Ile kosztuje dobry aparat USG? Jaki budżet należy przeznaczyć na jego zakup?
Ostatnio wiele piszemy na temat rodzajów ultrasonografów i jego zastosowaniach w poszczególnych specjalizacjach klinicznych. Jednak w dzisiejszym artykule sprawdzimy ile należy przeznaczyć na dobry aparat USG i jaka jest definicja takiego sprzętu w praktyce? Jak należy ocenić czy dany model ultrasonografu jest dobry? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!
Dobry aparat USG to przede wszystkim odpowiednio dobrany do konkretnych potrzeb diagnostycznych
Najważniejszą kwestią w kontekście zdefiniowania kosztów dobrego aparatu USG to jasne określenie jego zastosowania w przyszłych warunkach klinicznych. Wiąże się to zarówno z wyceną kosztów nabycia samego aparatu USG jak i jego instalacji i konfiguracji w docelowym środowisku pracy. Właściwy wybór docelowego aparatu USG jest również istotny w kontekście późniejszych kosztów eksploatacji – w tym rozbudowy o kolejne moduły i funkcjonalności.
Dobry ultrasonograf powinien mieć możliwość rozbudowy w przyszłości
Istotnym czynnikiem, który definiuje fakt czy dany aparat USG jest „dobry” jest możliwość jego rozbudowy już po samym zakupie u producenta. Oznacza to jego modułową architekturę, która np. z aparatu USG przeznaczonego do zastosowań ogólnych, pod dodatkowej inwestycji pozwala na przekonfigurowanie ultrasonografu na pracę w określonej, konkretnej specjalizacji klinicznej. Taka elastyczność jest charakterystyczna dla aparatów USG produkowanych przez wysokiej klasy producentów sprzętu do diagnostyki obrazowej.
Producenci Ci stosują tak zwaną otwartą architekturę oprogramowania, która pozwala na dodawanie odpowiednich komponentów softwareowych do aparatu USG przez jego cały okres życia. Generuje to ułatwienia dla użytkowników, ponieważ umożliwia to zaplanowanie wydatków konfiguracyjnych nie tylko w okresie zakupu aparatu USG, ale odłożenie pewnych niekrytycznych decyzji na później.
Dobry aparat USG to taki, który pozwala na długoterminowe użytkowanie z niskim ryzykiem awarii
Jedną z istotnych cech dobrego ultrasonografu to bezawaryjność w użytkowaniu. Ten współczynnik wbrew pozorom przekłada się na finalną cenę ultrasonografu, która zawiera w sobie koszty obsługi serwisowej aparatu USG przez cały okres użytkowania. Niezawodność ultrasonografu jest determinowana zarówno jakością fizycznych podzespołów jak również samego oprogramowania, które jak każde inne podlega określonym aktualizacjom przez cały okres swojego użytkowania.
W wypadku renomowanych producentów aparatów USG przeciętny, notowany w Polsce okres użytkowania dobrego ultrasonografu to czas minimum 8 lat. Wobec takiej statystyki warto sprawdzać opinie na temat awaryjności sprzętu diagnostycznego danego producenta, tak by móc w pełni określić cenę ultrasonografu.
Ile kosztuje dobry aparat USG? W jakich przedziałach cenowych można nabyć dobry ultrasonograf?
Zakres cenowy, jeżeli chodzi o zakup dobrego i spełniającego podstawowe wymagania aparatu USG są zależne od klasy samej marki ultrasonograficznej. W wypadku marek budżetowych ultrasonografy zaliczane przez te firmy do tzw. Klasy średniej potrafią kosztować już od 40 000 złotych, jednak w ogólnym rozumieniu poziomów technologicznych w ultrasonografii takie aparaty USG nie spełniają wymogów klasy średniej, wbrew swojej prezentacji na stronach internetowych takich producentów, ze względu na swoją niższej jakości technologię oraz niższe możliwości diagnostyczne w stosunku do renomowanych producentów.
W wypadku renomowanych producentów i marek ultrasonograficznych cena za aparat USG średniej klasy w specyfikacji przeznaczonej do diagnostyki ogólnej zaczyna się od kwoty 60 000 złotych. Ta kwota powinna wystarczyć do zakupu aparatu USG z jedną głowicą liniową oraz w specyfikacji pozwalającej na wykonywanie większości najczęściej stosowanych procedur diagnostyki ogólnej.
Podsumowanie – ile kosztuje dobry aparat USG?
Podsumowując powyższe informacje:
- Dobry aparat USG do zastosowań ogólnych, renomowanego producenta rozpoczyna się od kwoty 60 000 PLN netto za ultrasonograf klasy średniej
- Cena za aparat USG będzie zależna od liczby głowic ultrasonograficznych oraz od dodatkowego wyposażenia na jakie zdecyduje się dany diagnosta
- Cenę dobrego ultrasonografu można zoptymalizować na przykład poprzez odłożenie zakupu określonych, zaawansowanych modułów oprogramowania na późniejszy okres
Należy przy tym pamiętać, że zakup aparatu USG wiąże się także z koniecznością wykonania analizy własnych potrzeb diagnostycznych oraz możliwości budżetowych, które docelowo powinny pokryć najważniejsze potrzeby specyfikacyjne danego aparatu USG. Należy o tym pamiętać analizując konfigurację ultrasonografu tak, aby nie pominąć żadnego istotnego elementu w zakresie możliwości diagnostycznych aparatu USG.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Nowoczesny, bezhelowy rezonans magnetyczny Philips MR 5300 1.5T w Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w Śremie – Ekologiczna Innowacja zrealizowana przez KOSMED - 6 listopada 2024
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024