Nowe cewki do rezonansów magnetycznych firmy Esaote – w tym cewka i pakiet do badań głowy!
Aby sprostać oczekiwaniu najbardziej wymagających użytkowników firma Esaote cały czas unowocześnia swoje aparaty MRI, zarówno jeśli chodzi o oprogramowanie jak również możliwości rozbudowy o nowe elementy sprzętowe – np. nowe cewki. Dzięki temu portfolio firmy stale ewoluuję, jeszcze bardziej zwiększając komfort badań przy użyciu rezonansu magnetycznego i ich jakość.
Takie aktualizacje i opcje rozbudowy dostępne są w specjalnych pakietach o nazwie EVOlution, których aktualne wydanie numerowane jest liczbą 17. W poniższym tekście opiszemy nowe cewki, które firma Esaote wprowadziła jeszcze w poprzedniej odsłonie pakietu – EVO’16. Oprócz nowych cewek pakiet ten wyposażony był w szereg nowych, szybszych sekwencji, co sprawiało w sumie, że urządzenia marki Esaote stały się jeszcze lepszym narzędziem diagnostycznym o zwiększonej produktywności.
Najistotniejsza zmianą, wprowadzoną po przeszło 20-letnim doświadczeniu w systemach MRI dedykowanych do obrazowania układu mięśniowo-szkieletowego, była możliwość obrazowania głowy. Był to owoc połączenia nowych aplikacji klinicznych, technologii eXP stosowanej w rezonansach firmy Esaote oraz całkowicie nowej 4-kanałowej cewki. Tymczasem poszerzył się zakres możliwych do wykonania badań, dzięki czemu możliwe stało się zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych od stóp do głowy. Dedykowane systemy MRI stały się w związku z tym jeszcze bardziej efektywne i opłacalne.
Według aktualnych statystyk, badania głowy stanowią ok. 30% wszystkich aplikacji klinicznych MRI. Dzięki możliwości rozbudowy rezonansu o pakiet obrazowania głowy, posiadacze taki aparatów mogą liczyć na szybszy zwrot inwestycji dzięki zwiększeniu się liczby możliwych do wykonania badań.
Pakiet do obrazowania głowy.
W skład pakietu, który umożliwia obrazowanie głowy wchodzi:
-
nowa 4-kanałowa cewka do badań głowy
-
Licencja software umożliwiająca obrazowanie głowy
-
nowe dedykowane naramienniki do stabilizacji pacjenta podczas badania
-
nowy adapter do podłączenia cewki
-
nowa, bardziej funkcjonalna poduszka pacjenta
-
nowe oprogramowanie w wersji EVOlution 16.1
4-kanałowa cewka do badania głowy wykorzystuje technologię wielokanałowom zapewniającą najwyższą jakość obrazowania przy odpowiednim współczynniku sygnału do szumu i jednorodności pola. Przemyślana konstrukcja cewki zawiera mechanizm przesuwny ułatwiający pozycjonowanie głowy pacjenta w jej wnętrzu.
Cewka cztero – kanałowa do bania głowy.
Cewka do głowy może być wykorzystana zarówno z systemem G-Scan jak i S-Scan. W przypadku zastosowania w aparacie G-Scan Brio, umożliwia diagnozowanie specyficznych i rzadkich schorzeń takich jak zespół Arnolda-Chiariego (malformacja Arnolda-Chiariego, ang. Arnold-Chiari malformation, Chiari malformation, ACM, CM) – malformacja mózgowia polegająca na przemieszczeniu struktur tyłomózgowia do kanału kręgowego. – Wikipedia). W przypadku tego schorzenia wykonanie badania pod naturalnym obciążeniem zdecydowanie ułatwia prawidłową diagnozę.
