Czego nauczyliśmy się przez 30 lat pracy z polską służbą zdrowia?
KOSMED w tym roku obchodzi 30 lecie swojego istnienia. Od 1990 roku dostarczamy rozwiązania w zakresie diagnostyki obrazowej dla polskiej służby zdrowia. Współpracujemy zarówno z dużymi placówkami publicznymi, jak i lokalnymi klinikami prywatnymi. Te trzydzieści lat to setki doświadczeń i odkryć, których doznaliśmy podczas naszej pracy z lekarzami i diagnostami. O nich w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Polska służba zdrowia to wysokie wymagania odnośnie jakości diagnostyki obrazowej
Podejście do diagnostyki obrazowej w Polsce znacząco ewoluowało przez ostatnie 30 lat. Początkowo, lekarze diagności poszukiwali urządzeń, które przede wszystkim zapewnią podstawowe wymagania obrazowania, bez przykładania dużej wagi do jego jakości – rolę grała przede wszystkim cena urządzenia i koszty eksploatacji. Wraz z poprawą sytuacji gospodarczej naszego kraju, coraz więcej lekarzy i decydentów zaczęło zwracać uwagę na jakość diagnostyczną, a co za tym idzie zaawansowanie aparatów USG, które planują kupić.
Polscy lekarze diagności są otwarci na rozwój i poszukują najlepszych rynkowych technologii obrazowania
Świadomość technologiczna wśród lekarzy diagnostów wzrasta z każdym rokiem. Lekarze wiedzą czego oczekują po nabywanym sprzęcie, śledząc na bieżąco nowinki ze świata ultrasonografów. Rozwój technologii informacyjnych dodatkowo przyczynia się do wyższej presji na producentów aparatów USG, która przekłada się na szybsze opracowywanie nowych technologii, w ultrasonografach. Najlepszym przykładem są kolejne aplikacje ultrasonograficzne, a także rozwiązania sprzętowe ułatwiające i przyspieszające pracę z ultrasonografem.
Jakość obrazowania aparatu USG w Polsce ma kluczowe znaczenie w każdej specjalizacji medycznej
Ultrasonografia w polskiej specyfice to nie tylko diagnostyka obrazowania ogólnego. To także szereg potrzeb lekarzy specjalistów, którzy wykorzystują aparat USG w swojej codziennej pracy jako źródło danych niezbędnych do przeprowadzania prawidłowego leczenia. Kardiolodzy, neurolodzy czy ginekolodzy mają konkretne wymagania dotyczące swoich specjalizacji i oczekują od aparatów USG ich wypełnienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazowania ultrasonografem.
ESAOTE tak jak inni renomowani producenci wychodzą naprzeciw tym potrzebom. ESAOTE opracowało koncepcję podejścia do aparatu USG jak do centrum aplikacji ultrasonograficznych. Oznacza to, że każdy ultrasonograf może zostać skonfigurowany do wykonywania zadań specjalistycznych poprzez instalację odpowiednich modułów oprogramowania, niezbędnych dla danej specjalizacji klinicznej. Ta elastyczność pozwala na swobodne dostosowanie aparatu USG do dowolnej roli diagnostycznej.
Polscy lekarze diagności posiadają wysokie kompetencje, które cały czas doskonalą
To kolejne interesujące zjawisko, które dotyczy polskiego świata diagnostyki obrazowej. Lekarze dostrzegają potrzebę ciągłej edukacji i budowy własnych kompetencji w obszarze diagnostyki obrazowej. Naprzeciw tej potrzebie wychodzą organizatorzy różnego rodzaju kursów i szkoleń ultrasonograficznych. Cieszą się one sporym zainteresowaniem diagnostów, którzy uczestniczą w nich i nabywają kolejne umiejętności i wiedzę w swoich specjalizacjach.
Dodatkowym powodem popularności tych inicjatyw jest możliwość obcowania z najnowszymi modelami ultrasonografów, które są dostarczane przez renomowanych producentów takich jak ESAOTE. KOSMED wspiera szkoły diagnostyki obrazowej najnowszymi aparatami USG tego producenta, co poprawia świadomość lekarzy w zakresie najnowszych rozwiązań i osiągnięć w dziedzinie rozwoju ultrasonografów.
Na Polskim rynku cena aparatu USG nie jest kluczowym czynnikiem determinującym jego zakup
To jeden z największych mitów dotyczących rzeczywistości polskiego rynku medycznego. Oczywiście istnieje segment rynku aparatów USG, gdzie cena ultrasonografu stanowi jeden z głównych składników konkurencyjności. Niemniej w Polsce rynek sprzętu do diagnostyki obrazowej dojrzewa co powoduje, że do głosu dochodzą inne czynniki niż wyłącznie cena aparatu USG. Coraz większą rolę odgrywa specyfikacja techniczna, a także możliwości rozbudowy ultrasonografu o dodatkowe moduły diagnostyczne.
Przyczyny wzrostu świadomości, który obserwujemy są coraz wyższe potrzeby diagnostyczne, jakie występują w polskich placówkach medycznych. Ultrasonografy mogą wykonywać coraz większą liczbę zadań ze względu na rozwój technologiczny. Dostrzegają to również placówki medyczne, które zdecydowanie wolą nabyć aparat USG o wyższych możliwościach, który jest w stanie wykonywać swoje zadania przez dłuższy okres czasu.
Podsumowanie – czego nauczyliśmy się przez 30 lat pracy z polską służbą zdrowia?
Podsumowując, trzydzieści lata pracy z polską służbą zdrowia to setki spotkań, rozmów i doświadczeń. Dzięki nim z każdym kolejnym rokiem coraz lepiej rozumiemy potrzeby polskiej służby zdrowia nie tylko w zakresie konkretnych potrzeb zakupowych, ale także specyfiki wykonywania diagnostyki obrazowej w polskich warunkach klinicznych. Pozwala to nam na proponowanie możliwie kompleksowych rozwiązań diagnostycznych w postaci ultrasonografów, rezonansów magnetycznych (aparatów MRI), dostosowanych do oczekiwań polskich lekarzy.
Mamy nadzieję, że przez kolejne trzydzieści lat (a mamy nadzieję, ze nawet dłużej) będziemy służyć polskim lekarzom i dostarczać im możliwie najlepsze i dopasowane rozwiązania kliniczne, które będą wzmacniać możliwości diagnostyczne w polskich placówkach medycznych.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Nowoczesny, bezhelowy rezonans magnetyczny Philips MR 5300 1.5T w Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w Śremie – Ekologiczna Innowacja zrealizowana przez KOSMED - 6 listopada 2024
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024