbrew swojej nazwie – pod pewnymi warunkami. W jaki sposób można zatem wykorzystywać stacjonarny aparat USG w zakresie mobilnym?

Przede wszystkim większość (a w zasadzie wszystkie) aparatów USG wyposażonych jest w wózek jezdny, który umożliwia swobodne poruszanie się w obrębie gabinetu, lub wręcz kliniki, gdzie zainstalowany jest stacjonarny aparat USG. Dodatkowo, szczególnie w krajach lub miejscach o nieregularnych dostawach prądu stosuje się zewnętrzne akumulatory, które umożliwiają pracę danego aparatu USG bez udziału połączenia kablem z gniazdkiem. To rozwiązanie poza uzyskaniem autonomii energetycznej ultrasonografu pozwala także na jeszcze większy wzrost potencjału mobilności stacjonarnego aparatu USG.

 

Stacjonarny ultrasonograf – kiedy wymagamy specjalistycznych możliwości diagnostycznych

 

Stacjonarne aparaty USG, ze względu na wspomniane wyżej wyższe możliwości diagnostyczne pozwalają także na bardziej rozbudowane możliwości personalizacji aparatu USG pod kątem określonej specjalizacji medycznej lub oczekiwań dotyczących sposobu pracy. Stacjonarne aparaty USG ze względu na bogatą ofertę modułów oprogramowania, które mogą wyspecjalizować dany ultrasonograf w kierunku pracy w wybranej specjalizacji klinicznej.

Ponad samą specjalizacją aparaty USG stacjonarne często posiadają bogatą ofertę modułów rozszerzającą ich zdolności w ogólnym rozumieniu diagnozowania. Odpowiednia konfiguracja do potrzeb leży wspólnie w kwestii użytkownika oraz doradcy po stronie dystrybutora.

 

Stacjonarny aparat USG to często szersza oferta w gamie danego producenta ultrasonografów

 

Ponieważ stacjonarne ultrasonografy są tradycyjną formą w jakiej występuje aparat USG, jednym z argumentów przemawiających za zakupem takiego sprzętu jest zdecydowanie szersza oferta tego rodzaju aparatu USG w gamie danego producenta. Stacjonarne aparaty USG były pierwszym rodzajem ultrasonografów dostępnych na rynku i to właśnie z nich wyewoluowały późniejsze mobilne (przenośne) aparaty USG.

Wśród renomowanych producentów aparatów USG, takich jak ESAOTE widzimy stosunkowo spójne podejście do konstruowania oferty dotyczącej stacjonarnych ultrasonografów. W wypadku producentów premium ofertę otwierają aparaty USG klasy średniej, które stanowią ultrasonografy „entry level” – pozwalające za stosunkowo atrakcyjną cenę zapoznać się z możliwościami technologicznymi danej marki ultrasonograficznej.

Istotnym argumentem, myśląc o ofercie stacjonarnych aparatów USG jest także wyższa podaż ultrasonografów używanych. Te aparaty USG często stanowią większość w gamie oficjalnych dystrybutorów marki.

Podsumowanie – kiedy warto wybrać ultrasonograf stacjonarny?

 

Podsumowując, aparat USG w wariancie stacjonarnym często, przy określonych wymaganiach klinicznych jest właściwym wyborem dla lekarzy diagnostów. W sytuacji gdy potrzebujemy zaawansowanych możliwości diagnostycznych, przy ograniczonej (ale nie przy całkowitym braku) mobilności, a jednocześnie poszukujemy określonej specjalizacji w zakresie konfiguracji aparatu USG – aparat USG stacjonarny wydaje się rozsądnym wyborem.

Ponad to ze względu na tradycyjną budowę oferty u producentów klasy premium, ultrasonografy stacjonarne stanowią często większość oferty takich marek. Dzięki czemu decydując się na stacjonarny ultrasonograf mamy dostęp do szerokiego wyboru modelu, który idealnie odpowiada naszym potrzebom. W przypadku aparatów USG mobilnych, często wybór ten jest bardziej ograniczony i wymaga kompromisów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą aparatów USG stacjonarnych w tym najnowszymi premierami marki ESAOTE w Polsce.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+