Aparat USG dla początkujących – jakie urządzenie wybrać – 4 wskazówki dla diagnostów
Wielu z lekarzy jak i właścicieli oraz managerów placówek medycznych dotyka problem wyboru pierwszych aparatów USG jakie będą służyć do diagnostyki pacjentów. Często głównym kryterium jest cena ultrasonografu, niemniej nie zawsze poleganie wyłącznie na cenie urządzenia przyniesie spodziewany efekt związany z szybkością, jakością i dokładnością badania. W jaki sposób podejść do wyboru ultrasonografu, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądku dotyczącego ceny ultrasonografu oraz uzyskaniu wysokiej jakości za cenę aparatu USG, która leży w możliwościach finansowych? Poniżej zamieściliśmy 5 najważniejszych wskazówek w jaki sposób rozpocząć zakup ultrasonografu.
Wskazówka 1 – precyzyjne określenie potrzeby zakupu aparatu USG
Zanim podjęta zostaje decyzja o zakupie konkretnego aparatu USG należy podjąć analizę, czy stała obecność aparatu USG jest niezbędna w placówce medycznej. W tym celu należy sobie odpowiedzieć na parę pytań:
Czy współpracuję z diagnostą specjalizującym się w badaniu przy pomocy ultrasonografu, który w pełni wykorzysta możliwości nowego aparatu?
Czy ilość pacjentów pozwoli mi na zracjonalizowanie kosztu inwestycji i takich parametrów jak cena aparatu USG?
Czy posiadam odpowiednie warunki do instalacji sprzętu?
Jeżeli na wszystkie z tych pytań odpowiedzieliśmy twierdząco czas zacząć proces analizy oferty rynkowej. Aby jednak nie pogubić się w ofertach na zakup aparatu USG i trzymać się swoich pierwotnych założeń, warto określić kilka podstawowych parametrów ultrasonografu, przed rozpoczęciem analizowania ofert zakupu aparatu USG.
Wskazówka 2 – wybór typu i rodzaju aparatu USG
Aby nie wkraczać głęboko w typologię i sposób podziału aparatów USG, które docelowo mogą mieć wpływ na cenę aparatu USG, warto wyodrębnić z podstawowego podziału, typ ultrasonografu, który będzie nam potrzebny do pracy. Możemy wybrać stacjonarny aparat USG, który porusza się na specjalnym wózku umożliwiającym mobilność w obrębie pomieszczenia, czy kliniki. Te aparaty zazwyczaj posiadają więcej możliwości konfiguracji zarówno pod kątem głowic do badań, możliwości diagnostycznych, a także zaawansowanego oprogramowania, choć nie jest to regułą. Korzystając z takiego aparatu USG musimy założyć, że ultrasonograf, będzie wykorzystywany wyłącznie na terenie placówki medycznej i nie będzie możliwości łatwego transportu takiego urządzenia np. do pacjenta na czas wizyty domowej. Plusem takiego aparatu będzie możliwość przygotowania pomieszczenia wyłącznie pod diagnostykę ultrasonografem, a także mniejsze ryzyko uszkodzeń, ze względu na stałe miejsce pracy aparatu.
Drugą opcją jest zakup przenośnego aparatu USG. Wyglądem i gabarytami taki ultrasonograf przypomina większego laptopa. Często cena aparatu USG w wersji mobilnej jest niższa niż stacjonarnego odpowiednika. Plusem takiego ultrasonografu jest wysoka mobilność, która jest idealnym rozwiązaniem dla mobilnych diagnostów USG, np. świadczących swoje usługi mniejszym klinikom. Również w sytuacjach gdy aparat musi pracować poza stałym pomieszczeniem zamkniętym – np. w karetkach pogotowia, śmigłowcach, lub mobilnych gabinetach terenowych wybór takiego aparatu jest uzasadniony. Dodatkowym argumentem, który przemawia nad zakupem mobilnego aparatu USG są ograniczone warunki lokalowe w klinice, lub konieczność częstej zmiany miejsca pracy aparatu.
Wskazówka 3 – marka aparatu USG
Przeciętny okres pracy urządzenia w danej klinice, wynikający z badania klienta przeprowadzonego przez firmę KOSMED, wynosi od 7 do 9 lat.
Współcześnie na rynku polskim dostępna jest cała gama marek produkujących aparaty USG. Do wyboru mamy zarówno renomowanych producentów ultrasonografów, jak i tych mniej znanych – często pochodzących z Azji lub innych egzotycznych lokalizacji. Oczywistym faktem jest, że wraz z renomą danej marki rośnie też cena aparatu USG, co z pewnością może mieć wpływ na decyzję o zakupie ultrasonografu.
