Ultrasonograf cena – ile trzeba zapłacić za aparat USG w 2021 roku

Rynek aparatów USG, podobnie do innych produktów medycznych i elektronicznych podlega normalnym prawom ekonomii takich jak wzrost cen komponentów czy inflacja. Czy wobec tego w 2021 roku zauważalny jest wzrost cen ultrasonografów i ile trzeba będzie zapłacić za aparat USG w 2021 roku? Sprawdzamy, czy warto decydować się na zakup ultrasonografu w tym roku. Zapraszamy do lektury!

Cena aparatu USG w 2021 roku – czy wzrośnie?

 

Zgodnie z wstępem tego artykułu oraz naszymi wcześniejszymi postami – istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na finalną cenę ultrasonografu. Biorąc pod uwagę współczesną sytuację makroekonomiczną jedną z najbardziej niepewnych składowych jest cena i dostępność surowców potrzebnych do wyprodukowania układów elektronicznych w większości komponentów ultrasonografu. Pandemia i związane z nią problemy dotyczące łańcucha dostaw powodują, że rośnie zarówno cena takich komponentów jak i ograniczona jest ich dostępność.

Z wielu środków masowego przekazu słyszymy opinie, że problemy te mogą towarzyszyć nam aż do czasu pełnego wygaszenia pandemii koronawirusa. Jest to wysoce prawdopodobne, biorąc pod uwagę dotychczasowy wpływ COVID-19 na globalny łańcuch dostaw. Te wszystkie czynniki będą także według analityków miały wpływ na finalną cenę urządzeń elektronicznych do jakich należy ultrasonograf.

 

Co składa się na cenę ultrasonografu w 2021 roku?

Najważniejszymi komponentami, które będą miały wpływ na cenę aparatu USG w 2021 roku są wspomniane wyżej komponenty elektroniczne, które powodują, że jest to jeden z elementów, które wpływają na wahania cen aparatów USG w 2021 roku. Kolejnym problemem jest potencjalna dostępność i cena akcesoriów i dodatków do ultrasonografu, które również podlegają tym samym warunkom rynkowym – jak główna jednostka ultrasonograficzna.

Tak jak przy każdym zakupie aparatu USG finalna cena ultrasonografu będzie zależała od docelowej konfiguracji aparatu USG jak również wybranych akcesoriów i dodatków. Te komponenty będą miały największy wpływ na koszt urządzenia w momencie jego zakupu.

 

Czy warto kupić aparat USG w tym roku?

 

To pytanie zadaje sobie większość lekarzy diagnostów, którzy rozważają zakup ultrasonografu. Niepewność gospodarcza, a także niska dostępność urządzeń z pewnością nie skłania do podejmowania tego typu decyzji. Jednak istnieje kilka czynników przemawiających za zakupem aparatu USG właśnie w 2021 roku.

Najważniejszym z nich jest nadal racjonalny czas oczekiwania na aparat USG. Wobec niepewnej sytuacji ekonomicznej i braku jednoznacznych perspektyw na udrożnienie łańcucha dostaw obecne czasy oczekiwania na ultrasonograf pozostają jeszcze rozsądne. Jednak ten parametr może pogorszyć się wraz z przedłużającym się paraliżem gospodarek i logistyki wynikającej z koronawirusa. Należy to wziąć pod uwagę, planując na przykład zakup aparatu USG w przyszłym roku.

W jaki sposób negocjować cenę ultrasonografu w 2021 roku?

 

Powyżej opisane okoliczności składają się na obraz trudnej negocjacji zakupu ultrasonografu w 2021 roku. Dystrybutorzy, nie mając możliwości szybkiego uzupełnienia stanów magazynowych aparatów USG ze względu na pandemię oraz niestabilne ceny komponentów są mniej skłonni do negocjowania cen ultrasonografów przeznaczonych do zamówienia do produkcji. Wiąże się to z brakiem pewności co do finalnej ceny zakupu u producenta.

Decydując się z kolei na zakup aparatu USG znajdującego się na stanie w 2021 roku mamy możliwość podjęcia standardowych negocjacji cenowych, co powoduje możliwość uzyskania dobrej ceny za aparat USG w 2021 roku. Aparaty USG znajdujące się na stanie dystrybutora najczęściej posiadają już z góry gotową konfigurację, niemniej często pozwalają na dodatkowe doposażenie o funkcjonalności lub dodatki (jak na przykład głowice USG) które są potrzebne określonemu użytkownikowi.

 

Podsumowanie – ile trzeba zapłacić za aparat USG w 2021 roku?

 

Podsumowując – ceny aparatów USG w 2021 roku mogą wzrosnąć ze względu na coraz wyższe ceny komponentów elektronicznych, a także ograniczoną ich dostępność. Ultrasonografy podlegają pod ten trend ponieważ współcześnie są to już bardziej zaawansowane komputery niż dedykowane urządzenia do diagnostyki obrazowej. Zgodnie z tym co napisaliśmy powyżej dynamiczne zmiany na rynku między innymi procesorów graficznych, a także dostępności komponentów i części komputerowych powodują, że ceny aparatów USG ulegają zmianie.

Warto decydują się na zakup ultrasonografu w 2021 roku dopytywać o modele, które dystrybutorze posiadają na stanie już w Polsce. Dzięki temu unikniemy długiego oczekiwania na wybrany ultrasonograf, a także łatwiej nam będzie uzyskać wyższą elastyczność cenową po stronie dystrybutora. Warto wziąć to pod uwagę i dopytywać o modele aparatów USG dostępne od ręki, jednocześnie mając świadomość, że ich liczba w okresie pandemii koronawirusa jest mocno ograniczona.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+