mobilny ultrasonograf

Najważniejsze cechy przenośnego ultrasonografu, które należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie

Rynek ultrasonografów w Polsce intensywnie się rozwija. Dzięki temu zjawisko mamy możliwość wyboru zarówno pomiędzy aparatami USG klasy premium, poprzez urządzenia średniej klasy, aż to ultrasonografów budżetowych. Tak szerokie możliwości wyboru powodują także konfudację w obszarze właściwych wyborów pomiędzy aparatami USG. W dzisiejszym artykule postaramy się odnaleźć cechy idealnego ultrasonografu przenośnego, które należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o jego zakupie. Zapraszamy do lektury!

 

Przenośny ultrasonograf – czym różni się od swojego stacjonarnego odpowiednika?

 

Główne różnice pomiędzy przenośnym a stacjonarnym ultrasonografem zawierają się przede wszystkim w możliwościach technicznych oraz rozmiarach. Priorytetem w konstrukcji przenośnych aparatów USG jest ich ergonomia i miniaturyzacja, tak by dostosować taki ultrasonograf do trudnych warunków obrazowania oraz wysokiej mobilności. Wydajność podzespołów jest dostosowana do możliwości w obszarze miniaturyzacji. W tym segmencie również występuje podział ultrasonografów na poszczególne klasy cenowe – mamy wiec wydajne aparaty USG typu high-end jak również te budżetowe.

 

Specyfikacja techniczna przenośnego ultrasonografu – ważna w kontekście długoplanowego użytkowania

 

Wydaje się, że specyfikacja techniczna przenośnego aparatu USG to coś oczywistego, niemniej w kontekście mobilnego ultrasonografu ma szczególne znaczenie. Ze względu na konieczność miniaturyzacji kluczowych podzespołów, mobilny aparat USG stanowi pewnego rodzaju kompromis pomiędzy wydajnością sprzętu, a rozmiar i ergonomię użytkowania. Można to idealnie porównać od komputerów stacjonarnych i laptopów. Laptop będzie konstruowany głównie w oparciu o efektywność podzespołów w sytuacji miniaturyzacji, a komputer stacjonarny będzie nastawiony głównie na wysoką wydajność sprzętu. Należy mieć to na uwadze i analizować specyfikację techniczną mobilnego ultrasonografu, zwracając uwagę między innymi na procesor graficzny, odpowiedzialny za renderowanie obrazu ultrasonograficznego.

 

Aplikacje ultrasonograficzne i możliwość dopasowania specyfikacji pod konkretną specjalizację medyczną

 

Od momentu pojawienia się ultrasonografów opartych o współczesną koncepcję technologiczną, aparat USG stał się platformą aplikacji ultrasonograficznych, której dopasowanie do konkretnych potrzeb klinicznych opiera się na dwóch czynnikach – głowicach ultrasonograficznych oraz właśnie dedykowanemu oprogramowaniu do aparatu USG. W wypadku przenośnych ultrasonografów aplikacje specjalistyczne są szczególnie kluczowe na przykład ze względu na intuicyjność i szybkość ich wykorzystywania.

Wygoda użytkowania aplikacji ultrasonograficznych w kontekście trudnych warunków diagnostycznych (a w takich często wykorzystywany jest przenośny aparat USG) może mieć wpływ na ogólną wydajność diagnostyczną, a co za tym idzie efektywność badania ultrasonograficznego. W praktyce można sprawdzić to na przykład poprzez wykonanie bezpłatnej, testowej instalacji ultrasonografu przenośnego w klinice, która będzie go wykorzystywała. Przez kilka dni lekarze diagności będą mogli sprawdzić ultrasonograf przenośny w praktyce i wyciągnąć odpowiednie wnioski z jego użytkowania.

 

Akcesoria do ultrasonografu przenośnego – podwyższające możliwości skutecznej pracy

 

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę w kontekście zakupu ultrasonografu przenośnego jest oferta akcesoriów ultrasonograficznych. Z pozoru jest to kwestia pomijalna – ze względu na możliwość odłożenia takich zakupów w czasie, niemniej kompletność oferty w obszarze akcesoriów do ultrasonografu przenośnego może być kluczowa w kontekście rozwoju zastosowania danego ultrasonografu. Możliwość diagnostyki w modelu aparatu USG stacjonarnego dzięki wózkowi jezdnemu czy poprawa możliwości transportowych, dzięki zastosowaniu dedykowanych walizek lub pokrowców – to tylko jedne z kilku przykładów, które można przedstawić by udowodnić tezę, że akcesoria ultrasonograficzne w kontekście zakupu mobilnego aparatu USG mogą mieć olbrzymie znaczenie.

 

Marka oraz warunki gwarancyjne ultrasonografu przenośnego

Jedną z kluczowych kwestii dotyczących zakupu ultrasonografu, w tym aparatu USG przenośnego jest jego marka. Biorąc pod uwagę silną dywersyfikację rynku, coraz trudniej jest wybrać właściwe rozwiązanie w tej dziedzinie. Jedną z kluczowych wartości, która zawsze będzie wskaźnikiem, który pomoże w wyborze jakościowego aparatu USG przenośnego jest jego marka. Przenośne ultrasonografy pojawiły się na rynku znacznie później niż stacjonarni odpowiednicy, co przekłada się na krótsze doświadczenia poszczególnych producentów w produkcji tego typu ultrasonografu.

Rozwiązaniem jest wybór renomowanej marki, posiadającej szerokie doświadczenia w produkcji ultrasonografów dedykowanym różnym specjalizacjom medycznym, które jednocześnie przekładają się na kompetencje w dziedzinie produkcji aparatów USG przenośnych. Do takich marek należy na przykład ESAOTE. W portfolio tej marki znajduje się pięć ultrasonografów przenośnych różnych klas i zastosowań. Marka rozwija swoje portfolio bardzo dynamicznie, czego dowodem jest premiera dwóch ultrasonografów mobilnych w 2019 roku – MyLab Omega oraz MyLab Sigma. Dowodzi to, że w oczach producenta ultrasonografy przenośne są jedną z ważniejszych elementów oferty w obszarze diagnostyki obrazowej.

 

Podsumowanie – na jakie cechy należy zwrócić uwagę decydując się na zakup ultrasonografu przenośnego?

 

Podsumowując, we współczesnym świecie aparatów USG, wybór właściwego ultrasonografu przenośnego nie jest łatwym zadaniem. Wiele marek, konfiguracji oraz możliwości personalizacji aparatu USG powoduje, że taki zakup staje się coraz bardziej skomplikowany. Co zatem jest najważniejsze w kontekście nabycia ultrasonografu przenośnego? Z pewnością należy zawracać uwagę na pochodzenie sprzętu, oraz renomę marki, z którą mamy do czynienia. Jest to pierwszy czynnik, który pozwala nam na rezygnację z przenośnych ultrasonografów niewiadomego pochodzenia, w procesie wyboru idealnego przenośnego aparatu USG.

Jednocześnie należy zawsze zwracać uwagę na specyfikację techniczną oraz jakość podzespołów, jaka jest stosowana w aparatach USG przenośnych. Sposób użytkowania takiego ultrasonografu determinuje konieczność posiadania wyższej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz zużycie, które w warunkach klinicznych może być bardzo zróżnicowane. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertę przenośnych ultrasonografów marki ESAOTE tutaj.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+