Renomowane marki aparatów USG poza usługą zakupu w Polsce za pośrednictwem autoryzowanego dystrybutora, zapewniają także serwis gwarancyjny urządzeń na terenie Polski. Warto sprawdzić tą informację przed zakupem, gdyż w trakcie trwania użytkowania aparatu USG możemy zostać zaskoczeni długą reakcją serwisu na nasze zgłoszenie, a w następstwie równie kłopotliwym czasem oczekiwania na zakończenie procesu serwisu, konserwacji lub naprawy. Takie sytuacje wynikają z faktu, iż mniejsze marki i dystrybutorzy oferując niższe ceny aparatu USG, oszczędzają w ten sposób na koszcie utrzymania serwisu gwarancyjnego dane marki w Polsce.
Argumentem przemawiającym dodatkowo za wyborem znanego producenta aparatu USG jest czas użytkowania aparatu. Przeciętny okres pracy urządzenia w danej klinice, wynikający z badania klienta przeprowadzonego przez firmę KOSMED, wynosi od 7 do 9 lat. W tak długim okresie czasu z pewnością będziemy stawali przed koniecznością wykonania takich czynności jak zmiana konfiguracji aparatu, kupno dodatkowych akcesoriów lub głowic, oraz wyżej wspomnianą usługą serwisu. Gdy wybór padnie na mniej znaną markę, lub nowo powstałego dystrybutora, nie będziemy mieli żadnej pewności, że za kilka lat będziemy w stanie poprawnie serwisować i rozwijać naszą instalację aparatu USG, o przeglądach gwarancyjnych nie wspominając.
Wskazówka 4 – cena aparatu USG
Ostatnie wskazówki dotyczą z pozoru najłatwiejszego punktu w zakupie ultrasonografu – cena aparatu USG. Z pozoru wydawać się może, że wybór powinien paść na najtańszą ofertę zakupu aparatu USG. Jednak należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą mieć wpływ na realny koszt posiadania ultrasonografu.
- Cena zakupu aparatu USG nie jest pełnym kosztem użytkowania urządzenia. Dochodzą do tego koszty serwisowania sprzętu, zakupu dodatkowych materiałów i akcesoriów, a także głowice. Im bardziej egzotyczna i pozornie tańsza marka, tym najprawdopodobniej wyższy koszt eksploatacyjny lub cena akcesoriów do aparatów w przyszłości – cena wyjściowa sprzętu to tylko zachęta do decyzji zakupowej.
- Cena zakupu brutto ma mniejsze znaczenie niż rata leasingu na urządzenie. Obecnie w Polsce ponad 95% urządzeń sprzedawanych jest właśnie w tej formie finansowania. Należy wziąć więc pod uwagę nie tylko cenę aparatu USG, ale także warunki leasingu oraz jego oprocentowanie jak również warunki wykupu ultrasonografu w obrębie raty końcowej.
Powyższe czynniki wskazują, że finalny koszt i cena aparatu USG nie są wartościami równymi. Bardziej skłaniamy się do stwierdzenia, że cena aparatu USG jest mniej istotna niż całkowity koszt użytkowania aparatu w okresie jego eksploatacji wg. schematu – wkład własny + rata leasingu + koszty serwisu + koszty akcesoriów i głowic podzielone przez czas użytkowania aparatu (najczęściej równy okresowi leasingowania).
Podsumowanie
Jak pokazaliśmy w powyższym tekście wybór i decyzja o zakupie ultrasonografu nie sprowadza się jedynie do takiego parametru jak cena aparatu USG. Aby móc dokonać najlepszego wyboru musimy wziąć pod uwagę szereg czynników dodatkowych – od poziomu typu aparatu USG do wyboru odpowiedniej formy finansowania ultrasonografu. Zapraszamy do kontaktu i zgłaszania swoich problemów przy zakupie takiego urządzenia – z pewnością postaramy się pomóc!
Redakcja KOSMED
Latest posts by Redakcja KOSMED (see all)
- Nowoczesne Technologie w Diagnostyce Endometriozy – Fusion Imaging i Virtual Navigator - 17 grudnia 2024
- Nowoczesny, bezhelowy rezonans magnetyczny Philips MR 5300 1.5T w Wielkopolskim Ośrodku Reumatologicznym w Śremie – Ekologiczna Innowacja zrealizowana przez KOSMED - 6 listopada 2024
- Zastosowanie Laparoskopowych Sond Ultrasonograficznych w Chirurgii - 30 lipca 2024