Zapalenie żuchwy w diagnostyce MRI – czy rezonans magnetyczny jest w stanie zdiagnozować takie schorzenie?

Przewlekłe nawracające wieloogniskowe zapalenie kości i szpiku (ang. chronic recurrent multifocal osteitis – CRMO) jest rzadką jednostką chorobową o nieznanej etiologii występującą głównie u dzieci w wieku 4-14 lat. Czy rezonans magnetyczny może wspomóc proces diagnozowania tej choroby? Jakie warunki musi spełnić aparat MRI w tej chorobie? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Zapalenie żuchwy – na czym polega ta choroba?

 

Charakteryzuje się nawracającymi  epizodami zapalenia kości bez uchwytnej przyczyny trwającymi od kilku miesięcy do kilku lat. Rozwija się zazwyczaj w przy nasadach kości długich. Bardzo rzadko zmiany pierwotne jako pojedyncze izolowane ogniska występują w żuchwie. Do objawów klinicznych CRMO należą: bóle kostne, obrzęki tkanek miękkich, zaczerwienienie skóry, łagodna gorączka. Diagnostyka choroby jest trudna. Obejmuje liczne badania laboratoryjne i obrazowe. Zmiany w żuchwie mogą być pierwszym objawem przewlekłego nawracającego zapalenia kości i szpiku (CRMO). Niespecyficzny początek i zróżnicowany obraz kliniczny opóźniają postawienie rozpoznania. Wczesna diagnostyka umożliwia szybkie wdrożenie leczenia, co zapobiega powikłaniom.

 

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w diagnostyce zapalenia żuchwy

 

Rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie w diagnostyce żuchwy. Tego typu badania wykonuje się na przykład powszechnie w stomatologii. Jednak tego typu diagnostyka dotyczy głównie kwestii ogólno chirurgicznych, jak również tych związanych bezpośrednio ze stomatologią. Dodatkowo, wykonywanie badania rezonansem magnetycznym działającym w formule zamkniętej zdecydowanie nie sprzyja diagnostyce pediatrycznej. Stres, jakiego doświadcza małoletni pacjent może zaburzyć wynik badania aparatem MRI, co przełoży się zarówno na jego dokładność jak i późniejsze podjęcie decyzji dotyczącej ogólnej strategii leczenia.

Aparat MRI marki ESAOTE – czy mogą diagnozować zapalenie żuchwy u dzieci?

 

Rozwiązaniem na wspomniane wyżej problemy wynikające z diagnostyki zapalenia żuchwy rozwiązują rezonanse magnetyczne marki ESAOTE. Dzięki opracowaniu specjalnej cewki, która umożliwia precyzyjne wykonanie badania rezonansem magnetycznym tej części ludzkiego ciała, aparaty MRI ESAOTE dostarczają precyzyjną diagnostykę tego narządu . Cewka dedykowana do obrazowania stawu skroniowo żuchwowego – to rozwiązanie, opracowane w laboratoriach ESAOTE, które umożliwia nie tylko pełną diagnostykę, ale także zapewnia komfort pacjenta w środowisku otwartym, co w znaczącym zakresie poprawia jego komfort, a co za tym idzie podwyższa dokładność badania.

cewka do badania żuchwy aparatem MRI

Cewka jest kompatybilna ze wszystkimi rodzajami rezonansu magnetycznego, znajdującymi się w gamie aparatów MRI ESAOTE. Wszystkie te rezonanse znajdują się w ofercie polskiego dystrybutora marki ESAOTE – firmy KOSMED. Ostatnio rezonans magnetyczny G-Scan został zainstalowany w klinice w Głuchołazach, o czym informowaliśmy w osobnym artykule.

 

Podsumowanie – zapalenie żuchwy w diagnostyce MRI – zastosowanie rezonansu magnetycznego

 

Podsumowując, aparat MRI może mieć kluczowe znaczenie w diagnostyce zapalenia żuchwy u dzieci. Dzięki dedykowanej cewce do tego typu badania, rezonanse magnetyczne marki ESAOTE, niezależnie od typu są w stanie prawidłowo diagnozować kompleksowo to schorzenie. Biorąc pod uwagę ogólną koncepcję budowy rezonansów magnetycznych ESAOTE, która opiera się w głównej mierze na zapewnieniu maksymalnego komfortu badania pacjentowi (co w szczególności dotyczy dzieci) i możliwości komunikacji z opiekunem lub lekarzem wydaje się, że jest to idealne rozwiązanie diagnostyczne przy CRMO.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+