USG w ocenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego – ultrasonograf dla ortopedy, fizjoterapeuty, reumatologa
Ultrasonografia jest nieinwazyjną technologią obrazowania wykorzystywaną do oceny układu mięśniowo-szkieletowego (MSK). Coraz więcej dowodów wskazuje, że technologia ta jest wiarygodną metodą ustalania dokładnej diagnozy, odgrywa ważną rolę w monitorowaniu chorób, ocenie uszkodzeń, leczeniu a nawet rehabilitacji.
Jako badanie dynamiczne, ultradźwięki pozwalają użytkownikowi zobaczyć obszar docelowy w czasie rzeczywistym. Dzięki istniejącym kompaktowym rozwiązaniom systemowym, badanie może być przeprowadzone w klinice, szpitalu, gabinecie fizjoterapeuty a nawet na boisku sportowym, zapewniając pełną informację zwrotną dla wielu problemów MSK. Przenośny aparat USG jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pracy w kilku miejscach.
Badanie przy pomocy aparatu USG jest dobrze akceptowane przez pacjentów. Użytkownicy mają możliwość bezpośredniej interakcji z pacjentami poprzez edukację pacjentów i wyjaśnianie szczegółów leczenia.
Zastosowania kliniczne – ultrasonograf dla ortopedii w zależności od specjalizacji
Ponieważ w badaniach układu mięśniowo-szkieletowego (MSK) znajduje się wiele zastosowań ultradźwięków, zidentyfikowaliśmy główne segmenty, którymi są
- Reumatologia
- leczenie bólu
- medycyna sportowa
- fizjoterapia
Reumatologia a aparat usg
Stan kliniczny pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) jest związany ze stopniem zgrubienia i wysięku maziowego. Wykrycie zapalenia stawów może być trudne, a stan zapalny może naśladować cechy zapalnego zapalenia stawów. Typowe cechy, takie jak nadżerki kostne mogą również nie być obecne we wczesnym stadium. Zastosowanie diagnostyki z zastosowaniem aparatu USG w ocenie pacjenta może zatem pomóc w przezwyciężeniu niektórych z tych problemów, pozwalając użytkownikowi na ustalenie najbardziej odpowiedniego leczenia dla pacjenta.
Najczęstszymi chorobami reumatologicznymi, w przypadku których stosuje się ocenę przez badanie aparatem USG, są choroby reumatoidalne:
- Zapalenie jamy ustnej
- Erozja kostna
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Zapalenie stawów wywołane przez kryształy hydroksyapatytu
- Zapalenie naczyń
- Zapalenie kaletki
Zastosowanie aparatu USG w leczeniu bólu
Ultrasonografia jest metodą wykorzystywaną w diagnostyce i terapeutycznych blokadach nerwów. Umożliwia wizualizację małych nerwów w czasie rzeczywistym bez konieczności stosowania innych komponentów.
Zaawansowane technologie, takie jak wzmocnienie igły, szerokie pole widzenia, elastografia i głowice wysokiej częstotliwości ( jak 19MHz, 22MHz czy też 24MHz w przypadku aparatów USG firmy ESAOTE, która jest lidem wysokich częstotliwości) pozwalają użytkownikom na pewne wykonywanie zabiegów klinicznych, co przekłada się na wysoki wskaźnik skuteczności w uśmierzaniu bólu pacjenta.
Aparat USG dla fizjoterapeuty i Aparat USG dla Medycyny sportowej
Trzy obszary, w których sportowcy mają tendencję do częstego występowania urazów to ścięgna, mięśnie i kości. Ponieważ kontuzje te mogą zdarzyć się na boisku i wymagają natychmiastowej reakcji w związku z dotkliwością urazu, firma Esaote opracowała przenośne i zarazem bardzo zaawansowane systemy klasy Premium, aby sprostać tej potrzebie.
Szybkie skanowanie na miejscu umożliwia użytkownikowi ustalenie wiarygodnej diagnozy. Ocena ta poprawia wydajność i regenerację sportowców oraz zmniejsza koszty spowodowane niepotrzebnymi badaniami i zabiegami.
Zaawansowane technologie w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG
Obrazowanie ultradźwiękowe stale się rozwija w celu stworzenia narzędzi, które przyniosą korzyści użytkownikowi i pacjentowi. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na niektóre z nowych kluczowych technologii i uzasadnienie ich rozwoju.
Moduł do wizualizacji igły biopsyjnej w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG
Zdając sobie sprawę, jak ważne dla klinicystów jest posiadanie narzędzi wspomagających i prowadzących ich przez proces ultradźwiękowy oraz zwiększających ich zaufanie, Esaote opracował technologię, która zwiększa jasność igły poprzez połączenie dedykowanej kompozycji obrazu w standardowym trybie B z odpowiednio przetworzonym i sterowanym obrazem.
Obrazowanie panoramiczne w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG
Technologia obrazowania panoramicznego VPan pozwala użytkownikowi zobaczyć poszerzony widok interesującego obszaru. Ta cecha w połączeniu z nieograniczoną długością rejestracji sprawia, że technologia ta jest idealna do oceny dużych zmian chorobowych.
Elastografia w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG
Technologia Elaxto podkreśla miękkie i twarde struktury zapewniające elastyczność tkanek w obszarze docelowym. Jest to proste i szybkie badanie, które poprawia komfort pacjenta oraz pozwala uniknąć niepotrzebnego powierzchownego badania palpacyjnego obszaru docelowego. Jest to doskonałe narzędzie do diagnostyki, a w szczególności do obserwacji zmian u pacjentów.
Technologia wykrywania wolnych przepływów w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG
microV wykrywa małe i wolne przepływy bez zakłóceń w trybie B (brak hałasu związanego ze strukturami hiperechogenicznymi), aby przedstawić informacje związane z przepływami, które nie są wykrywalne przy użyciu standardowych technik dopplerowskich.
Korzyści kliniczne płynące z zastosowania badań wykonywanych ultrasonografem dla reumatologii, badań mięśniowo-szkieletowych, czy też zastosowania aparatu USG w przypadku fizjoterapii
- Niesamowite narzędzie do diagnostyki i obserwacji pacjentów.
- Niezawodna i nieinwazyjna technologia.
- Dokładność podczas procedur interwencyjnych dzięki obrazowaniu w czasie rzeczywistym.
- Większy komfort pacjenta.
- Lepszy przepływ pracy i większa przepustowość pacjentów
- Redukcja kosztów i dobry zwrot z inwestycji.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024