Jak zaplanować zakup aparatu USG i nie przepłacić?
Zakup ultrasonografu wiąże się z odpowiedzeniem sobie na szereg pytań pozwalających dokonać odpowiedniego wyboru i dać poczucie satysfakcji z dobrze podjętej decyzji. Powyższe sformułowanie jest oczywistością, lecz jak kupić dobry aparat USG wziąwszy pod uwagę fakt że często kwota jaką trzeba przeznaczyć na zakup nie jest mała, a zobowiązania finansowe rozkładają się na kilka lat. Czy zwrot z inwestycji, jaką niewątpliwie jest zakup aparatu USG bądź echokardiografu, jest opłacalny i czy przyniesie zysk.
Aparat usg nowy czy używany? Jaki ultrasonograf wybrać?
Pierwszą rzeczą nad którą należy się zastanowić gdy planujemy zakup aparatu usg to czy kupić ultrasonograf nowy czy używany. W pierwszym przypadku istnieje możliwość indywidualnego skonfigurowania aparatu USG pod potrzeby użytkownika. Jeżeli lekarz wykonuje badania tarczycy lub piersi wykorzystując do tego aparat USG – na pewno nie zakupi oprogramowania do badań kardiologicznych gdyż nie ma to żadnego uzasadnienia praktycznego a moduł taki podnosi parametr jakim jest cena aparatu USG. W propozycjach ofert ultrasonografów, najczęściej są do wyboru następujące aplikacje wbudowane w aparat usg:
- Ginekologiczno- położnicze
- Kardiologiczne
- Brzuszne
- Mięśniowo- szkieletowe
- Urologiczne
- Naczyniowe
- Małe narządy
- Przezczaszkowe
- Piersi
- Neonatalne
- Tarczyca
Już na tej podstawie można dokonać pierwszej selekcji, i przejść do kolejnego kroku w procesie jakim jest zakup aparatu usg.
Wybór głowic do ultrasonografu
Czynnikiem mającym ogromy wpływ na cenę ultrasonografu podczas zakupu aparatu usg, jest wybór odpowiedniej głowicy. Producenci oferują bardzo szeroką gamę głowic do swoich produktów i wybór wcale nie jest taki oczywisty. Nie będę opisywać, każdego z typu głowic oferowanych na rynku, bo to temat na zupełnie inny wpis. Dla każdej z wyszczególnionych wyżej aplikacji można zaproponować po kilka głowic i w konsekwencji każda z nich może okazać się niezbędna – ale czy na pewno? Postaramy się pokrótce przedstawić niezbędny zestaw głowic do niektórych aplikacji.
Badania ginekologiczno- położnicze:
- Głowica convex
- Głowica endowaginalna
- Głowica liniowa
Badania kardiologiczne:
- Głowica sektorowa (dla dorosłych lub dzieci)
- Głowica liniowa
Badania radiologiczne:
- Głowica convex
- Głowica liniowa
- Ewentualnie głowica endowaginalna
- Ewentualnie głowica mikrokonweksowa
Badania naczyniowe:
- Głowica liniowa (jedna lub dwie sztuki o różnych pasmach częstotliwości)
Powyżej są zawarte tylko niektóre aplikacje wraz z wykazem niezbędnych kompletów głowic w jakie należało by się zaopatrzyć kupując ultrasonograf.
Konfiguracja, a cena aparatu usg – jaka jest realna cena ultrasonografu?
Należy wiedzieć, że wyposażenie aparatu USG w większą liczbę głowic podniesie jego cenę, a zastosowanie głowic specjalistycznych np. przezprzełykowej kardiologicznej może podnieść cenę gotowego systemu nawet o 100.000,00 zł. Moduły dodatkowe to kolejny temat, o którym można by napisać książkę, lecz nie „taki diabeł straszny…”. Na podstawie wcześniejszych kryteriów można już dosyć precyzyjnie określić swoje potrzeby.
Wiodący producenci ultrasonografów (m.in. Esaote) dają możliwość dostosowania wyposażenia aparatu nawet w najdrobniejszych szczegółach. Moduły takie, można zakupić od razu podczas nabywania aparatu lub dokupić je po jakimś czasie użytkowania, w miarę nabywania nowych umiejętności, poznawania własnych potrzeb lub uzyskiwania większego przychodu, który można zainwestować w rozwój własnej praktyki. Taki sposób postępowania spowoduje pewność wyboru najodpowiedniejszego oprogramowania, zadowolenia z ceny oraz możliwości rozwoju w przyszłości bez konieczności zakupu nowego urządzenia, tylko doposażenie aktualnie posiadanego.
