ultrasonograf cena

Jak podchodzić do ceny aparatu USG i dlaczego nie powinniśmy jedynie patrzeć na cenę zakupu ultrasonografu?

W swojej codziennej pracy bardzo często spotykamy się ze zjawiskiem, jakim jest zakup ultrasonografu podyktowany jedynie warunkami cenowymi. Czy jest to właściwa ścieżka i na koniec dnia okazuje się efektywna? Jak patrzeć na cenę zakupu ultrasonografu i co należy wziąć pod uwagę jako całkowity koszt nabycia aparatu USG? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i doradzić jak efektywnie rozpatrywać cenę zakupu aparatu USG. Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze – cena zakupu aparatu USG jest ustalana indywidualnie

Bardzo często, decydując się na zakup aparatu USG podchodzimy do tego, sugerując się ceną jaką uzyskujemy np. w materiale promocyjnym. Oczywiście jest to cena orientacyjna, która w każdym aparacie USG występuje. Najczęściej podawana „pierwsza cena” odnosi się do zestawu np. z jedną, standardową głowicą liniową i podstawowym oprogramowaniem diagnostycznym. Określone potrzeby diagnostyczne będą definiowały modyfikację tej ceny, która z każdym kolejnym doprecyzowaniem parametrów będzie coraz bliższa tej docelowej (nie koniecznie wyższej)

Cena zakupu aparatu USG jest ustalana indywidualnie w zależności od posiadanych oczekiwań diagnostycznych, które są różne w zależności od danej specjalizacji klinicznej. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, które determinuje cenę aparatu USG i spojrzenie wyłącznie na cenę aparatu USG w podstawowej specyfikacji nie będzie miarodajne w kontekście finalnego kosztu zakupu ultrasonografu.

Po drugie – cena zakupu ultrasonografu to nie jedyne koszty, z jakimi wiąże się instalacja aparatu USG w klinice

Wiele osób, podejmując się tematu zakupu aparatu USG nie ma świadomości kompletu kosztów z jakim wiąże się uruchomienie ultrasonografu w naszej klinice. Najczęściej spotykane problemy w tym zakresie to przede wszystkim kwestie odpowiedniego przystosowania wnętrza, gdzie będzie używany aparat USG, zakup odpowiednich akcesoriów czy nawet zakup i utrzymanie odpowiedniego zapasu środków eksploatacyjnych takich jak żele do badań lub papier do drukarki ultrasonograficznych.

Decydując się na zakup aparatu USG trzeba podchodzić do ceny aparatu USG nie tylko na poziomie samego sprzętu diagnostycznego, jakim jest ultrasonograf, ale także do całej „otoczki eksploatacyjnej” jaką jest w tym wypadku nie tylko zestaw akcesoriów, ale także koszt zakupu materiałów potrzebnych do codziennej pracy ultrasonografu. Warto mieć to na uwadze podchodząc do ceny aparatu USG i jej wyliczenia.

Po trzecie – zakup ultrasonografu to wieloetapowy proces, który ma w sobie wiele etapów mających wpływ na docelowe koszty zakupu aparatu USG

Sam proces zakupu aparatu USG nie przypomina zakupu innych urządzeń elektronicznych. Dzieje się tak ze względu na to, że pomimo stabilnej linii modelowej każdy z aparatów USG jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb poszczególnego użytkownika. Odbywa się to zarówno poprzez proces konfiguracji oprogramowania ultrasonograficznego, właściwego dla danej specjalizacji klinicznej, jak również zakup określonego zestawu akcesoriów, który wspomaga lekarza diagnostę w jego codziennej pracy.

Aby efektywnie przeprowadzić taki proces zakupu aparatu USG należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad wstępnym zapotrzebowaniem jakim jest odpowiednia konfiguracja ultrasonografu do potrzeb klinicznych. To pierwszy i często najważniejszy etap w wypadku każdego zakupu aparatu USG. Odpowiednie przygotowanie narracji potrzeb diagnostycznych upraszcza także proces zakupu, co jednocześnie prowadzi do szybszego poznania rzeczywistej ceny za aparat USG. To bardzo istotne w kontekście całego procesu zakupowego, jak również uzyskania finansowania – w Polsce najczęściej stosuje się leasing ultrasonografu.

Po czwarte – jak podejść do negocjacji ceny zakupu aparatu USG?

Kolejnym elementem, nijako łączącym się z wymienionym na początku artykułu jest negocjacja ceny zakupu ultrasonografu. Wiele osób na tym etapie koncentruje się wyłącznie na zewnętrznej fasadzie tego procesu negocjując jedynie zasadniczą cenę brutto zakupu ultrasonografu. Nie jest to natomiast jedyny koszt do poniesienia w związku z zakupem aparatu USG i jego późniejszą eksploatacją, o czym część osób zwyczajnie zapomina.

Równie istotnymi kosztami są takie kwestie jak opieka pogwarancyjna czy możliwości zakupu dodatkowych akcesoriów do aparatu USG w późniejszym okresie eksploatacji. W tym wypadku bardzo trudno przewidzieć jest nasze potrzeby szczególnie w obszarze serwisowania, więc w takiej sytuacji dużo lepiej jest wynegocjować korzystny pakiet opieki pogwarancyjnej lub dodatkowe akcesoria niż negocjować cenę zakupu ultrasonografu, co przy uzyskanym rabacie na poziomie kilku procent nie będzie stanowiło dodatkowej korzyści. Dodać należy dodatkowo argument, że dziewięć na dziesięć aparatów USG w Polsce kupowanych jest w formie finansowania leasingiem co powoduje, że „urwanie z ceny” może praktycznie nie być zauważalne w kontekście wysokości raty leasingowej.

 

Podsumowanie – jak podchodzić do ceny aparatu USG?

Podsumowując, cena aparatu USG to czynnik złożony z kilku komponentów, a sama cena urządzenia stanowi tylko jeden z nich. Dodatkowo należy pamiętać o wyborze właściwej metody finansowania, która uwzględni wszystkie koszty zakupu i późniejszej eksploatacji ultrasonografu.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+