wydajność ultrasonografów

Zaawansowanie technologiczne ultrasonografu, a jego wydajność czyli jak szybki może być aparat USG?

Koronawirus i zjawiska z nim związane uczą nas zadawania pytań o kondycję publicznej służby zdrowia. Problemem poza brakiem odpowiedniej liczby personelu i zaplecza materiałowego jak bumerang wraca temat wyposażenia klinik w dostateczną liczbę wysokiej jakości sprzętu. Problem dotyczy także diagnostyki obrazowej, w tym ultrasonografów. Czy zakup zaawansowanego technicznie aparatu USG poprawia wydajność diagnostyczną placówki? Zapraszamy do rozważań w naszym dzisiejszym artykule.

Wydajność aparatu USG – jak ją mierzyć?

 

Mierzenie wydajności aparatu USG to zagadnienie do którego można podejść w różny sposób. Jednym z nich jest z pewnością próba zmierzenia liczby zabiegów wykonywanych w określonej jednostce czasu. Oceniając w ten sposób przepustowość diagnostyczną ultrasonografów jesteśmy w stanie określić wymagania dotyczące wydajności ultrasonografu, a co za tym idzie szybkości diagnostyki, uzyskiwanej przy jego pomocy.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę możliwości technologiczne, jakie niesie za sobą nowoczesny ultrasonograf należy także pamiętać o zdolności ultrasonografów do wykonywania więcej niż jednego badania jednocześnie. To również przewaga technologiczna, którą oferują aparaty USG klasy wyższej jak np. te oferowane przez markę ESAOTE.

 

Wpływ rozwoju technologii ultrasonograficznych, a wydajność ultrasonografów

 

Współczesne technologie diagnostyczne i ultrasonograficzne pozwalają na znaczącą poprawę wydajności aparatów USG. Producenci poza samą szybkością działania jednostek ultrasonograficznych intensywnie pracują nad dokładnością i jakością obrazowania diagnostycznego w nowoczesnych ultrasonografach. Producenci aparatów USG stopniowo dążą do coraz większej doskonałości swoich urządzeń, co przekłada się na ich wyższą wydajność.

Jest ona generowana przede wszystkim poprzez funkcjonalności optymalizujące czas pracy aparatu USG. Najnowsze ultrasonografy od ESATOE, są wyposażone w system szybkiego startu, który pozwala na podjęcie badania ultrasonograficznego już w ciągu kilkunastu sekund od zainicjowania uruchomienia. Pozwala to na skrócenie cyklu pracy ultrasonografu a co za tym idzie wykonanie w skali makro znacznie większej liczby badań.

 

Jaki aparat USG wybrać pod kątem wydajnej pracy w placówce klinicznej?

 

To jedno z często zadawanych pytań w kontekście wyboru aparatu USG. W tym wypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ składa się z wielu wymiarów. Po pierwsze należy zacząć od rzetelnej analizy dotyczącej realnej wydajności, jakiej oczekujemy od aparat USG. W uzyskaniu tej informacji pomoże sprawdzenie liczby badań dziennie wykonywanych przy pomocy ultrasonografów w danej klinice. Po sprawdzeniu tej liczby jesteśmy w stanie stwierdzić jak bardzo obciążony jest ultrasonograf w danej klinice. Jednocześnie to badanie powinno nam odpowiedzieć na pytanie czy wymagana jest w tym obszarze optymalizacja.

Jednocześnie ważnym kryterium wyboru powinno być stwierdzenie, dotyczące mobilności i finalnej konfiguracji aparatu USG, który będzie instalowany w obrębie danej kliniki. Przykładowo w sytuacji, gdzie wymagana jest wysoka mobilność aparatu USG, który będzie wykorzystywany w różnych lokalizacjach z pewnością warto rozpatrzeć zakup ultrasonografu mobilnego, który będzie pozbawiony ograniczeń w zakresie przemieszczania się pomiędzy np. pomieszczeniami oddziałowymi. To istotny argument, który musi być wzięty pod uwagę w kontekście pytania o wydajność ultrasonografu.

Drugim czynnikiem jest z pewnością finalna konfiguracja aparatu USG. Wyposażenie ultrasonografu we wszystkie niezbędne aplikacje ultrasonograficzne, pozwala na zoptymalizowanie sposoby pracy ultrasonografu w odniesieniu do aktualnych potrzeb ultrasonograficznych. W ten sposób optymalizujemy nie tylko samą wydajność ultrasonografu ale także cenę aparatu USG, która bezpośrednio powinna odzwierciedlać nasze potrzeby kliniczne i diagnostyczne.

 

Podsumowanie – czy zaawansowany technologicznie aparat USG może być jednocześnie wydajnym narzędziem diagnostycznym?

 

Podsumowując, wydajność aparatu USG jest wprost proporcjonalna do jego zaawansowania technologicznego. Współczesne ultrasonografy, oferują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania diagnostyczne, umożliwiające szybkie przeprowadzanie badań zarówno w wymiarze mikro (takiej jak krótki czas startu aparatu USG) jak i makro (szybka praca jednostki ultrasonograficznej usprawniająca wykonywanie badania na większej liczbie pacjentów)

Aparaty USG marki ESAOTE są tworzone zarówno z naciskiem na wprowadzanie kolejnych, innowacyjnych rozwiązań diagnostycznych, jak również z uwagą na optymalizację czasu badania oraz jego efektywności. To powoduje, że z każdą kolejną generacją ultrasonografów, ESAOTE jest w stanie sprawiać, że aparaty USG są szybsze i dokładniejsze w wykonywaniu diagnostyki obrazowej – co przekłada się na ich ogólną efektywność. W poszukiwaniu szybkich i efektywnych aparatów USG zapraszamy do zapoznania się z ofertą ultrasonografów, prezentowaną przez polskiego dystrybutora ESAOTE – firmę KOSMED.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+