ultrasonografy cena

Cena ultrasonografów – z czego wynikają różnice w cenach pomiędzy aparatami USG tej samej klasy, różnych marek?

Jedną z największych trudności z jakimi spotykają się lekarze diagności, lub osoby odpowiedzialne za zakup sprzętu medycznego jest porównywanie ofert aparatów USG znajdujących się w tym samym segmencie cenowym. Jednym z najczęściej zadawanych, przez naszych Klientów pytań jest to, czym różnią się aparaty USG, które mają podobną cenę i reprezentują podobną klasę cenową? W dzisiejszym artykule postaramy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Polityka cenowa poszczególnych producentów, podstawą definiującą różnicę cen pomiędzy poszczególnymi ultrasonografami.

 

Omawiając zasadnicze różnice pomiędzy cenami poszczególnych ultrasonografów, należy wziąć pod uwagę politykę cenową jaką posiadają poszczególne marki i producenci aparatów USG. Sposób w jaki zdefiniowany jest cennik danego producenta, wynika głównie z głębokości asortymentu oraz podejścia do poszczególnych segmentów cenowych aparatów USG. Współczesny rozwój technologii ultrasonograficznych powoduje, że typowe różnice z przeszłości, jakie zachodziły pomiędzy aparatami USG klasy premium, a ultrasonografami niższych klas powoli zacierają się.

Przykładowo, coraz częściej w gamie Esaote (znajdujące się w dystrybucji KOSMED) można znaleźć ultrasonografy, które posiadają cechy znane z urządzeń klasy premium. Dotyczy to w szczególności warstwy aplikacji ultrasonograficznych, dostępnych w danym modelu aparatu USG, a także jakości samych komponentów, użytych w danym modelu ultrasonografu. Powoduje to, że posiadając konkretne oczekiwania względem aparatu USG – jesteśmy w stanie wybrać ultrasonograf klasy średniej z cechami premium, których akurat poszukujemy i są nam potrzebne w naszej specjalizacji.

Taka „otwarta” architektura ultrasonografów jest z pewnością rynkową przyszłością i warto obserwować rozwój takich marek ultrasonograficznych jak ESAOTE pod tym właśnie kątem.

 

Jakość użytych podzespołów w poszczególnych aparatach USG

 

Pomimo coraz większego znaczenia aplikacji dostępnych w platformach ultrasonograficznych (którym również poświęcimy osobne miejsce w tym artykule) cały czas olbrzymie znaczenie ma zaplecze sprzętowe każdego ultrasonografu. Użycie wysokiej jakości podzespołów w ultrasonografach ma tak duże znaczenie, gdyż tak naprawdę każdy współczesny aparat USG to…wysoko – zaawansowany technicznie komputer.

Producenci tacy jak ESAOTE współpracują z partnerami technologicznymi takimi jak AMD (który odpowiada za procesor graficzny wszystkich najnowszych generacji ultrasonografów) czy INTEL – w celu dostarczania swoim odbiorcom najbardziej zaawansowanych rozwiązań sprzętowych, które umożliwią nie tylko bieżące działanie ultrasonografu, ale także jego rozbudowę o oprogramowanie, które powstanie w przyszłości – tego rodzaju praktyka powoduje, że „aktualność” technologiczna danego ultrasonografu wydłuża się – a korzysta na tym użytkownik, który w celu uzyskania dodatkowych funkcjonalności nie musi za każdym razem kupować nowego aparatu USG.

 

Oprogramowanie i podejście do aplikacji znajdujących się w aparatach USG

 

Na aktualnym rozwoju technologii ultrasonograficznych, fizyczny aparat USG jest nośnikiem oprogramowania, które pozwala na wykonywanie określonego rodzaju badań lub czynności im towarzyszącym. W związku z tym trudne jest porównywanie samych jednostek sprzętu, po ich parametrach, nie posiadając wiedzy dotyczącej wymagań oraz możliwości aplikacji, pracujących „na pokładzie” danego aparatu USG. Jest to szczególnie ważne dla lekarzy-specjalistów, dla których poza głowicami specjalistycznymi istotne będzie właśnie dedykowane dla nich oprogramowanie ultrasonograficzne.

