ultrasonograf mobilny

Ultrasonograf przenośny – czym powinien charakteryzować się idealny mobilny aparat USG?

Jednym z najczęściej kupowanych w Polsce rodzajów aparatów USG jest ultrasonograf przenośny. Na rynku istnieje wiele modeli takich aparatów USG, które poza swoim kompaktowym rozmiarem umożliwiają także wysoką mobilność, co przekłada się na uniwersalność w zastosowaniu klinicznym. Jak wybrać idealny ultrasonograf przenośny i czym powinien się charakteryzować? O tym piszemy w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Ultrasonograf przenośny – najważniejsza jest mobilność aparatu USG

 

Najważniejszą cechą, jaką powinien posiadać przenośny aparat USG jest… mobilność. Każdy mobilny ultrasonograf powinien być lekki i kompaktowy tak by mógł z powodzeniem pełnić swoją rolę. Producenci ultrasonografów od lat redukują i miniaturyzują komponenty w tym segmencie ultrasonograficznym. Oczywistym wyzwaniem jest także utrzymanie wysokiej wydajności przy procesie miniaturyzacji podzespołów aparatów USG tak, by użytkownik cieszył się pełnią możliwości diagnostyki obrazowej.

W wypadku aparatów USG marki ESAOTE producentom udało się zejść z wagą mobilnych ultrasonografów do poziomu nie przekraczającego czterech kilogramów. Dodatkowo w zakresie wymiarów przenośnych aparatów USG, większość z nich posiada wymiar standardowego laptopa lub nawet tabletu (jak np. aparat USG ESAOTE MyLab Gamma)

 

Przenośny aparat USG powinien mieć możliwość rozbudowy swoich możliwości w trakcie użytkowania

 

To jeden z najważniejszych czynników determinujących zakup mobilnego aparatu USG wysokiej klasy. W dzisiejszym świecie ultrasonografii aparaty USG są swoistego rodzaju platformą ultrasonograficzną, która jest nośnikiem różnego rodzaju aplikacji ultrasonograficznych, które mogą być konfigurowane w zależności od określonych potrzeb klinicznych.

W wypadku mobilnych aparatów USG marki ESAOTE każdy z nich ma możliwość konfiguracji w ramach szerokiej oferty aplikacji ultrasonograficznych. Dzięki temu podejściu każdy z mobilnych aparatów USG może zostać przekonfigurowany i przekształcony zgodnie ze zmieniającymi się oczekiwaniami użytkownika w czasie okresu eksploatacji, co powoduje, że aparat USG będący pierwotnie np. dedykowany do diagnostyki ogólnej, po kilku aktualizacjach oprogramowania może stać się mobilnym ultrasonografem specjalistycznym.

 

Akcesoria zwiększające zakres prac mobilnego ultrasonografu

 

Dodatkową przewagą mobilnych ultrasonografów jest ich uniwersalność. Osiągana jest ona między innymi poprzez możliwość rozbudowy nie tylko o nowe możliwości diagnostyczne, ale także w zakresie funkcjonalności użytkowej. Tak więc każdy ultrasonograf mobilny może zostać wyposażony we wspomniany wyżej wózek transportowy, który powoduje, że dany aparat USG może, po podłączeniu dodatkowo drukarki stać się „stacjonarnym aparatem USG”, (jest to koncepcja podobna do zawansowanych laptopów, które ze względu na swoją wagę i możliwości nazywane są komputerami stacjonarnymi z możliwością przemieszczania się) który jest zdolny do wykonywania wszystkich zadań klinicznych.

W ofercie ESAOTE znajdziemy nie tylko ultrasonografy, ale także komplet akcesoriów takich jak wózki jezdne czy drukarki do zapisów ultrasonograficznych. Pozwala to na pełną modyfikację możliwości mobilnych aparatów USG, które wraz z takim wyposażeniem mogą pełnić różnorakie funkcje w klinice, co do której zostają przeznaczone.

 

 

Ultrasonograf przenośny jako jedyny aparat USG w danej klinice

 

Często zdarza się – w szczególności w mniejszych placówkach medycznych, gdzie budżet na zakup sprzętu medycznego nie pozwala na nabycie więcej niż jednego ultrasonografu. W związku z powyższym w takich miejscach poszukuje się najczęściej aparatów USG, które mogą spełniać wiele funkcji, a co za tym idzie muszą być uniwersalnie przygotowane do pełnienia wielu ról, jakie zazwyczaj przypisuje się kilku modelom aparatów USG występujących równocześnie w danej klinice.

Kiedy zachodzi potrzeba zastosowania jednego, mobilnego aparatu USG do realizacji wielu, często oddalonych od siebie potrzeb diagnostycznych – najlepiej sięgnąć jest do jednego z przenośnych ultrasonografów reprezentujących marki premium. W wypadku urządzeń ESAOTE – gama ultrasonografów mobilnych powoduje, że stosunkowo łatwo znajdziemy aparat USG, który będzie spełniał wiele zadań z zakresu diagnostyki obrazowej, które w wypadku budżetowych rozwiązań będą poza zasięgiem aparatu USG.

 

Podsumowanie – idealny ultrasonograf przenośny – czy istnieje?

 

Podsumowując większość renomowanych producentów aparatów USG posiada w swojej ofercie ultrasonografy przenośne, które przeznaczone są do wykonywania różnych zadań ultrasonograficznych. Aparaty USG przenośne to nie tylko rozwiązanie mobilne dla lekarzy diagnostów, ale także ultrasonograf uniwersalny, który ma spełnić wiele różnych zadań w codziennej pracy każdego potrzebującego szybkiej i jakościowej diagnostyki obrazowej.

W wypadku marki ESAOTE mobilne aparaty USG zajmują w gamie ultrasonografów szczególną rolę. Po pierwsze, podobnie do ultrasonografów stacjonarnych aparaty USG mobilne reprezentują kilka segmentów i klas cenowych, co pozwala na zaoferowanie różnych rozwiązań ultrasonograficznych w różnych klasach cenowych. Dzięki temu każdy poszukujący aparatu USG wysokiej mobilności z pewnością znajdzie w gamie ESAOTE coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą mobilnych aparatów USG marki ESAOTE znajdujących się w ofercie autoryzowanego dystrybutora tej marki na terenie Polski – KOSMED.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+