Aparat usg w procesie diagnozowania chorób mięśniowo – szkieletowych
Ultrasonografia to nieinwazyjna metoda obrazowania diagnostycznego używania dla dokonania oceny stanu układu mięśniowo-szkieletowego (MSK). Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ta technologia jest rzetelną metodą pozwalającą na postawienie odpowiedniej diagnozy co odgrywa znaczącą rolę w procesie monitorowania przebiegu choroby, dokonania oceny zmian oraz ustalenia przebiegu terapii przy użyciu aparatu usg.
Jako dynamiczny obszar nauki, ultrasonografia pozwala operatorowi na zobaczenie wybranego obszaru w czasie rzeczywistym. Z uwagi na różnorodność rozwiązań systemowych badania mogą być przeprowadzane w warunkach klinicznych, szpitalnych, a nawet na boisku sportowym zapewniając kompletny zestaw informacji dotyczących pojawiających się problemów układu mięśniowo- szkieletowego.
Ta metoda obrazowania jest dobrze tolerowana przez pacjentów. Użytkownicy mogą mieć bezpośredni kontakt z pacjentem poprzez odpowiednie informowanie go o szczegółach dotyczących leczenia.
Zastosowanie kliniczne aparatów usg
Istnieje wiele zastosowań dla ultrasonografii w odniesieniu do układu mięśniowo-szkieletowego, i na potrzeby tego artykułu podzielono je na główne segmenty takie jak reumatologia, leczenie bólu, medycyna sportowa czy fizjoterapia.
Reumatologia
Kliniczny status pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) jest powiązany ze stopniem zagęszczenia mazi stawowej oraz występowania wysięków. Wykrycie zapalenia mazi stawowej może być trudne z uwagi na fakt iż niezapalne stany mogą imitować cechy zapalenia artretycznego. Typowe cechy takie jak erozja kości mogą również nie być widoczne we wczesnych stadiach choroby. Użycie ultradźwięków na etapie diagnozowania pacjenta może być zatem pomocne w zminimalizowaniu wpływu tych czynników co pozwoli diagnoście na ustalenie jaki rodzaj leczenia będzie dla pacjenta najbardziej skuteczny.
Najczęstsze choroby reumatoidalne gdzie swoje zastosowanie mogą mieć ultradźwięki to:
- Zapalenie mazi stawowej
- Występowanie erozji
- Łuszczycowe zapalenie stawów
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Chondrokalcynoza
- Zapalenie naczyń
- Entezopatia i zapalenie torebki stawowej
Leczenie bólu
Ultrasonograf wykorzystywany do blokowania nerwów ma za zadanie ułatwić lekarzowi uwidocznienie nawet małych nerwów w czasie rzeczywistym. Zaawansowane technologie takie jak wzmocnienie obrazowania igły, szerokie pole obrazowania, elastografia czy głowice o wysokiej częstotliwości pozwalają na przeprowadzenie całej klinicznej procedury z pewnością wyboru odpowiedniej struktury co skutkuje wysokim wskaźnikiem skuteczności w zmniejszeniu stopnia odczuwanego przez pacjenta bólu.
Medycyna sportowa i fizjoterapia
Trzy obszary gdzie sportowcy zwykle odczuwają ból i najczęściej odnoszą kontuzje to ścięgna, mięśnie i kości. Z uwagi na to, że takie urazy mogą pojawić się bezpośrednio na boisku i wymagać natychmiastowej pomocy, ESAOTE stworzyło przenośne i zaawansowane ultrasonografy odpowiadające wszelkim potrzebom.
Szybkie badanie usg na miejscu powstania urazu pozwala lekarzowi na postawienie rzetelnej diagnozy. Taka natychmiastowa ocena sytuacji pozwala sportowcom na osiąganie jeszcze lepszych wyników i skrócenie procesów rekonwalescencji, a także redukuje koszty spowodowane przez zbędne badania i sposoby leczenia.
Zaawansowane technologie aparatów usg
Obrazowanie ultrasonograficzne nieustannie ewoluuje w celu tworzenia narzędzia, które będzie korzystne zarówno dla użytkownika jak i dla pacjenta. Jest to istotne by podkreślić niektóre nowe kluczowe technologie i powody dla których skupiono się na ich rozwoju.
Wzmocnienie obrazowania igły
Rozumiejąc jak kluczowe dla lekarzy jest posiadanie narzędzi, które będą ich wspierały i prowadziły ich poprzez cały proces badania USG oraz dawały im większą pewność w prowadzonych czynnościach, ESAOTE udoskonaliło technologię która zwiększa widoczność igły poprzez połączenie dedykowanej kompozycji obrazu w trybie B-Mode z właściwym przetwarzaniem oraz sterowaniem obrazem.
Obrazowanie panoramiczne (VPan)
Technologia VPan w utrasonografie pozwala operatorowi na zobaczenie powiększonego obrazu danego obszaru zainteresowania. Ta opcja w połączeniu z nieograniczoną odległością badania czyni tą technologię idealną do badania dużych uszkodzeń.
Elastografia (ElaXto)
Technologia elastografii ElaXto stosowana w aparatach usg uwidacznia miękkie i twarde struktury dostarczając tym samym informację o elastyczności tkanek znajdujących się w obszarze zainteresowania. Jest to proste i szybkie badanie które zapewnia pacjentowi komfort oraz pozwala na uniknięcie zbędnych i powierzchownych palpacji w obszarze badania.
Mikro przepływy (microV)
Dzięki modułowi microV istnieje możliwość wyświetlenia na ekranie ultrasonografu przepływów o bardzo niskiej prędkości przepływu z filtrowaniem szumów powiązanych ze strukturami hipoechogenicznymi, co pozwala na zaprezentowanie informacji powiązanych z przepływami które nie są wykrywalne przy pomocy standardowej techniki Dopplerowskiej.
Korzyści kliniczne wykorzystania aparatu usg
- Niesamowite narzędzie do diagnostyki i opieki nad pacjentem
- Rzetelna i nieinwazyjna technologia
- Dokładność podczas procedur interwencyjnych wykonywanych w czasie rzeczywistym
- Zwiększony komfort pacjenta
- Usprawniony przepływ pracy i odczucia pacjenta
- Redukcja kosztów oraz dobry zwrot z inwestycji.
Podsumowanie – jaki aparat usg dla fizjoterapeuty wybrać?
W zależności od naszych możliwości budżetowych – warto zastanowić się nad wyborem ultrasonografu, możliwie jak najwyższej klasy diagnostycznej. Naturalnym wyborem może być aparat usg mobliny, który poza szerokimi możliwościami klinicznymi, zapewni także mobilność i elastyczność w procesie badania pacjentów. Jednym z przykładów takich urządzeń są aparaty MyLab Sigma i MyLab Omega – niedawne nowości marki Esaote, o których pisaliśmy w jednym z naszych wpisów.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Nowoczesne Technologie w Diagnostyce Endometriozy – Fusion Imaging i Virtual Navigator - 17 grudnia 2024
- Nowoczesny, bezhelowy rezonans magnetyczny Philips MR 5300 1.5T w Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w Śremie – Ekologiczna Innowacja zrealizowana przez KOSMED - 6 listopada 2024
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024