akcesoria do aparatów usg

Akcesoria do aparatu USG – pięć najczęściej wybieranych przez Klientów dodatków do ultrasonografów.

W cyklu naszych artykułów dotyczących aparatów USG zawsze wspominamy o możliwości dopasowania ultrasonografu do różnych potrzeb klinicznych. Poza wyborem odpowiedniego aparatu USG oraz dopasowania oprogramowania ultrasonograficznego istnieje również inny sposób na głębszą adaptację ultrasonografu do naszych potrzeb. Są to akcesoria do ultrasonografu, które potrafią w istotny sposób poprawić jakość użytkowania aparatu USG. W dzisiejszym artykule, postaramy się opowiedzieć o najczęściej wybieranych akcesoriach ultrasonograficznych. Zapraszamy do lektury.

Moduły funkcjonalne do aparatów USG – dopasowane do poszczególnych specjalizacji

 

Jak wspominaliśmy w wielu naszych poprzednich wpisach, aparaty USG marki ESAOTE, posiadają modułową architekturę oprogramowania. W związku z tym użytkownik, poza bazowymi funkcjonalnościami ultrasonografu, posiada możliwość wyposażenia go w oprogramowanie niezbędne dla jego potrzeb klinicznych. To podejście do konstrukcji oprogramowania ultrasonograficznego, pozwala na komfort użytkowania aparatu USG wyposażonego w dokładnie te funkcjonalności, na których zależy danemu użytkownikowi.

Przykładowym, często wybieranym przez lekarzy kardiologów jest moduł kardiologiczny, CW Doppler (Doppler ciągły sterowany pod kontrolą obrazu),  oprogramowanie pomiarowe wraz z pakietem obliczeniowym, raportami i EKG.

 

Rozszerzenie zakresu głowic ultrasonograficznych w stosunku do standardowej konfiguracji

 

Wraz z rozwojem technologii ultrasonograficznych dostępne są coraz nowsze typy i rodzaje głowic do badań USG. Najczęściej w bazowej konfiguracji ultrasonografów zawiera się głowica liniowa, która jest podstawowym typem głowicy USG. Lekarze diagności często jednak wybierają dodatkowe głowice, które w istotny sposób powiększają możliwości danej jednostki ultrasonograficznej, czyniąc z aparatu USG urządzenie o znacznie szerszym zakresie zastosowań.

W ofercie ESAOTE odnaleźć można głowice liniowe o szerokim zakresie częstotliwości (do 24 MHz), głowice convex, głowice typu “phased array”, głowice wolumetryczne, głowice specjalistyczne oraz głowice ołówkowe. Szeroka dostępność powoduje, że każdy aparat USG będzie w stanie spełnić potrzeby konfiguracyjne większości użytkowników ultrasonografów.

 

Drukarki do ultrasonografów – szybki wynik badania w postaci fizycznej

 

Jest to jeden z najczęściej wybieranych fizycznych akcesoriów do ultrasonografów. Drukarka, podłączona do aparatu USG umożliwia natychmiastowy wydruk wyniku badania wraz z naniesionymi markerami, pozwalającymi na szybką identyfikację ewentualnych anomalii podczas prezentacji wyniku pacjentowi. W wypadku aparatów USG marki ESAOTE istnieje możliwość wyposażenia aparatu USG w różne rodzaje drukarek.

Tak jak w wypadku klasycznych drukarek do komputerów osobistych, możemy wybierać pomiędzy drukarką laserową (zalecaną w przypadku wydruku dużej liczby badań) oraz atramentową w wariantach kolorowych (gdy np. wykonujemy badania dopplerowskie) lub czarno-białych. Finalny wybór dotyczący drukarki zależy przede wszystkim od rodzaju i liczby wykonywanych badań.

 

Wózki jezdne do aparatów USG przenośnych – wzrost funkcjonalności ultrasonografu mobilnego, niskim kosztem

 

Kolejnym popularnym akcesorium, które jest często wybierane przez lekarzy diagnostów, są wózki jezdne do aparatów USG przenośnych. Główną przyczyną zakupu takiego wózka jest potrzeba stosowania mobilnego ultrasonografu, również w roli aparatu USG stacjonarnego. Dzięki jego zastosowaniu, przenośny aparat USG posiada stabilizację podczas wykonywania badań i z powodzeniem może być stosowany jako główna jednostka diagnostyczna w klinice.

W wypadu aparatów USG Esaote, wózki wyposażone są w blokady wszystkich kółek, dodatkowe uchwyty na głowice (w wypadku przenośnych ultrasonografów, nie są one obecne w podstawowej obudowie) oraz wiele przydatnych dodatków jak np. podstawka na wspomnianą wyżej drukarkę – jeżeli dany mobilny aparat USG umożliwia jej podłączenie.

 

Wbudowana bateria – niezależność energetyczna, poprawiająca bezpieczeństwo i ciągłość użytkowania aparatu USG

 

Również stacjonarne aparaty USG od ESAOTE, pozwalają na uzyskanie ograniczonej mobilności. Dodatek Battery Pack, składa się w z budowanej baterii, która dołączona do aparatu USG uniezależnia go od sieci energetycznej.

Możliwość wyposażenia aparatu USG we wbudowaną baterię pozwala na pracę bez konieczności podłączania do sieci energetycznej. Niski pobór energii pozwala na wykonanie badań nawet kilku pacjentów na wbudowanym akumulatorze. Dodatek ten poza poprawą mobilności aparatów USG uniezależnia do także od prądu w sytuacjach kryzysowych np. w trakcie przerw dostaw prądu w szpitalu i koniczności zasilania go z własnych agregatów prądotwórczych.

 

Podsumowanie – akcesoria do ultrasonografów – czy warto podwyższać wartość konfiguracji aparatu USG już na początku jego użytkowania?

 

Podsumowując, akcesoria do ultrasonografów to idealny sposób na podwyższenie możliwości diagnostycznych swojego ultrasonografu dzięki poszczególnym dodatkom. Oczywiście, ze względu na modułowy charakter urządzeń Esaote, większość z nich może być dodana przez użytkownika również na dalszym etapie życia produktu. Jest to komfort, który pozwala na zapoznanie się z bazowymi możliwościami aparatu USG i podjęcie decyzji o ich zwiększeniu w późniejszym terminie.

Z drugiej strony, jeżeli z góry znamy swoje potrzeby w zakresie wykorzystywania aparatu USG w naszych warunkach klinicznych, warto jest rozpatrzyć rozbudowę pierwotnej konfiguracji ultrasonografu, już na etapie pierwotnego zakupu. Rozbudowa aparatu USG będzie się oczywiście wiązać z dodatkowym kosztem i podwyższy finalną cenę ultrasonografu. Jednak w większości przypadków, warto zdecydować się na ten krok w celu realizacji maksymalnej efektywności, jakiej oczekujemy od aparatu USG.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+