aparat mri cena

Pierwsza instalacja rezonansu magnetycznego G-Scan w Polsce

Stało się! Po raz pierwszy na polskiej ziemi staje jeden z najnowocześniejszych rezonansów magnetycznych świata. Aparat MRI G-Scan jest instalowany w miejscowości Głuchołazy, tuż przy granicy polsko – czeskiej. Wiele miesięcy przygotowań i konsultacji, zaowocowało umiejscowieniem w Polsce nowoczesnego rezonansu magnetycznego, pozwalającego na badanie układu mięśniowo szkieletowego nie tylko w  pozycji poziomej ale również w  pozycji pionowej pod naturalnym obciążeniem. Unikalne na rynku rozwiązanie zmiany pozycji pacjenta jest szczególnie ważne przy skutecznej diagnozie patologii, których obraz może ulec zmianie ze względu na postawy ciała i pozycji, jak np. ból w dole pleców.

Precedensowa instalacja rezonansu magnetycznego w Polsce

Do instalacji tego rezonansu magnetycznego KOSMED oraz ośrodek w Głuchołazach przygotowywali się wiele miesięcy. Projekt zakładał nie tylko instalację sprzętu, ale także przystosowanie pomieszczenia diagnostycznego. Przed instalacją w pomieszczeniu  przeznaczonym do instalacji rezonansu magnetycznego wykonywano pomiary stabilności pola magnetycznego. Przed wprowadzeniem magnesu do pomieszczenia inżynierowie budują wolnostojącą klatkę Farradaya, która dzięki swoim właściwością i zastosowanym w niej rozwiązaniom nie wymaga dodatkowej adaptacji budowlanej. Sam zabieg przetransportowania magnesu rezonansu magnetycznego do wnętrza budynku wymagał kilkugodzinnych przygotowań, jest to również niebagatelne przedsięwzięcie logistyczne a cała operacja instalacji to proces, na który składa się wiele elementów i etapów i przy którym pracują doświadczeni inżynierowie.

Cieszymy się z tego niezwykłego na polskim rynku wydarzenia, jakim jest instalacja rezonansu magnetycznego G-Scan, który umożliwia wykonywanie badań pod naturalnym obciążeniem w ośrodku w Głuchołazach, nie będziemy już musieli odsyłać pacjentów którzy zgłaszają się do naszej firmy z zapytaniem gdzie takie badanie mogą wykonać do innych krajów jak Austria  – komentują przedstawiciele KOSMED, odpowiedzialni za wdrożenie projektu.  Polska była jednym w niewielu krajów w tej części Europy w którym brakowało tego typu rezonansu magnetycznego, G-scan daje możliwość diagnozy schorzeń, których nie widząc wbadaniu wykonanym  w tradycyjnym MRI – dodają.

Aparat MRI G-Scan w Głuchołazach po instalacji przez instalatorów i przeprowadzaniu odbioru i szkoleń w  niedługim czasie zostanie udostępniony dla pacjentów potrzebujących diagnostyki przy pomocy rezonansu magnetycznego.

Co wyróżnia rezonans magnetyczny G-Scan?

G-Scan to rewolucyjny w swojej klasie aparat MRI, który dzięki zastosowanym technologiom zwiększa trafność i dokładność diagnozy w obszarze badań układu mięśniowo – szkieletowego. Opracowanie tego rezonansu magnetycznego są skutkiem wieloletnich doświadczeń Esaote w dziedzinie technologii diagnostyki schorzeń mięśni i kości. Dzięki innowacyjnemu podejściu do wykonania projektu, aparat oferuje unikalną możliwość diagnostyki również w pozycji stojącej – pod naturalnym obciążeniem ciała pacjenta. Dzięki zastosowaniu tej funkcjonalności uzyskuje się wyraźniejszy widok na takie schorzenia jak: niestabilność kręgosłupa, patologie zwyrodnieniowe w kręgosłupie, patologie kostno – stawowe (szczególnie obecne w Medycynie Sportowej) czy zmiany łękotki i rzepki kolanowej.

Cechą charakterystyczną rezonansu magnetycznego G-scan jest unikalny mechanizm obrotu magnesu. Może być on obracany z pozycji poziomej do pionowej. Dzięki temu umożliwia się obrazowanie pod wpływem grawitacji zmian fizjologicznych. Dzięki możliwości dynamicznego obrotu obrazowanie można wykonać nie tylko w pozycji stojącej lub leżącej, ale każdej w zakresie od zera do dziewięćdziesięciu stopni. Dynamiczny obrót jest płynny dzięki specjalnemu, mechanizmowi hydraulicznemu.

Dzięki swojej otwartej budowie aparat mri G-Scan pozwala także na uniknięcie powszechnego wśród pacjentów uczucia klaustrofobii i dyskomfortu związanego z długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji w zamknięciu. Całość uzupełnia zestaw dedykowanych poduszek zapewniających poczucie komfortu, lepsze ułożenie pacjenta oraz pozycjonowanie.

aparat mri cena

Cały zestaw jest bardzo energooszczędny i mało wymagający od strony adaptacji pomieszczenia. Zużycie energii kształtuje się na poziomie niższym niż 5kw (jest to ilość porównywalna do zużycia energii przez przeciętny czajnik elektryczny), a minimalna powierzchnia konieczna do wykonania instalacji wynosi 23 m2. Co najważniejsze system nie posiada żadnych specjalistycznych wymagań, za wyjątkiem utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo klatka Faradaya wykorzystuje istniejące oświetlenie i klimatyzację, co drastycznie zmniejsza koszt instalacji takiego urządzenia.

Czy rezonans magnetyczny G-Scan to kolejny krok w rozwoju rezonansów magnetycznych w Polsce?

Z pewnością instalacja rezonansu magnetycznego G-Scan w Głuchołazach jest dużym krokiem w drodze do wprowadzania najwyższej jakości technologii diagnostycznych w Polsce. KOSMED wierzy, że jest to pierwszy krok do propagacji rozwiązania diagnostycznego jakie oferuje rezonans magnetyczny G-scan marki Esaote na terytorium naszego kraju.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+