przenośny aparat usg

5 zalet przenośnych aparatów USG – dlaczego mobilność ultrasonografu może mieć znaczenie?

Rynek aparatów USG w ostatniej dekadzie to ciągłe zmiany. Producenci prześcigają się w kolejnych rozwiązaniach technologicznych powiązanych zarówno z wyższą jakością obrazowania, jak i wygodą użytkownika. Jedną z tych ostatnich jest możliwość wyboru przenośnego aparatu USG. Co przemawia za takim wyborem i dlaczego warto rozważyć zakup ultrasonografu mobilnego? O 5 zaletach tego rozwiązania w dzisiejszym artykule.

Powód 1 – zwiększona mobilność aparatu USG

Jest to jeden z najbardziej oczywistych argumentów, przemawiających za zakupem przenośnego aparatu USG. Możliwość pracy przez określony czas bez źródła zasilania, lub szybkiej zmiany miejsca pracy ultrasonografu, pozwala na rozwinięcie zakresu możliwości i badań, które wykonuje ultrasonograf. Dodatkowo niska masa urządzenia ( współcześnie plasująca się niewiele powyżej wagi średniej klasy laptopa) pozwala na wielokrotne przenoszenie go bez udziału wózka, lub stelaża – jedynie przy użyciu rąk.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy przy tym zauważyć, że współczesne, przenośne aparaty USG od Esaote, oferują bardzo krótki czas potrzebny na uruchomienie i przygotowanie do pracy. To pozwala na wielokrotne wykonywanie cyklu rozruchu urządzenia – może mieć to wpływ na elastyczność w wykonywaniu wielu badań np. w różnych lokalizacjach, wymagających częstego przemieszczania aparatu i jednoczesnym braku źródła zasilania.

Powód 2 – kompaktowy rozmiar ultrasonografu, ułatwiający pracę w trudnych warunkach

Zgodnie z postępującą miniaturyzacją urządzeń elektronicznych, przenośne aparaty USG, również podlegają pod ten trend. Przy obecnym rozwoju technologii ultrasonograf mobilny posiada rozmiary przeciętnego laptopa, a jego monitor w niczym nie odbiega od tego, stosowanego we współczesnych komputerach przenośnych. To powoduje, że dokładając do tego coraz niższą wagę podzespołów uzyskujemy kompaktowe urządzenie zdolne do pracy w różnych warunkach klinicznych.

Ma to szczególne znaczenie w kontekście np. konieczności wykonania badania w domu pacjenta, lub w terenie i warunkach nieprzystosowanych do prowadzenia praktyki medycznej. Stąd też, tego typu urządzenia służą we wszelkiego rodzaju mobilnych jednostkach medycznych takich jak: karetki pogotowia, śmigłowce ratownicze lub na przykład placówki medyczne na statkach handlowych.

Szerokie zastosowanie przenośnego aparatu USG, jest zazwyczaj jedną z głównych przyczyn wyboru takiego urządzenia, gdy wymagane jest elastyczne podejście do warunków wykonywania badań ultrasonograficznych.

Powód 3 – Cena przenośnego aparatu USG – pozytywnie zaskakuje

Dla wielu z nas cena aparatu USG jest jednym z głównych wyznaczników, które pozwalają nam podjąć decyzję o zakupie ultrasonografu. Częstym problemem jest tutaj ograniczony budżet na zakup, a także liczne obwarowania finansowe np. w zakresie dodatkowego oprogramowania lub liczby głowic, które będą towarzyszyły nowemu aparatowi USG. W wypadku tych problemów przenośny aparat USG, wydaje się dość atrakcyjnym rozwiązaniem.

Esaote, jako jeden z liderów rynkowych oferuje w swojej gamie przenośne aparaty USG w różnych segmentach cenowych. Warto zauważyć, że w stosunku do konkurencyjnych konstrukcji ultrasonografy serii MyLab cechuje stosowanie wybranych rozwiązań z wyższych półek cenowych w aparatach USG pozycjonowanych w niższych klasach urządzeń. Ta filozofia powoduje, że kupując nawet najtańsze urządzenie tego producenta, zyskujemy technologiczną przewagę nad ultrasonografami konkurencji.

Powód 4  – możliwość pełnienia roli stacjonarnego aparatu USG

Czy współczesny, przenośny aparat USG może być jednocześnie głównym ultrasonografem w danej placówce medycznej?  Jak najbardziej tak. Technologie, o których wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, pozwalają użytkownikom na bardziej zaawansowaną diagnostykę, a co za tym idzie w określonych przypadkach mobilny aparat USG, nawet niższej klasy, może pełnić główną rolę diagnostyczną.

Dodatkowym udogodnieniem, w pełnieniu tej roli są akcesoria, dedykowane mobilnym aparatom USG, takie jak na przykład wózki jezdne, umożliwiające stabilny montaż przenośnego ultrasonografu. Po umieszczeniu urządzenia na wózku, staje się on w zasadzie stacjonarnym aparatem USG o zbliżonej do klasycznego ultrasonografu ergonomii działania i użytkowania.

Powód 5 – Dostępność wysokich technologii w niewielkim aparacie USG

Na początku etapu rozwoju technologicznego przenośnych aparatów USG, konstrukcje te znacząco odstawały od stacjonarnych ultrasonografów, które ze względu na niski rozwój miniaturyzacji znacząco przewyższały zaawansowane konstrukcje mobilne. To powodowało konieczność dokonania kompromisu pomiędzy mobilnością, a możliwościami ultrasonografu.

Z czasem ta sytuacja uległa jednak zmianie i przenośne aparaty USG zaczęły stopniowo doganiać klasyczne modele ultrasonografów pod względem stosowanych w nich technologii. Najnowsze modele przenośnych aparatów USG to już praktycznie wyrównanie zaawansowania technologicznego z tradycyjnymi ultrasonografami – co zasadniczo przekłada się na dużo bardziej „wyrównany” wybór właściwego aparatu USG.

Podsumowanie – dlaczego warto wybrać przenośny aparat USG?

Wybór aparatu usg to często wyzwanie. Polega na znalezieniu idealnej proporcji, pomiędzy ceną ultrasonografu, możliwościami diagnostycznymi, a dostępnością najnowszych technologii „up to date”. Czy warto więc brać pod uwagę zakup mobilnego aparatu USG? Idealną odpowiedzią na to pytanie jest przysłowiowe „to zależy”.

Mając na uwadze powyższe argumenty, musimy wziąć pod uwagę czynniki takie jak potrzeba mobilności aparatu USG, potrzeby technologiczne w stosunku do kupowanego ultrasonografu, ale także kwestie realnego zapotrzebowania na rozwiązania zawarte w konkretnym modelu aparatu USG. Dopiero po wykonaniu takiej analizy możemy podjąć właściwą dla nas decyzję konsumencką.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+