wyposażenie gabinetu usg

Wyposażenie gabinetu USG – o czym należy pamiętać, przygotowując własny gabinet do badań USG?

Często podejmując decyzję o zakupie aparatu USG musimy również wziąć pod uwagę nie tylko sam ultrasonograf, ale także całe wyposażenie gabinetu diagnostycznego. W praktyce właściwe wyposażenie gabinetu, w którym będą wykonywane badania ultrasonograficzne jest tak samo ważne jak jakość ultrasonografu zarówno z punktu widzenia pacjenta jak i lekarza diagnosty. Jak zatem wyposażyć swój gabinet USG tak, by był on efektywny? O tym w dzisiejszym artykule.

Po pierwsze – wielkość i układ pomieszczenia gabinetu ultrasonograficznego

 

Każdy aparat USG ( z wyjątkiem przenośnych ultrasonografów) będzie w znamienitej większości przypadków pracował w pomieszczeniu zamkniętym. Jego układ i wielkość mogą determinować wielkość aparatu USG, który w danym pomieszczeniu będzie możliwym do instalacji. Dodatkowo należy pamiętać o takich czynnikach jak swobodny dostęp serwisowy, lub możliwość przemieszczania aparatu USG w trakcie trwania badań – w zależności od potrzeb klinicznych często zachodzi taka potrzeba.

Na etapie instalacji testowej aparatu USG, przy pomocy doradcy oraz instalatorów sprawdzone zostaną warunki instalacyjne pomieszczenia. Pozwoli to na racjonalny wybór urządzenia, które będzie efektywnie pracowało w określonej klinice. Na wypadek, gdyby była konieczna zmiana pokoju, ze względu na układ lub wielkość, instalatorzy przekażą wymagania dotyczące pomieszczenia, niezbędnego do prawidłowej instalacji wybranego ultrasonografu, lub dobiorą model aparatu USG o innych wymaganiach.

 

Po drugie – meble i ergonomiczne wyposażenie kluczowe w codziennej pracy

 

Pozornie mało istotny czynnik wyposażenia gabinetu ultrasonograficznego. Z pewnością nie jest on kluczowy pod kątem wyboru ultrasonografu, jednakże ma on wpływ na kilka kwestii związanych z jego instalacją. Najważniejszym z nich jest ustawienie mebli oraz ich konstrukcja. Ostre krawędzie w niewielkim pomieszczeniu mogą uszkodzić aparat USG w zakresie jego powłok, a także utrudnić bieżące korzystanie z ultrasonografu.

wyprzedaż rocznika aparatów USG

W wypadku nowych gabinetów ultrasonograficznych, najlepszą praktyką jest wstrzymanie się z procesem meblowania pomieszczenia do czasu instalacji aparatu USG. Dzięki temu będziemy mogli przykładowo dobrać leżanką lub łóżko do diagnostyki o wysokości, która najlepiej będzie dostosowana do ultrasonografu, a co za tym idzie będzie miała istotny wpływ na komfort badania, zarówno dla pacjenta jak i lekarza diagnosty. W wypadku gabinetów ultrasonograficznych, gdzie występuje wymiana sprzętu, warto wziąć pod uwagę dotychczasowe doświadczenia z użytkowania i przekazać je doradcy w celu wyboru aparatu USG, najlepiej dopasowanego do ergonomii pozostałego wyposażenia.

 

Po trzecie – Sieć teleinformatyczna podstawą współczesnego gabinetu ultrasonograficznego

 

Jest to temat często pomijany w większości poradników dotyczących wyposażania gabinetów lekarskich. Jednak w wypadku gabinetu ultrasonograficznego, odpowiedniej przepustowości łącze internetowe często jest istotne w kontekście wykorzystywania pełnego zakresu funkcji danego ultrasonografu. Możliwość zapisu zdjęć ultrasonograficznych do chmury, aktualizacja oprogramowania czy wiele innych funkcjonalności może być zależna od szybkości i przepustowości łącza.

Aby móc upewnić się co do szybkości łącza internetowego w gabinecie, gdzie planowana jest instalacja aparatu USG warto skontaktować się z administratorem budynku, który najpewniej posiada tego typu dane. Jeżeli natomiast nie ma takiej możliwości w Internecie można znaleźć wiele programów online do testowania prędkości łącza internetowego. Warto tego typu informację zawrzeć na etapie zapytania ofertowego, by móc dowiedzieć się, czy ten parametr będzie miał wpływ na działanie funkcji w danym aparacie USG.

 

Po czwarte – aparat USG – serce każdego gabinetu do badań usg

 

Wybór ultrasonografu do gabinetu diagnostycznego, to kluczowa czynność podczas procesu procesu jego wyposażania. Aparat USG będzie stanowić serce tego pomieszczenia i od jego właściwości połączonych z umiejętnościami lekarza – diagnosty zależeć będzie jakość wykonywanych badań ultrasonograficznych. W wypadku ultrasonografów oferowanych przez Esaote i KOSMED, diagności ultrasonografiści mają do wyboru pełne spectrum urządzeń, spełniających różne potrzeby kliniczne.

O tym jaki aparat USG wybrać pisaliśmy już w wielu naszych poprzednich wpisach. W dzisiejszym zaznaczymy jedynie, że biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia diagnostyczne, warto zastanowić się czy chcemy posiadać przenośny aparat USG ze względu na usługi świadczone poza pomieszczeniem, czy zdecydujemy się na klasyczny, stacjonarny ultrasonograf. Dodatkowo biorąc pod uwagę klasę urządzenia i częstotliwość wymiany ultrasonografu w Polsce – należy zastanowić się nad zakupem aparatu USG klasy wyższej niż posiadana. Dzięki temu przez dłuższy czas aparat USG pozostanie „aktualny” (Funkcje z aparatów USG klasy premium poprzednich generacji, są obecnie wyposażeniem standardowym aparatów USG niższych klas).

 

Podsumowanie – jak wyposażyć gabinet USG?

 

Podsumowując, kompletowanie wyposażenia gabinetu do badań USG, stanowi złożony proces, składający się nie tylko z samego ultrasonografu. Aparat USG stanowi oczywiście serce gabinetu. Jednak by mógł efektywnie pracować, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak ergonomia pomieszczenia, rozmieszczenie mebli, czy warunki w zakresie infrastruktury informatycznej, umożliwiające pełne wykorzystanie potencjału ultrasonografu.

Oczywiście, producenci ultrasonografów, tacy jak ESAOTE oferują szeroką gamę aparatów USG, które spełnią wymagania większości lekarzy diagnostów, a także wpasują się w warunki pracy dostępne w danej klinice lub gabinecie ultrasonograficznym. Należy mieć jednak na uwadze fakt, żeby na etapie konsultacji z doradcą w zakresie zakupu aparatu USG skonsultować posiadane w klinice warunki instalacyjne, tak aby wspólnie wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. W ten sposób efektywność diagnostyczna, a także satysfakcja z użytkowania spowoduje, że dany aparat USG będzie nam służył przez długie lata.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+