Aparat USG dla ginekologa – jakie funkcje powinien posiadać ultrasonograf ginekologiczny?
Jak każda specjalizacja kliniczna, również ultrasonografia ginekologiczna posiada swoją specyfikę diagnostyczną. Dotyczy ona zarówno samego przebiegu badania, jak również niezbędnego zaplecza sprzętowego, które jest potrzebne do efektywnego wykonywania badań. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze aparatu USG ginekologicznego? O tym w dzisiejszym artykule na naszym blogu.
Po pierwsze wysoka jakość i rozdzielczość obrazu w aparacie USG podstawą właściwego badania ginekologicznego
Jednym z najistotniejszych cech aparatu USG dla ginekologa, jest generowanie wysokiej jakości obrazu ultrasonograficznego, który w jak najwyższym stopniu jest pozbawiony artefaktów oraz zaciemnień. Wynika to ze specyfiki tego rodzaju badania USG, gdzie głowice USG pracują w zupełnie innych przestrzeniach niż w wypadku klasycznej diagnostyki USG. Jedną z cech, którą musi posiadać ultrasonograf ginekologiczny, aby spełnić to wymaganie jest tryb obrazowania harmonicznego.
W aparatach USG Esaote ta technologia to TEI™, która jest odpowiedzialna za poprawną pracę obrazowania harmonicznego. Poza tą technologią dokładność obrazu, szczególnie ważną podczas badania ginekologicznego wspiera technologia X-View oraz M-View. X-View jest modułem odpowiedzialnym za natywną redukcję szumów i cieni w generowanym obrazie ultrasonograficznym, a także zwiększającym dokładność badania. Do tego celu wykorzystuje analizę wielokierunkową sygnału ultrasonograficznego.
M-View to z kolei pełna sprzętowa analiza sygnału wysyłanego pod różnymi kątami (obrazowanie typu Compound Imaging tzw obrazowanie w skrzyżowanych ultradźwiękach)
Po drugie – głowice, stanowiące wyposażenie aparatu USG ginekologicznego
Właściwe wyposażenie aparatu USG z przeznaczeniem do ginekologii w odpowiednie głowice, jest tak samo ważne jak natywne oprogramowanie ultrasonografu. W wypadku ultrasonografu ginekologicznego, dodatkowo mamy do czynienia z głowicami USG specjalistycznymi, ale także do zastosowania ogólnego, które powinny się znaleźć na wyposażeniu takiego aparatu USG
Aparat USG dla ginekologa powinien być wyposażony przede wszystkim w głowicę typu convex przeznaczoną do badań brzusznych. Powinna ona posiadać funkcję Dopplera, która znajdzie zastosowanie np. w wypadku oceny naczyń oraz echa serca płodu podczas badania.
W zakresie głowic specjalistycznych aparat USG dla ginekologa należy wyposażyć w głowicę waginalną, najlepiej posiadającą tzw. micro convex o wysokiej czułości, zwiększającą dokładność badania ze względu na trudniejszy dostęp do przestrzeni diagnostycznej. W ofercie Esaote znajduje się kilka głowic waginalnych o różnych możliwościach i przeznaczeniach – warto o nie zapytać w procesie zapytania o cenę aparatu USG ginekologicznego.
Uzupełnieniem powyższych głowic ultrasonograficznych jest głowica liniowa, która znajdzie zastosowanie w wypadku badań piersi, przez lekarza ginekologa. W związku z powyższym, odnosząc się do samego ultrasonografu ginekologicznego, warto aby aparat USG posiadał więcej niż jedno gniazdo głowicy – ułatwi to pracę z urządzeniem, bez konieczności ciągłego przepinania właściwych głowic USG.
Po trzecie – specjalistyczne oprogramowanie ultrasonograficzne dla ginekologii i położnictwa
Istotnym uzupełnieniem wyposażenia aparatu USG dla ginekologa jest oprogramowanie specjalistyczne, dla tej konkretnej specjalizacji. Modułowa budowa aparatów USG Esaote, posiada takie aplikacje w funkcjonalnościach ultrasonografów. Jest to szczególnie istotne pod kątem różnych dziedzin badań ultrasonograficznych, wykonywanych przez lekarza ginekologia – zarówno w zakresie ginekologii położniczej (badań płodu) jak i standardowej diagnostyki ginekologicznej.
Przykładem takiej aplikacji jest Moduł Auto NT – automatyczny pomiar przezierności karku płodu. Występuje on w większości najnowszych modeli aparatów USG marki Esaote.
Po czwarte – właściwa ergonomia i konstrukcja ultrasonografu ginekologicznego
Ostatnim punktem, wartym omówienia jest sama konstrukcja aparatu USG ginekologicznego. Z punktu widzenia lekarza ginekologa wpływ na funkcjonalność diagnostyczną aparatu USG może być mobilność aparatu USG. O zaletach i różnicach aparatów USG przenośnych i stacjonarnych pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów.
Ze względu na komfortową pracę z pacjentem i skrócenie czasu badania znaczenie mogą mieć także takie funkcje jak szybki start ( w wypadku aparatów USG Esaote jest to zaledwie 15 sekund) lub funkcja eTouch. Ta funkcjonalność pozwala użytkownikowi na dostosowanie aparatu do swoich potrzeb, zaprogramowanie urządzenia pod swoje potrzeby. Proces automatyzacji na poziomie konkrentego gabinetu lekarskiego, to czas a ten z kolei przekłada się na efektywność.
Podsumowanie – aparat USG ginekologiczny – w jaki sposób przygotować się do zakupu takiego ultrasonografu i jaki aparat USG wybrać?
Podsumowując, aparat USG dla ginekologa powinien posiadać nie tylko klasyczne funkcje wykorzystywane w ultrasonografii, ale także dedykowane wyposażenie i oprogramowanie. Powiększa się gama głowic ultrasonograficznych (o specjalistyczne głowice waginalne) a także wymagane aplikacje i funkcje, które mają za zadanie wygenerowanie wysokiej dokładności w obszarach wykonywanych badań.
Ma to szczególne znaczenie zarówno w zakresie jakości samego badania i jego wyniku, jak również komfortu pacjenta, który jest szczególnie istotny, ze względu na specyfikę badania ginekologicznego. Dodatkowo aplikacje Esaote, wspomagające pracę ultrasonografów w obszarze badań ginekologicznych i położniczych stanowią dodatkowy argument, przemawiający za wyborem jednego z ultrasonografów tej właśnie marki.
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024
- Najnowsza instalacja rezonansu magnetycznego Magnifico VET - 17 lipca 2024
- „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” Feniks 6.1 – nabór do programu - 15 lipca 2024