zakup ultrasonografu

Ultrasonograf cena – z czego składa się koszt zakupu aparatu USG?

Wielokrotnie spotykamy się podczas naszej pracy z pytaniami dotyczącymi ceny ultrasonografu. Klienci, którzy kupują aparat USG po raz pierwszy często nie mają wiedzy w jaki sposób ustala się cenę ultrasonografu. W dzisiejszym artykule postaramy się pokazać w jaki sposób konfiguruje się aparat USG, co wpływa na jego końcową cenę i dlaczego dopiero po wykonaniu analizy potrzeb można podać jego finalną cenę. Zapraszamy do lektury

Ultrasonograf cena, która wynika z analizy potrzeb

 

Najważniejszym czynnikiem, który buduje cenę ultrasonografu jest to do czego będzie po zakupie wykorzystywany. Aparat USG, którego główną rolą będzie diagnostyka ogólna będzie zazwyczaj tańszy niż jego odpowiednik przygotowany np. do pracy w kardiologii. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie najważniejszą kwestią przy planowaniu zakupu aparatu USG będzie prawidłowa analiza potrzeb.

O tym w jaki sposób przygotować się do zakupu ultrasonografu wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu. Jednak kluczowe jest, aby dobrze się do takiego zakupu przygotować, aby nabywany ultrasonograf spełnił nasze wszystkie oczekiwania za akceptowalną cenę.

 

Cena aparatu USG to nie tylko sprzęt, ale też konfiguracja oprogramowania diagnostycznego

 

Filozofia konstrukcji i projektowania współczesnych aparatów USG znacząco zmieniła się z biegiem lat. Obecnie ultrasonografy to raczej centra aplikacji diagnostycznych, niż urządzenia pracujące w jednej specyfikacji przez cały okres swojego użytkowania. Obecnie, w momencie zakupu aparatu USG posiadamy wybór dotyczący rodzaju i ilości potrzebnego oprogramowania diagnostycznego, co w prostej linii przekłada się na możliwość uelastycznienia ceny samego ultrasonografu.

Przykładowo, jeżeli potrzebujemy zaawansowanego oprogramowania do kardiologii, a mamy ograniczony budżet możemy w momencie zakupu zdecydować się na jedynie podstawową specyfikację. Z czasem (nawet po roku lub dwóch) będziemy w stanie nabyć dodatkowe aplikacje bez konieczności ingerencji w architekturę ultrasonografu. To wygodne i elastyczne rozwiązanie zapewniające komfort użytkowania aparatu USG przez całą jego planowaną długość cyklu użytkowania.

 

Cenę ultrasonografu stanowi nie tylko sama jednostka centralna, ale także głowice ultrasonograficzne

 

Pomijając wspomniane wyżej elementy takie jak oprogramowanie ultrasonograficzne oraz akcesoria do aparatów USG, istotnym składnikiem ceny ultrasonografu są głowice do aparatu USG. W większości przypadków prezentowane w internecie lub katalogach ofertowych cenniki ultrasonografu dotyczą zestawu składającego się z aparatu USG z jedną głowicą ultrasonograficzną – najczęściej standardową głowicą liniową. To powoduje, że wraz z koniecznością dostosowania aparatu USG do określonych potrzeb klinicznych specyfikację oferty ultrasonografu należy rozszerzyć do większej gamy głowic usg.

wyprzedaż rocznika aparatów USG

Zakres cenowy głowic jest wprost zależny od specjalizacji klinicznej. Im bardziej specyficzne rozwiązania lub potrzeby, tym finalna wycena aparatu USG z głowicą specjalistyczną może być zauważalnie wyższa. Oczywiście cena głowic nie spowoduje, że finalny koszt zakupu aparatu USG zmieni się w sposób diametralny, niemniej warto mieć ten czynnik na swojej uwadze.

 

Dlaczego jeden model aparatu USG może mieć wiele różnych cen?

 

To częste pytanie, które zadają nam Klienci w trakcie procesu konfiguracji ultrasonografu. Cena pierwotna, widoczna w cennikach bardzo często odbiega od tej, która jest wynikiem konfiguracji aparatu USG. Wynika to przede wszystkim z dużej liczby zależności pomiędzy wspomnianym wyżej wyposażeniem standardowym ultrasonografu, a wszelkimi dodatkami i elementami opcjonalnymi, w które można taki aparat USG doposażyć. Często, w zależności od specyfiki danej specjalizacji klinicznej ingerencja w wyposażenie standardowe ultrasonografu jest bardzo głęboka i sprowadza się do wprowadzenia dużej liczby modyfikacji do standardowego wyposażenia aparatu USG.

Dodatkowo rożne ceny mogą dotyczyć aparatów USG z różnych roczników. Często podczas wyprzedaży rocznika ultrasonografów, gotowe aparaty USG w specyfikacji np. pod kardiologię są sprzedawane w niższej cenie niż podobnie skonfigurowany ultrasonograf z aktualnego roku modelowego. Warto brać to pod uwagę, gdyż zakup takiego aparatu USG może być dużą okazją do nabycia ultrasonografu w bardzo korzystnej cenie.

 

Podsumowanie – jak szybko można ustalić końcową cenę aparatu USG?

 

Podsumowując, końcowa cena aparatu USG nie jest parametrem stałym i często jest zależna od wielu czynników. Powoduje to, że pozornie ten sam model ultrasonografu może posiadać różną cenę zakupu na przykład w zależności od wybranej specjalizacji klinicznej. Dodatkowo konfiguracja aparatu USG w określony zestaw głowic lub aplikacji ultrasonograficznych, również może mieć istotny wpływ na końcową cenę aparatu USG. Nie bez znaczenia pozostają także akcesoria oraz kwestie związane z wyborem sposobu finansowania zakupu ultrasonografu.

Aby możliwie szybko poznać realną cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za ultrasonograf w określonej specyfikacji warto skontaktować się z dystrybutorem aparatów USG w celu wykonania wspomnianej wyżej analizy potrzeb. Na jej podstawie dedykowany doradca przygotowuje konfigurację będącą jak najbliżej potrzeb Klienta. Tego typu ultrasonograf po wykonaniu finalnej specyfikacji będzie stanowił wyznacznik dotyczący zbliżonej do rzeczywistości finalnej ceny ultrasonografu w praktyce rynkowej. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się z możliwościami konfiguracji aparatów USG marki ESAOTE.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+