Im ultrasonograf wyższej klasy, tym nie tylko zyskuje na jakości obrazowania, lecz dodatkowo daje możliwość rozwoju o większą liczbę modułów. Takie opcje jak możliwość wykonania fuzji obrazu, czyli możliwości wyświetlenia obrazu USG na żywo z obrazem z wykonanego wcześniej MRI lub PET dają tylko aparaty najwyższej klasy o największej mocy obliczeniowej. Podobna sytuacja ma się np. z Elastografią fali poprzecznej (Sheear Wave), która jest na tyle zaawansowanym narzędziem, że wymaga urządzenia umożliwoającego wytworzenie odpowiedniej fali dźwiękowej oraz przetworzenie uzyskanych wyników.
Wsparcie techniczne ultrasonografu – kwestie serwisu aparatu USG
Niezwykle istotnym aspektem podczas wieloletniego użytkowania jednego ultrasonografu jest pewność zapewnienia przez producenta wsparcia technicznego
W dobie szybkiego rozwoju technologicznego i wypierania istniejących urządzeń nowymi bardzo ważne jest zagwarantowanie dostępności części zamiennych oraz aktualizację oprogramowania zwiększające jego efektywność. Niestety nie wszyscy producenci mogą zapewnić to, co zostało powyżej wyszczegułowione, więc aby nie wpędzić się w dodatkowe koszty oraz nie stanąć przed koniecznością nagłej wymiany urządzenia na nowe, warto przed zakupem poruszyć taki temat.
Aparat usg nowy czy używany
Na początek swojej przygody z ultrasonografią, dobrym rozwiązaniem jest poszukanie aparatu usg używanego przez dystrybutorów do demonstracji aparatu u klienta lub podczas kongresów, konferencji itp. Zazwyczaj, ze względu na szerokie spektrum specjalizacji do których ma trafić ultrasonograf, urządzenia te są bogato wyposażone w moduły dodatkowe. A w związku z tym, że są to urządzenia już używane ich cena może być dużo niższa w porównaniu z aparatami nowymi. Jedynym pytaniem, jakie należy zadać to jak długo aparat taki był używany do celów demonstracyjnych, bo zazwyczaj ten okres nie powinien przekroczyć paru miesięcy. Dystrybutorzy znając wartość aparatu USG, zazwyczaj dbają o specjalnie do tego przystosowane środki transportu, oraz o należyte i staranne zabezpieczenie. Przegląd i sprawdzenie przez autoryzowany serwis zazwyczaj są gwarantowane przez wykwalifikowany personel.
Zakup ultrasonografu z rynku wtórnego obarczony jest tym, że zazwyczaj urządzenia te lata swojej świetności mają za sobą, i odbiegają jakością obrazowania od urządzeń aktualnie produkowanym. Dodatkowo dochodzi kwestia historii serwisowej urządzenia oraz głowic, które w przypadku urządzeń używanych należy sprawdzić z należytą starannością gdyż może się okazać, że konieczność zakupu nowej głowicy może być warta prawie tyle co całe urządzenie. Kupno urządzenie od osoby wykonującej takie samo spektrum badań jak ma się zamiar wykonywać, daje ten spokój, że urządzenie już jest skonfigurowane i nie trzeba się martwić nad jego odpowiednią konfiguracją.
Podsumowanie – Jak zaplanować zakup aparatu USG i nie przepłacić?
Zakup ultrasonografu jest inwestycją na lata, często nawet 8 – 10, a kwota jaką trzeba na niego przeznaczyć nie jest mała. Renomowani producenci, dają możliwość obejrzenia i bezpośredniego sprawdzenia urządzenia w swoim gabinecie bądź w szpitalu przez parę dni, co powinno dać największą pewność wybranego ultrasonografu i spokój po zakupie. Warto na bieżąco śledzić oferty renomowanych producentów, którzy często oferują specjalne akcje sprzedażowe, jak na przykład wyprzedaż rocznika ultrasonografów, czy specjalne programy sprzedaży ultrasonografów używanych.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Nowoczesny, bezhelowy rezonans magnetyczny Philips MR 5300 1.5T w Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w Śremie – Ekologiczna Innowacja zrealizowana przez KOSMED - 6 listopada 2024
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024