wyprzedaż rocznika aparatów USG

Przykładem podejścia do ultrasonografii w takiej architekturze jest marka ESAOTE. Obecnie produkowane ultrasonografy są platformą ( W wypadku ESAOTE, ta platforma nazywa się ULTRA) do centrum aplikacji ultrasonograficznych, dedykowanym różnym zastosowaniom i specjalizacjom. Dzięki temu podejściu, poszczególne aparatu USG mogą posiadać różne konfiguracje aplikacyjne pod konkretne specjalizacje kliniczne. Ten kierunek rozwoju, upraszcza gamę modelową aparatów USG i ułatwia porównanie ich możliwości sprzętowych czyniąc ofertę znacznie przejrzystszą niż w wypadku klasycznego podejścia do sprzedaży ultrasonografów.

 

Podejście do serwisu i warunków gwarancji istotnym składnikiem ceny ultrasonografów

 

To również bardzo istotny składnik porównania ofert na zakup ultrasonografów. Mniejsi producenci, chcąc walczyć o pozycję rynkową często zaniżają ceny aparatów USG w poszczególnych segmentach cenowych oferując krótszą gwarancję lub utrudnione warunki serwisowania ultrasonografów. Jest to szczególnie charakterystyczne dla nowych marek azjatyckich, które chcąc zawalczyć o pozycję na polskim rynku zaniżają ceny swoich aparatów USG, kosztem niewygodnego dla polskiego użytkownika sposobu serwisowania (na przykład poprzez wysyłkę wymagającego serwisu ultrasonografu do centrum serwisowego wspólnego dla całej Europy).

Tego typu kwestie są często pomijane w procesie ofertowania takich marek – warto więc, nie znając wcześniej danego producenta, dopytać o szczegółowe warunki serwisowania oraz gwarancji. Standardową ofertą na polskim rynku, którą należy uznać za dobrą to dwadzieścia cztery miesiące gwarancji serwisowej, oraz możliwość serwisowania ultrasonografów na terenie Polski, w autoryzowanej placówce dystrybutora, lub prowadzonej bezpośrednio przez producenta. Wszystkie oferty, które odbiegają od wyżej wymienionych mogą być uznane jako niekorzystne rynkowo.

Osobną kwestią są aparaty USG powystawowe lub rekondycjonowane. Tutaj gwarancja jest kwestią mocno zindywidualizowaną, lecz standardowym minimum branżowym przy aparatach USG rocznych lub dwuletnich jest sześć lub dwanaście miesięcy gwarancji pozakupowej.

 

Podsumowanie – ceny ultrasonografów podobnych klas – w jaki sposób wybrać najlepszy aparat USG dla swojej kliniki i z czego wynikają ceny aparatów USG?

 

Podsumowując, wybór odpowiedniego ultrasonografu, który w danej klasie cenowej będzie spełniał oczekiwane parametry i funkcje to niełatwe wyzwanie. Duże nasycenie rynku, znaczna ilością marek, ze skrajnie różnym podejściem do budowy swojej gamy modelowej powoduje, że coraz trudniej jest porównać dany aparat USG do innego w formacie jeden do jednego (porównując wszystkie cechy wspólne w sposób liniowy) Powoduje to istotną trudność w wyborze odpowiedniego ultrasonografu, który dodatkowo jest w zakresie naszych możliwości finansowych i logistycznych.

Jedną z właściwych metod prowadzących do zakupu odpowiedniego aparatu USG jest z pewnością skorzystanie z oferty producentów, którzy proponują bezpłatną instalację testową ultrasonografu, przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia. Dzięki możliwości niezobowiązującego przetestowania aparatu USG we własnych warunkach klinicznych jesteśmy w stanie uzyskać pełen obraz możliwości ultrasonografu, a co za tym idzie uzyskać realne porównanie pomiędzy określonymi modelami aparatów USG, które pozwoli na podjęcie realnej decyzji zakupowej.

Zachęcamy do kontaktu z KOSMED – oferujemy możliwość bezpłatnej instalacji testowej każdego aparatu USG, który znajduje się w naszej ofercie. W tym celu prosimy o użycie zakładki kontakt, w celu zgłoszenia takiego zapotrzebowania.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+