Nowe cewki do rezonansów magnetycznych firmy Esaote – w tym cewka i pakiet do badań głowy!

Aby sprostać oczekiwaniu najbardziej wymagających użytkowników firma Esaote cały czas unowocześnia swoje aparaty MRI, zarówno jeśli chodzi o oprogramowanie jak również możliwości rozbudowy o nowe elementy sprzętowe – np. nowe cewki. Dzięki temu portfolio firmy stale ewoluuję, jeszcze bardziej zwiększając komfort badań przy użyciu rezonansu magnetycznego i ich jakość.

Takie aktualizacje i opcje rozbudowy dostępne są w specjalnych pakietach o nazwie EVOlution, których aktualne wydanie numerowane jest liczbą 17. W poniższym tekście opiszemy nowe cewki, które firma Esaote wprowadziła jeszcze w poprzedniej odsłonie pakietu – EVO’16. Oprócz nowych cewek pakiet ten wyposażony był w szereg nowych, szybszych sekwencji, co sprawiało w sumie, że urządzenia marki Esaote stały się jeszcze lepszym narzędziem diagnostycznym o zwiększonej produktywności.

Najistotniejsza zmianą, wprowadzoną po przeszło 20-letnim doświadczeniu w systemach MRI dedykowanych do obrazowania układu mięśniowo-szkieletowego, była możliwość obrazowania głowy. Był to owoc połączenia nowych aplikacji klinicznych, technologii eXP stosowanej w rezonansach firmy Esaote oraz całkowicie nowej 4-kanałowej cewki.  Tymczasem poszerzył się zakres możliwych do wykonania badań, dzięki czemu możliwe stało się zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych od stóp do głowy. Dedykowane systemy MRI stały się w związku z tym jeszcze bardziej efektywne i opłacalne.

Według aktualnych statystyk, badania głowy stanowią ok. 30% wszystkich aplikacji klinicznych MRI. Dzięki możliwości rozbudowy rezonansu o pakiet obrazowania głowy, posiadacze taki aparatów mogą liczyć na szybszy zwrot inwestycji dzięki zwiększeniu się liczby możliwych do wykonania badań.

Pakiet do obrazowania głowy.

W skład pakietu, który umożliwia obrazowanie głowy wchodzi:

  • nowa 4-kanałowa cewka do badań głowy

  • Licencja software umożliwiająca obrazowanie głowy

  • nowe dedykowane naramienniki do stabilizacji pacjenta podczas badania

  • nowy adapter do podłączenia cewki

  • nowa, bardziej funkcjonalna poduszka pacjenta

  • nowe oprogramowanie w wersji EVOlution 16.1

4-kanałowa cewka do badania głowy wykorzystuje technologię wielokanałowom zapewniającą najwyższą jakość obrazowania przy odpowiednim współczynniku sygnału do szumu i jednorodności pola. Przemyślana konstrukcja cewki zawiera mechanizm przesuwny ułatwiający pozycjonowanie głowy pacjenta w jej wnętrzu.

aparat mri cena

Cewka cztero – kanałowa do bania głowy.

Cewka do głowy może być wykorzystana zarówno z systemem G-Scan jak i S-Scan. W przypadku zastosowania w aparacie G-Scan Brio, umożliwia diagnozowanie specyficznych i rzadkich schorzeń takich jak zespół Arnolda-Chiariego (malformacja Arnolda-Chiariego, ang. Arnold-Chiari malformation, Chiari malformation, ACM, CM) – malformacja mózgowia polegająca na przemieszczeniu struktur tyłomózgowia do kanału kręgowego. – Wikipedia). W przypadku tego schorzenia wykonanie badania pod naturalnym obciążeniem zdecydowanie ułatwia prawidłową diagnozę.

aparat mri cena

Pozycjonowanie pacjenta w badaniu głowy

aparat mri

Pozycjonowanie pacjenta podczas badania głowy w pozycji „pod obciążeniem”

Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia kliniczne pozyskane dzięki dostępnemu w EVO’16 pakiecie do badania głowy:

aparat mri cena

rezonans magnetyczny cena

aparat mri cena

Opisany wyżej pakiet zawiera standardowe sekwencje, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do badań screeningowych mózgu w przypadku takich zaburzeń jak: bóle głowy, demencja, zanik kory mózgowej lub urazy. Nie jest jednak możliwe wykonywanie badań opartych na DWI (obrazowanie zależne od dyfuzji) i Angiografii (np. TOF) dlatego pewne schorzenia, takie jak udar, nie mogą być diagnozowane.

