Ultrasonograf specyfikacja – kiedy oraz jak analizować szczegółowe możliwości aparatu USG?
Gdy podejmujemy decyzję o zakupie aparatu USG często nasze kryteria początkowe ograniczają się do typu ultrasonografu oraz rodzaju głowic ultrasonograficznych, które potrzebne są do danej specjalizacji medycznej. Z pozoru producenci aparatów USG proponują ultrasonografy o podobnej specyfikacji i klasie obrazowania. Jednak jak to zwykle bywa, różnice tkwią w szczegółach. Te drobne subtelności determinują istotne różnice jakościowe pomiędzy poszczególnymi modelami ultrasonografów.
Ultrasonograf specyfikacja – na jakie cechy szczególne aparatu USG warto zwrócić uwagę?
Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy stwierdzić czym tak naprawdę jest współczesny ultrasonograf. Jest to przede wszystkim zaawansowany technicznie komputer posiadający dedykowane oprogramowanie służące do badań w zakresie diagnostyki obrazowej. Obecnie największe znaczenie, które ma wpływ na specyfikację ultrasonografu są podzespoły użyte do zbudowania ultrasonografu takie jak procesor graficzny, który jest odpowiedzialny za renderowanie obrazu przekazanego przez głowicę ultrasonograficzną.
Markowe ultrasonografy w tym zakresie bardzo często współpracują z renomowanymi dostawcami podzespołów, które następnie stanowią o sile specyfikacji technicznej danego modelu aparatu USG. Idealnym przykładem jest kooperacja ESAOTE z marką AMD, która dostarcza najnowszym ultrasonografom takim jak MyLab 9 Platform swoje platformy procesorów graficznych.
Jak rozróżnić specyfikację ultrasonografu znajdującego się w wyższej klasie marek od tych, które znajdują się w markach budżetowych?
Bardzo często budżetowi producenci aparatów USG i marki azjatyckie starają się rozszerzać możliwości swoich modeli aparatów USG o funkcjonalności, które mają stanowić o wyżej klasie danego modelu. Najczęściej te rozszerzenia dotyczą oprogramowania ultrasonograficznego i zdarza się, że nie stanowią wartości dodanej do samej głównej funkcji aparatu USG jaką jest generowanie wysokiej jakości obrazowania.
Z drugiej strony cena aparatu USG wysokiej klasy wynika w większości z jakości użytych podzespołów, a także jakości oprogramowania ultrasonograficznego. Łącząc to z pewnym i długim okresem gwarancyjnym otrzymujemy wysokiej jakości produkty, które mogą długo i skutecznie służyć jako sprzęt medyczny do diagnostyki obrazowej. Biorąc pod uwagę długi okres użytkowania aparatu USG w Polsce (przeciętnie jest to osiem lat) warto zastanowić się nad zakupem markowego ultrasonografu, ze względu na jego pewniejszą i lepszą jakościowo specyfikację techniczną.
Dlaczego ultrasonografy z tą samą specyfikacją techniczną posiadają często różne ceny reprezentując różne marki?
Często gry porównujemy ultrasonografy, które są prezentowane jako te, które występują w podobnym segmencie klas powstaje pytanie w jaki sposób skutecznie porównać takie aparaty USG? Odpowiedzi na to pytanie można udzielić na dwa sposoby. Pierwszą i najbardziej obiektywną metodą jest samodzielny test aparatu USG. Renomowani dystrybutorzy ultrasonografów umożliwiają wykonanie bezpłatnej instalacji testowej wybranego przez siebie ultrasonografu, co umożliwia realne sprawdzenie specyfikacji aparatu USG w praktyce.
Drugą jest bezpośrednie porównanie techniczne kilku modeli ultrasonografów, które spełniają nasze pierwotne wymagania. Większość renomowanych dystrybutorów markowych ultrasonografów dobrze zna rynek sprzętu medycznego w Polsce. W momencie analizy ofertowej przedstawiciele danej marki są w stanie podać najbardziej konkurencyjne modele względem wybranego przez nas ultrasonografu od innych producentów.
Podsumowanie – ultrasonograf specyfikacja – czy jest ona ważna w procesie zakupu aparatu USG?
Pozornie wydaje się, że specyfikacja techniczna ultrasonografu ma drugorzędne znaczenie w procesie wyboru ultrasonografu. Osoby zajmujące się zakupami ultrasonografu biorą pod uwagę często dopasowanie do wybranej specjalizacji medycznej, dostępne głowice ultrasonograficzne oraz cenę wybranego aparatu USG. Jednak w znaczącej liczbie przypadków szczegółowa specyfikacja aparatów USG jest pomijana w tym procesie, lub podawana jedynie powierzchownej analizie, wynikającej z nadesłanej oferty na zakup aparatu USG.
Zachęcamy do szczegółowej analizy specyfikacji ultrasonografu, na etapie ofertowania. Wielokrotnie zdarza się szczególnie w markach budżetowych, że dany podzespół spełnia jedynie część rzeczywistych wymagań, które są standardem w danym segmencie cenowym, a jego słabość maskowana jest większą liczbą nie zawsze potrzebnych funkcjonalności w zakresie oprogramowania ultrasonograficznego. W takiej sytuacji mimo, że optycznie „kupujemy więcej ultrasonografu w ultrasonografie” to nie otrzymujemy w ten sposób aparatu USG o wyższej jakości lub parametrach technicznych.
Większość takich wątpliwości może zweryfikować bezpłatna instalacja testowa aparatu USG, gdzie niezobowiązująco możemy zbadać praktyczne możliwości danego ultrasonografu. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, którą oferuje większość markowych producentów aparatów USG.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024