używany aparat USG

Używany aparat USG – kiedy warto go kupić?

Ostatnio na naszym blogu pisaliśmy sporo na temat nowych aparatów USG w różnych przedziałach cenowych. Jednak nie każda klinika i nie każdy lekarz diagnosta są w stanie pozwolić sobie na zakup ultrasonografu fabrycznie nowego w określonej półce cenowej. W odpowiedzi na tą sytuację postanowiliśmy przygotować krótki przewodnik o tym, kiedy i jak kupić dobry ultrasonograf używany.

Kiedy kupować aparat USG używany?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – wtedy kiedy posiadane środki finansowe nie pozwalają nam na zakup aparatu USG nowego. Jednak odpowiedź na to pytanie jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się to początkowo wydawać. Nie zawsze ograniczenia budżetowe są powodem do zakupu aparatu USG używanego. Często decyduje o tym na przykład czas dostępności danego modelu, lub chęć szybkiego uzupełnienia parku maszynowego.

Innym powodem może być także przyzwyczajenie do obsługi danego modelu aparatu USG lub inne czynniki bezpośrednio związane z danym użytkownikiem i jego specyfiką. W takich sytuacjach wobec braku dostępności urządzenia spełniającego wszystkie wymagania użytkownika, często jedynym wyjściem jest zakup używanego aparatu USG.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ultrasonografu używanego? Pięć najważniejszych porad

Z naszego doświadczenia udany zakup używanego aparatu USG sprowadza się do gruntownego sprawdzenia kilku najważniejszych czynników, które docelowo mogą przełożyć się na satysfakcję użytkownika i bezawaryjne użytkowanie aparatu USG przez możliwie długi czas. Aby móc zminimalizować ryzyko związane z zakupem używanego ultrasonografu należy sprawdzić pięć najważniejszych czynników:

Ogólny stan techniczny aparatu USG używanego

To najważniejszy czynnik do inspekcji. Sprawdzenie stanu ogólnego w serwisie producenta, może uchronić nas przed kosztownymi awariami sprzętu w trakcie jego eksploatacji.

Historia serwisowania

Jeżeli jest dostępna to kolejne nieocenione źródło wiedzy na temat używanego aparatu USG. Regularne przeglądy i konserwacja są jednym ze sposobów na bezproblemową eksploatację ultrasonografów.

Wiedza na temat sposobu eksploatacji ultrasonografu w przeszłości

Intensywność eksploatacji aparatu USG może mieć duży wpływ na jego stan końcowy. Warto zbadać ten parametr decydując się na zakup używanego aparatu USG.

Wyposażenie dodatkowe i akcesoria

Wyposażenie dodatkowe i akcesoria nie tylko powiększają atrakcyjność zakupu danego ultrasonografu, ale także poszerzają zakres jego zastosowania.

Warunki gwarancyjne w wypadku zakupu ultrasonografu od dystrybutora

Istotny punkt w sytuacji zakupu aparatu USG od firmy zajmującej się dystrybucją ultrasonografów. Dodatkowa gwarancja udzielana na taki sprzęt, może być istotnym argumentem do bezpiecznego zakupi takiego aparatu USG.

Czy zakup aparatu USG używanego jest opłacalny?

Pytanie o opłacalność zakupu aparatu USG często należy poprzedzić pytaniem o powód dla którego decydujemy się na urządzenie używane. Z pewnością jednym z nich jest ograniczony budżet na zakup ultrasonografu nowego danej klasy, lub szybko zmieniające się potrzeby, a co za tym idzie potrzeba szybkiego zakupu aparatu USG bez oczekiwania na dostępność nowego modelu. Innym powodem może być przyzwyczajenie do danego modelu aparatu USG, który już nie jest produkowany.

Opłacalność zakupu danego aparatu USG w wariancie sprzętu używanego możemy zmierzyć zarówno poprzez jego finalną cenę, ale także balans wieku danego ultrasonografu w odniesieniu do oczekiwanego czasu użytkowania takiego aparatu USG. Starsze modele ultrasonografów kupowane jako aparat USG używany mogą mieć krótszy czas możliwej eksploatacji co przełoży się na wyższy koszt użytkowania (cena zakupu w przeliczeniu na miesiące użytkowania) więc ich atrakcyjna cena może wcale nie być tak korzystna jak się początkowo wydaje.

Podsumowanie – używany aparat USG – kiedy warto go kupić?

Podsumowując, zakup używanego aparatu USG jest często jedynym wyjściem w zakresie pozyskania sprzętu ultrasonograficznego, ze względu na ograniczone możliwości budżetowe. Jednak niezależnie od tego czy decydujemy się na zakup ultrasonografu nowego, czy raczej stawiamy na sprzęt używany – zakup aparatu USG powinien zostać poprzedzony sprawdzeniem, jakie potrzeby diagnostyczne powinien spełnić taki ultrasonograf. Dopiero po określeniu tych oczekiwań powinniśmy wybrać się na poszukiwania używanego aparatu USG.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, jednym z najlepszych adresów pod którymi należy szukać sprawdzonego używanego ultrasonografu są autoryzowani dystrybutorzy danych marek ultrasonograficznych do których zalicza się na przykład KOSMED. Dzięki bogatemu doświadczeniu i współpracy z wieloma diagnostami, takie firmy często dysponują bogatym zapleczem aparatów USG poleasingowych oraz używanych. Z pewnością w takim miejscu każdy lekarz znajdzie odpowiedni sprzęt diagnostyczny do swoich potrzeb

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+