Oprócz cewki do badania głowy, firma Esaote wprowadziła wraz z EVO’16 inne cewki, szczególnie przydatne w badaniach dużych pacjentów. Do tych cewek zaliczamy:

Nowa 3-kanałowa cewka do badania ramion do aparatu mri.

Nowa, 3-kanałowa cewka do ramion, została opracowana aby poprawić komfort wykonywania badań szczególnie w przypadku dużych pacjentów. Zapewnia jeszcze lepszą jakość obrazowania. Nowe mechanizmy mocujące i ergonomiczny kształt gwarantują wyższy komfort dla pacjenta, a dla operatora – łatwiejsze pozycjonowanie.

aparat mri cena

Cewka 3-kanałowa do badania ramion i jej umiejscowienie podczas badania aparatem mri.

Dzięki technologii wielokanałowej oraz zachowaniu jednorodności pola w całym obszarze zainteresowania, nowa cewka gwarantuje wysoką jakość otrzymywanych obrazów. Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia kliniczne otrzymane dzięki zastosowaniu opisanej cewki:

aparat mri cena

 

Nowa cewka elastyczna XL do kręgosłupa lędźwiowego (dla aparatu S-Scan)

Cewka ta została wprowadzona najpierw dla systemu G-Scan Brio. W efekcie znakomitego przyjęcia tej cewki przez użytkowników MRI, wraz z pakietom EVO’16 stała się też dostępna dla konfiguracji aparatu S-Scan. Została zaprojektowania w celu lepszego dopasowania do pacjentów otyłych podczas badania kręgosłupa lędźwiowego. Składa się z 2 elastycznych, którymi można objąć miednicę w przypadku szczególnie otyłych pacjentów.

Poniżej zdjęcia kręgosłupa lędźwiowego uzyskane dzięki cewce elastycznej w aparacie S-Scan:

aparat mri cena

Pozostałe zalety pakietu EVOlution.

Tak jak wspominaliśmy na początku tego wpisu, pakiety sygnowane wspólną nazwą „EVOlution” to nie tylko opcjonalne wyposażenie jak opisane wyżej cewki, ale w dużej mierze również oprogramowanie, które cały czas wyznacza nowy poziom standardów w obrazowaniu MRI. W odsłonie EVO’16 użytkownicy rezonansów Esaote otrzymali szereg udogodnień zwłaszcza związanych z poprawą przebiegu badań i jeszcze lepszym zarządzaniem akwizycją w trybie 3D. W szczególności:

  • możliwość kompresji sekwencji dynamicznych przy użyciu sekwencji 2D Hyce Streaming co pozwoliło na łatwe zarchiwizowanie na nośnikach np. DVD
  • możliwość wysyłania do systemu PACS obrazów zarchiwizowanych przy użyciu 2D Hyce Streaming jako unikatowej sekwencji, która pozwoli na odtworzenie ich z systemu PACS w formie dynamicznej
  • nowe narzędzia do zarządzania importem poszczególnych warstw pomiędzy trybem 2D i 3D

Podsumowanie

Program EVOlution stworzony przez firmę Esaote wystartował w 2013 roku. Kiedy w 2016 roku światło dzienne ujrzała wersją EVO’16 był to kolejny krok w dziedzinie dedykowanych rezonansów magnetycznych. W sposób istotny wzrosła wydajność wszystkich modeli produkowanych przez Esaote rezonansów. Najnowsza odsłona – wersja EVO’17 również przynosi wiele nowych rozwiązań, z pewnością opiszemy je na naszym blogu!

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+