aparat USG SOR

Aparat USG na SOR – co musi posiadać ultrasonograf dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego?

Konieczność interwencyjnego ratowania ludzkiego życia ostatnimi czasy bardzo zyskuje na znaczeniu. Specjalistyczne Oddziały Ratunkowe mają przy tym swoją specyfikę, związaną z wykonywaniem diagnostyki obrazowej. Co powinien posiadać ultrasonograf dedykowany dla Specjalistycznego Oddziału Ratunkowego? W jaki sposób dopasować aparat USG do potrzeb szybkiej diagnozy pacjenta, nieraz znajdującego się w poważnym stanie? Zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu.

Ultrasonograf na SOR – najważniejsza jest szybkość diagnozy

 

W wypadku ultrasonografu, który będzie pracował na Szpitalnym oddziale ratunkowym jedną z najważniejszych cech jest szybkość działania. W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia z jakim często zmaga się personel medyczny pracujący w takich miejscach każda sekunda zwłoki może oznaczać poważne konsekwencje dla pacjenta. Dlatego w wypadku wyboru ultrasonografu dla SOR ważne jest to, by aparat USG uruchamiał się szybko i jednocześnie działał stabilnie, by w sposób niezakłócony przeprowadzać badanie nawet na dużej liczbie pacjentów w krótkim czasie.

Aparaty USG marki ESAOTE mają tą cechę. Szybkie uruchamianie się ultrasonografów stanowi jedną z cech charakterystycznych nowych ultrasonografów m.in. serii MyLab X. Jednocześnie, dzięki wyposażeniu aparatów USG w procesory graficzne marki AMD, otrzymujemy bardzo szybkie i płynne renderowanie obrazu, które przekłada się na wrażenie wysokiej sprawności danego aparatu USG.

 

Aparat USG w sytuacji zagrożenia życia – komunikacja i integracja

 

Kolejną, bardzo ważną cechą aparatu USG, który będzie pracował na Szpitalnym oddziale ratunkowym jest jego komunikacja – czyli mobilność. W wypadku SORów popularnością cieszą się niewielkie aparaty USG stacjonarne, które z jednej strony oferują niewielkie rozmiary, a z drugiej wysoką mobilność gwarantowaną przez wysokiej jakości wózek transportowy. To połączenie gwarantuje między innym aparat USG taki jak MyLab X5, który posiadając relatywnie niewielkie rozmiary i wysoką mobilność oferuje wszystko co powinien dostarczać aparat USG dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Myśląc o integracji jako istotnym czynniku pracy ultrasonografu na SOR należy wziąć pod uwagę system DICOM – po to by w razie potrzeby szpitale i oddziały mogły przesyłać między sobą dane i archiwizować je w czasie rzeczywistym. Jeżeli pacjent jest kierowany na oddział szpitalny to dzięki tej funkcjonalności pierwsze badanie USG i jego rezultaty będą od razu do dyspozycji lekarza prowadzącego. To istotna funkcja z punktu widzenia szybkiej wymiany informacji o stanie pacjenta oraz często materiał niezbędny do podjęcia decyzji o strategii leczenia danego przypadku.

 

Akcesoria niezbędne do pracy ultrasonografu na SOR

 

Kolejnym kluczowym pytaniem jest kwestia wyposażenia aparatu USG, którego przeznaczeniem będzie praca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Z pewnością najważniejszą kwestią są głowice ultrasonograficzne. Ze względu na precyzję konieczną w wykonywaniu badań na SOR koniecznymi głowicami będą z pewnością standardowa głowica liniowa, a także głowica typu convex. Ten zestaw jest zasadniczo obowiązkowy dla każdego szpitala, który planuje wyposażyć swój SOR w nowoczesny ultrasonograf.

aparat USG Covid-19

Kolejnym elementem wyposażenia będzie opcjonalne zasilanie bateryjne. Ten dodatek spowoduje rozszerzenie mobilności aparatu USG i jego niezależność od stałego źródła zasilania. To szczególnie istotne, gdy badanie musi zostać wykonane przy łóżku pacjenta, lub na skutek konieczności szybkiego przemieszczania aparatu USG w różne miejsca. W wypadku aparatów USG marki ESAOTE większość ultrasonografów ma możliwość wyposażenia w moduły bateryjne zarówno na etapie instalacji wstępnej jak również w okresie eksploatacji aparatu USG.

Równie ważnym elementem wyposażenia jest drukarka zdjęć ultrasonograficznych. W sytuacji, gdy dany aparat USG jest wykorzystywany na szpitalnym oddziale ratunkowych, możliwość szybkiego bezpośredniego wydruku obrazu ultrasonograficznego jest szczególnie ważna, kiedy wizyta pacjenta zatrzymuje się na etapie SOR. W sytuacji, gdy po przyjęciu pacjenta na Oddział Ratunkowy zapada decyzja o przeniesieniu na oddział szpitalny, wtedy wykorzystywany jest wspomniany wcześniej system DICOM

 

Podsumowanie – Aparat USG dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – jak wybrać?

 

Podsumowując, aparat USG dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ma określone wymagania związane z instalacją. Do najważniejszych cech takiego ultrasonografu zalicza się jego mobilność i szybkość działania – niezbędne do ratowania ludzkiego życia w warunkach ograniczonego czasu na interwencję. W ofercie EAOTE jak i polskiego dystrybutora marki – czyli firmy KOSMED, znajdują się aparaty USG przystosowane do pracy na SOR.

W celu uzyskania oferty na zakup ultrasonografu dla SOR zapraszamy do bezpośredniego kontaktu poprzez jeden z naszych formularzy kontaktowych.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+