Pozycjonowanie pacjenta w badaniu głowy
Pozycjonowanie pacjenta podczas badania głowy w pozycji „pod obciążeniem”
Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia kliniczne pozyskane dzięki dostępnemu w EVO’16 pakiecie do badania głowy:
Opisany wyżej pakiet zawiera standardowe sekwencje, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do badań screeningowych mózgu w przypadku takich zaburzeń jak: bóle głowy, demencja, zanik kory mózgowej lub urazy. Nie jest jednak możliwe wykonywanie badań opartych na DWI (obrazowanie zależne od dyfuzji) i Angiografii (np. TOF) dlatego pewne schorzenia, takie jak udar, nie mogą być diagnozowane.
Oprócz cewki do badania głowy, firma Esaote wprowadziła wraz z EVO’16 inne cewki, szczególnie przydatne w badaniach dużych pacjentów. Do tych cewek zaliczamy:
Nowa 3-kanałowa cewka do badania ramion do aparatu mri.
Nowa, 3-kanałowa cewka do ramion, została opracowana aby poprawić komfort wykonywania badań szczególnie w przypadku dużych pacjentów. Zapewnia jeszcze lepszą jakość obrazowania. Nowe mechanizmy mocujące i ergonomiczny kształt gwarantują wyższy komfort dla pacjenta, a dla operatora – łatwiejsze pozycjonowanie.
Cewka 3-kanałowa do badania ramion i jej umiejscowienie podczas badania aparatem mri.
Dzięki technologii wielokanałowej oraz zachowaniu jednorodności pola w całym obszarze zainteresowania, nowa cewka gwarantuje wysoką jakość otrzymywanych obrazów. Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia kliniczne otrzymane dzięki zastosowaniu opisanej cewki:
Nowa cewka elastyczna XL do kręgosłupa lędźwiowego (dla aparatu S-Scan)
Cewka ta została wprowadzona najpierw dla systemu G-Scan Brio. W efekcie znakomitego przyjęcia tej cewki przez użytkowników MRI, wraz z pakietom EVO’16 stała się też dostępna dla konfiguracji aparatu S-Scan. Została zaprojektowania w celu lepszego dopasowania do pacjentów otyłych podczas badania kręgosłupa lędźwiowego. Składa się z 2 elastycznych, którymi można objąć miednicę w przypadku szczególnie otyłych pacjentów.
Poniżej zdjęcia kręgosłupa lędźwiowego uzyskane dzięki cewce elastycznej w aparacie S-Scan:
Pozostałe zalety pakietu EVOlution.
Tak jak wspominaliśmy na początku tego wpisu, pakiety sygnowane wspólną nazwą „EVOlution” to nie tylko opcjonalne wyposażenie jak opisane wyżej cewki, ale w dużej mierze również oprogramowanie, które cały czas wyznacza nowy poziom standardów w obrazowaniu MRI. W odsłonie EVO’16 użytkownicy rezonansów Esaote otrzymali szereg udogodnień zwłaszcza związanych z poprawą przebiegu badań i jeszcze lepszym zarządzaniem akwizycją w trybie 3D. W szczególności:
- możliwość kompresji sekwencji dynamicznych przy użyciu sekwencji 2D Hyce Streaming co pozwoliło na łatwe zarchiwizowanie na nośnikach np. DVD
- możliwość wysyłania do systemu PACS obrazów zarchiwizowanych przy użyciu 2D Hyce Streaming jako unikatowej sekwencji, która pozwoli na odtworzenie ich z systemu PACS w formie dynamicznej
- nowe narzędzia do zarządzania importem poszczególnych warstw pomiędzy trybem 2D i 3D
Podsumowanie
Program EVOlution stworzony przez firmę Esaote wystartował w 2013 roku. Kiedy w 2016 roku światło dzienne ujrzała wersją EVO’16 był to kolejny krok w dziedzinie dedykowanych rezonansów magnetycznych. W sposób istotny wzrosła wydajność wszystkich modeli produkowanych przez Esaote rezonansów. Najnowsza odsłona – wersja EVO’17 również przynosi wiele nowych rozwiązań, z pewnością opiszemy je na naszym blogu!
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024