Jak wybrać odpowiedni aparat USG? Dopasowanie ultrasonografu do potrzeb klinicznych
Bardzo często spotykamy się w naszej pracy z przypadkami, gdzie początkujący diagności borykają się z koniecznością wyboru swojego pierwszego ultrasonografu. Podczas tego procesu powstaje wiele pytań, a także wątpliwości dotyczących możliwości diagnostycznych danego ultrasonografu w stosunku do oczekiwań i potrzeb danej kliniki lub lekarza. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak wybrać odpowiedni aparat USG i z czym wiąże się ten proces.
Zakup pierwszego ultrasonografu – z czym się wiąże?
Bardzo często, w sytuacji zakupu pierwszego w życiu ultrasonografu spotykamy się z niepełną orientacją w technologiach ultrasonograficznych. To zupełnie naturalne zjawisko, gdyż wcześniej poza kontaktem w charakterze użytkownika lub często uczestnika kursów ultrasonograficznych nasi Klienci nie mieli do czynienia z procesem zakupowym ultrasonografu i są w ograniczony sposób zorientowani na temat najnowszych rozwiązań diagnostycznych stosowanych w aparatach USG.
Sposobem na prawidłowe przeprowadzenie procesu zakupu aparatu USG jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnych doradców, pracujących po stronie dystrybutorów aparatów USG. Takie osoby posiadają pełną wiedzę na temat aktualnych rozwiązań ultrasonograficznych, a także pomogą w wyborze dostosowanego do potrzeb diagnostycznych aparatów USG. Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani na konkretną markę ultrasonograficzną, możemy taki proces zastosować w kilku podmiotach, a następnie porównać efekt takiego wsparcia.
Wybór odpowiedniego ultrasonografu – co to oznacza?
Gdy już podjęliśmy decyzję o zakupie ultrasonografu konkretnej marki musimy odbyć proces wyboru właściwego modelu aparatu USG. Renomowani producenci i dystrybutorzy ultrasonografów mają na to bardzo dobre rozwiązanie – bezpłatną instalację testową ultrasonografu. Polega ona na umieszczeniu wybranego modelu aparatu USG w klinice Klienta na wybrany okres (najczęściej jest to kilka dni) w celu zasymulowania normalnych warunków pracy aparatu USG w warunkach klinicznych osoby poszukującej aparatu USG.
To rozwiązanie niesie za sobą kilka korzyści. Po pierwsze ultrasonograf podczas bezpłatnej instalacji testowej może zostać dogłębnie poznany przez diagnostę, a także jego zastosowanie może zostać zweryfikowane w praktyce. Otwiera to możliwość realnego sprawdzenia czy założone przez nas potrzeby diagnostyczne są wypełniane przez dany model aparatu USG. Jest to o tyle istotne, gdyż przeciętnie w Polsce wymiana ultrasonografu odbywa się raz na 6-8 lat co powoduje, że taki zakup jest transakcją determinującą diagnostykę obrazową w danej klinice na stosunkowo długi okres czasu.
Po drugie lekarz diagnosta zyskuje możliwość odbycia przeszkolenia w zakresie obsługi aparatu USG przez przedstawiciela dystrybutora. Takie szkolenie nie tylko umożliwia prawidłową obsługę ultrasonografu, ale także pozwala na zaznajomienie się z najnowszymi technologiami diagnostyki obrazowej stosowanymi we współczesnych ultrasonografach. To duża wartość nie tylko w obszarze zakupu aparatu USG, ale także budowy kompetencji technologicznych wśród lekarzy mających na co dzień do czynienia z pracą z ultrasonografem.
Jaki aparat USG wybrać?
To pytanie pojawia się bardzo często w sytuacji dokonywania zapytań ofertowych w sprawie zakupu ultrasonografu. Jednak odpowiedź na to pytanie jest o wiele bardziej złożona niż sposób jego zadania. W zależności od potrzeb diagnostycznych aparat USG powinien być przystosowany do pełnienia różnych ról oraz wypełniania różnych zadań w zależności od specjalizacji lekarskiej, do której będzie wykorzystywany. Nie bez znaczenia w takim wypadku będzie specjalistyczne oprogramowanie diagnostyczne, a także konfiguracja aparatu USG w niezbędne głowice.
Jednocześnie powstaje dylemat dotyczący kwestii wyboru pomiędzy ultrasonografem stacjonarnym a aparatem USG przenośnym. To kryterium musi być rozważone zarówno pod kątem mobilności aparatu USG jak także jego możliwości diagnostycznych i szeroko pojętej wydajności. Bardzo często cena aparatu USG przenośnego jest niższa niż jego stacjonarnego odpowiednika, lecz przed zakupem warto upewnić się co do jego możliwości diagnostycznych w odniesieniu do naszych potrzeb w zakresie zakupu aparatu USG.
Podsumowanie – jak wybrać właściwy ultrasonograf, dopasowany do potrzeb klinicznych?
Podsumowując wybór odpowiedniego aparatu USG to proces, który wymaga określonej uwagi. Należy wykonać analizę i wziąć pod uwagę konieczność spełnienia określonych potrzeb diagnostycznych, które będą stanowiły podstawę pracy zakupionego ultrasonografu. Biorąc pod uwagę szeroką ofertę rynkową, która oferuje różnego rodzaju rozwiązania ultrasonograficzne z pewnością warto wybrać rozwiązanie gwarantujące możliwość przetestowania aparatu USG we własnej klinice, w celu zbadania dopasowania ultrasonografu do własnych potrzeb diagnostycznych.
Aby odpowiedzieć na pytanie jak wybrać właściwy ultrasonograf, dopasowany do potrzeb klinicznych należy zanalizować oferty od kilku dystrybutorów, lub w wypadku decyzji o zakupie aparatu USG tak renomowanej marki jak ESAOTE należy zanalizować pełną gamę modelową. W ten sposób będziemy w stanie wybrać pomiędzy poszczególnymi modelami ultrasonografów i podjąć właściwą decyzję o jego zakupie np. decydując pomiędzy wyborem aparatu USG stacjonarnego lub ultrasonografu przenośnego. Oczywiście możliwości zestawień jest tak wiele jak potrzeb diagnostycznych, co powoduje, że warto przy okazji wyboru ultrasonografu skorzystać z doradców pracujących po stronie dystrybutorów aparatów USG takich jak KOSMED.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024