USG w ocenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego – ultrasonograf dla ortopedy, fizjoterapeuty, reumatologa

Ultrasonografia jest nieinwazyjną technologią obrazowania wykorzystywaną do oceny układu mięśniowo-szkieletowego (MSK). Coraz więcej dowodów wskazuje, że technologia ta jest wiarygodną metodą ustalania dokładnej diagnozy, odgrywa ważną rolę w monitorowaniu chorób, ocenie uszkodzeń,  leczeniu a nawet rehabilitacji.

Jako badanie dynamiczne, ultradźwięki pozwalają użytkownikowi zobaczyć obszar docelowy w czasie rzeczywistym. Dzięki istniejącym kompaktowym rozwiązaniom systemowym, badanie może być przeprowadzone w klinice, szpitalu, gabinecie fizjoterapeuty a nawet na boisku sportowym, zapewniając pełną informację zwrotną dla wielu problemów MSK.  Przenośny aparat USG jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pracy w kilku miejscach.

Badanie przy pomocy aparatu USG jest dobrze akceptowane przez pacjentów. Użytkownicy mają możliwość bezpośredniej interakcji z pacjentami poprzez edukację pacjentów i wyjaśnianie szczegółów leczenia.

Zastosowania kliniczne – ultrasonograf dla ortopedii w zależności od specjalizacji

Ponieważ w badaniach układu mięśniowo-szkieletowego (MSK) znajduje się wiele zastosowań ultradźwięków, zidentyfikowaliśmy główne segmenty, którymi są

 • Reumatologia
 • leczenie bólu
 • medycyna sportowa
 • fizjoterapia

Reumatologia a aparat usg

Stan kliniczny pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) jest związany ze stopniem zgrubienia i wysięku maziowego. Wykrycie zapalenia stawów może być trudne, a stan zapalny może naśladować cechy zapalnego zapalenia stawów. Typowe cechy, takie jak nadżerki kostne mogą również nie być obecne we wczesnym stadium. Zastosowanie diagnostyki z zastosowaniem aparatu USG w ocenie pacjenta może zatem pomóc w przezwyciężeniu niektórych z tych problemów, pozwalając użytkownikowi na ustalenie najbardziej odpowiedniego leczenia dla pacjenta.

Najczęstszymi chorobami reumatologicznymi, w przypadku których stosuje się ocenę przez badanie aparatem USG, są choroby reumatoidalne:

 • Zapalenie jamy ustnej
 • Erozja kostna
 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów
 • Zapalenie stawów wywołane przez kryształy hydroksyapatytu
 • Zapalenie naczyń
 • Zapalenie kaletki

Zastosowanie aparatu USG w leczeniu bólu

Ultrasonografia jest metodą wykorzystywaną w diagnostyce i terapeutycznych blokadach nerwów. Umożliwia wizualizację małych nerwów w czasie rzeczywistym bez konieczności stosowania innych komponentów.

Zaawansowane technologie, takie jak wzmocnienie igły, szerokie pole widzenia, elastografia i głowice wysokiej częstotliwości ( jak 19MHz, 22MHz czy też 24MHz w przypadku aparatów USG firmy ESAOTE, która jest lidem wysokich częstotliwości) pozwalają użytkownikom na pewne wykonywanie zabiegów klinicznych, co przekłada się na wysoki wskaźnik skuteczności w uśmierzaniu bólu pacjenta.

Aparat USG dla fizjoterapeuty i Aparat USG dla Medycyny sportowej

Trzy obszary, w których sportowcy mają tendencję do częstego występowania urazów to ścięgna, mięśnie i kości. Ponieważ kontuzje te mogą zdarzyć się na boisku i wymagają natychmiastowej reakcji w związku z dotkliwością urazu, firma  Esaote opracowała przenośne i zarazem bardzo zaawansowane systemy klasy Premium, aby sprostać tej potrzebie.

Szybkie skanowanie na miejscu umożliwia użytkownikowi ustalenie wiarygodnej diagnozy. Ocena ta poprawia wydajność i regenerację sportowców oraz zmniejsza koszty spowodowane niepotrzebnymi badaniami i zabiegami.

Zaawansowane technologie w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG

Obrazowanie ultradźwiękowe stale się rozwija w celu stworzenia narzędzi, które przyniosą korzyści użytkownikowi i pacjentowi. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na niektóre z nowych kluczowych technologii i uzasadnienie ich rozwoju.

Moduł do wizualizacji igły biopsyjnej w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG

Zdając sobie sprawę, jak ważne dla klinicystów jest posiadanie narzędzi wspomagających i prowadzących ich przez proces ultradźwiękowy oraz zwiększających ich zaufanie, Esaote opracował technologię, która zwiększa jasność igły poprzez połączenie dedykowanej kompozycji obrazu w standardowym trybie B z odpowiednio przetworzonym i sterowanym obrazem.

aparat usg cena

Obrazowanie panoramiczne w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG

Technologia obrazowania panoramicznego VPan pozwala użytkownikowi zobaczyć poszerzony widok interesującego obszaru. Ta cecha w połączeniu z nieograniczoną długością rejestracji sprawia, że technologia ta jest idealna do oceny dużych zmian chorobowych.

aparat usg dla fizjoterapeuty

Elastografia w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG

 Technologia Elaxto podkreśla miękkie i twarde struktury zapewniające elastyczność tkanek w obszarze  docelowym. Jest to proste i szybkie badanie, które poprawia  komfort pacjenta oraz pozwala uniknąć niepotrzebnego powierzchownego badania palpacyjnego obszaru docelowego. Jest to doskonałe narzędzie do diagnostyki, a w szczególności do obserwacji zmian u pacjentów.

aparat usg dla reumatologa

Technologia wykrywania wolnych przepływów w przenośnych aparatach USG oraz stacjonarnych aparatach USG

microV wykrywa małe i wolne przepływy bez zakłóceń w trybie B (brak hałasu związanego ze strukturami hiperechogenicznymi), aby przedstawić  informacje związane z przepływami, które nie są wykrywalne przy użyciu standardowych technik dopplerowskich.

aparat usg dla fizjoterapeuty

Korzyści kliniczne płynące z zastosowania badań wykonywanych ultrasonografem dla reumatologii, badań mięśniowo-szkieletowych, czy też zastosowania aparatu  USG w przypadku fizjoterapii

 • Niesamowite narzędzie do diagnostyki i obserwacji pacjentów.
 • Niezawodna i nieinwazyjna technologia.
 • Dokładność podczas procedur interwencyjnych dzięki obrazowaniu w czasie rzeczywistym.
 • Większy komfort pacjenta.
 • Lepszy przepływ pracy i większa przepustowość pacjentów
 • Redukcja kosztów i dobry zwrot z inwestycji.
Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+