Ultrasonograf – do czego służy? W jakich specjalizacjach klinicznych można wykorzystać aparat USG?
Ultrasonografia jako diagnostyka obrazowa na stale gości jako codzienne narzędzie diagnostyczne w wielu specjalizacjach medycznych. W jaki sposób można wykorzystać aparat USG w codziennej pracy lekarzy i czym różnią się aparaty USG dla określonych specjalizacji medycznych? Czy warto w każdym przypadku kupować aparat USG wysokiej klasy? Zapraszamy do lektury!
Aparat USG – do czego służy w diagnostyce ogólnej? Zastosowania ultrasonografu
Jednym z najczęstszych i najbardziej powszechnym przypadkiem zastosowania diagnostyki obrazowej jest diagnostyka ogólna zlecana np. przez lekarza internistę. Ultrasonograf posiada szereg możliwości ułatwiających postawienie trafnej diagnozy już na bardzo wczesnym stadium choroby lub potrafi równie wcześnie wykluczyć określone hipotezy. Badanie USG jest także często zlecane szczególnie gdy podejrzewane schorzenie lub problem diagnostyczny dotyczy jamy brzusznej – USG jamy brzusznej jest najczęściej zlecanym badaniem przy pomocy ultrasonografu.
Aparat USG często stosuje się także nie tylko w diagnostyce chorób, ale jest to także podstawowe narzędzie stosowane na przykład w prowadzeniu ciąży. Przy pomocy diagnostyki obrazowej jamy brzusznej pacjentki lekarz jest w stanie określić prawidłowy rozwój płodu, a także stwierdzić w którym momencie ciąży znajduje się pacjentka. Tego typu, powszechne zastosowania diagnostyki obrazowej czynią aparat USG jednym z najpotrzebniejszych urządzeń w każdej placówce medycznej oraz szpitalu.
Ultrasonograf – do czego służy w konkretnych specjalizacjach medycznych?
W każdej specjalizacji klinicznej aparat USG służy do diagnostyki obrazowej, jednak jej przedmiot bywa zupełnie inny. I tak na przykład kardiolog będzie zainteresowany zarówno pracą przepływów przy pomocy dopplera, ale również obrazowaniem organów takich jak serce, a z kolei ginekolog będzie potrzebował przede wszystkim dokładnego obrazowania przy pomocy głowicy waginalnej. Inne zastosowanie będzie również wymagane dla fizjoterapeuty, który będzie badał przede wszystkim kondycję układu kostnego i mięśniowego pacjenta.
Każda specjalizacja wymagająca diagnostyki obrazowej będzie zgłaszała zupełnie inne wymagania w stosunku do aparatu USG. Jednak istnieją również wspólne czynniki, takie jak wysoka jakość obrazowania czy możliwość podłączenia więcej niż jednej głowicy ultrasonograficznej. Te i wiele innych kwestii pozostaje wspólne dla większości specjalizacji, które wymagają diagnostyki obrazowej.
Aparat USG dla specjalisty – czym różnią się poszczególne wersje ultrasonografów?
W wypadku określonych specjalizacji poza wspomnianym wcześniej położnictwie i interną aparaty USG z powodzeniem służą w praktycznie większości linii diagnostycznych, dzięki swoim funkcjonalnościom, które dopasowane są do poszczególnych specjalizacji klinicznych. Dopasowanie to uzyskuje się poprzez przygotowanie danego ultrasonografu poprzez instalację specjalistycznego oprogramowania, które umożliwia świadczenie usług diagnostycznych w danej specjalności, a także odpowiedniego zestawu głowic ultrasonograficznych.
I tak na przykład w ginekologii stosuje się specjalistyczną głowicę waginalną oraz oprogramowanie pozwalające na uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazowania, które jest istotne w kontekście diagnostyki ginekologicznej. Z kolei w diagnostyce kardiologicznej potrzebny jest specjalistyczny doppler, a także głowice usg wysokiej częstotliwości, które wspomagają uzyskanie prawidłowej diagnostyki w tym obszarze.
W jaki sposób wybrać ultrasonograf, który będzie służył przez długie lata
To jedno z trudniejszych pytań, z którym borykają się wszyscy, poszukujący idealnego sprzętu do diagnostyki obrazowej. Jak wspominaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach, przeciętny czas użytkowania aparatu USG w Polsce to 8 lat więc można domniemywać, że większość użytkowników oczekuje od swoich ultrasonografów długowieczności. Dodatkowo wraz z rozwojem technologii oczekujemy nie tylko długiego okresu bezproblemowego działania, ale także aktualności technologicznej ultrasonografów.
W związku z powyższym kluczowi producenci aparatów USG tacy jak ESAOTE, nie inwestują jedynie w technologie zwiększające trwałość ultrasonografów, ale także zmieniają podejście do aparatu USG jako urządzenia. Obecnie ultrasonograf przestał być zamkniętym urządzeniem, a stał się otwartą platformą diagnostyczną, która umożliwia jej aktualizację oraz rozbudowę o nowe rozwiązania diagnostyczne w formie aplikacji ultrasonograficznych. To rozwiązanie pozwala na zachowanie pełnej otwartości urządzenia na nowe rozwiązania diagnostyczne nawet kilka lat po zakupie.
Podsumowanie – ultrasonograf – do czego służy? W jaki sposób wykorzystywać aparat USG?
Podsumowując, zastosowanie aparatu USG jako kluczowego elementu procesu diagnostyki obrazowej w każdej klinice i placówce medycznej. Jednocześnie pozwala na codzienną pracę w większości specjalizacji medycznych, definiując wielokrotnie ścieżkę leczenia lub prowadzenia danego przypadku medycznego. Ultrasonograf to także centrum obiektywnych informacji na temat stanu pacjenta i rozwoju danego przypadku medycznego.
W związku z powyższym zakup aparatu USG powinien być przemyślanym i skoncentrowanym na jakości obrazowania przedsięwzięciem w większości specjalizacji medycznych. Ultrasonograf w większości specjalizacji powinien cechować się wysoką prędkością działania, a także możliwościami wygenerowania obrazu wysokiej jakości. Kolejnym ważną cechą, o której warto wspomnieć jest możliwość uzyskania szerokiego wsparcia producenta, co powoduje, że dokonując zakupu aparatu USG, który ma służyć przez długie lata, warto zdecydować się na renomowanego producenta ultrasonografów takiego jak Esaote.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024